2007. június 15., 00:002007. június 15., 00:00
Olcsóbb lesz hazatelefonálni
A rendelet eurótarifa bevezetését írja elő, amelyet az Unió valamennyi mobilszolgáltatója kötelezően kínálna a fogyasztóknak. A tárcsázott hívások díjszabása a rendelet életbelépésének első évében nem haladhatja meg a 0,49 eurót percenként (+ hozzáadottérték-adó – TVA). Ez a percdíj a következő két évben 0,46, illetve 0,43 euróra csökken. Fogadott hívások esetében a rendelet percenként 0,24 eurós (+ TVA) díjszabást engedélyez az első évben, mely az azt követő két évben 0,22, illetve 0,19 euróra módosul. A nagybani díjszabás (ez a roamingszolgáltatásokat biztosító cégekre vonatkozik) első évben 0,30 euró percenként (+ TVA), amely az azt követő két évben 0,28 és 0,26 euróra csökken. A rendelet kötelezi a szolgáltatókat, hogy a megjelenéstől számítva egy hónapon belül tájékoztassák ügyfeleiket az új tarifákról. A fogyasztóknak két hónap áll a rendelkezésükre, hogy válasszanak a régi és új díjszabások között, ha nem jelzik döntésüket, automatikusan az új tarifa lép érvénybe. A nagybani díjszabás a rendelet megjelenését követő két hónapon belül válik érvényessé. A távközlési tárca közlése szerint Románia is alkalmazza az új díjszabásokat, amint azok napvilágot látnak az uniós közlönyben.
Bosszankodó szolgáltatók
Miközben a fogyasztók fellélegeznek, s máris tervezgetik, hogy a nyaralás alatt gyakrabban hívják majd otthon maradt hozzátartozóikat, a mobilszolgáltatók többsége nem örvend az uniós szabályozásnak – derül ki a Hotnews hírportál munkatársai által megszólaltatott romániai szolgáltatók véleményéből.
Az Orange képviselői ugyan jogosnak tartják a roamingdíjak csökkentését célzó kezdeményezést, ám úgy ítélik meg, a jogszabályban megfogalmazottak miatt gondok merülnek fel a piacon. Problémát okoz majd szerintük, hogy egységes díjszabás lesz kötelező valamennyi szolgáltató számára, ami teljesen megszünteti majd az egészséges versenyhelyzetet. „Emellett a rendelkezés önkényesen állapítja meg a tarifákat, anélkül hogy kidolgozói szem előtt tartották volna a roaminggal járó költségeket, a szabályozás hatásait” – derül ki az Orange napokban kiadott közleményéből. Mint kifejtik, a szolgáltató mindenképp tiszteletben tartja majd a roamingszabályozásban foglalt tarifákat, ám arra is felhívják a figyelmet, hogy a rendelkezés túlzottan beavatkozik a piacgazdaságba, ez pedig nem tarthat sokáig.
„A Zapp által megszabott árak alapját a szolgáltatással járó költségek jelentik, és jóval alacsonyabb szinten mozognak, mint a hazai piacon működő más cégek ajánlatai” – fejtette ki Carmen Lazãr, a szolgáltató szóvivője. Hozzátette: mivel jelenlegi roamingdíjszabásaik majdnem megegyeznek az uniós rendelkezés által megszabott tarifákkal, könnyen átállnak majd.
A Cosmote képviselői szerint a szabályozás aránytalanul hat majd ki a helyi piacokra. Úgy látják, a roamingdíjak csökkenése a nemzeti piacokon alkalmazott belföldi tarifák emeléséhez fog vezetni.
A Vodafone képviselői közölték, a cég 2005 nyarához viszonyítva máris 40 százalékkal alacsonyabban biztosítja a külföldi telefonbeszélgetéseket. Arról biztosítottak, hogy amint érvénybe lép az uniós rendelkezés, a megszabott szintre csökkentik a tarifákat.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).