2007. június 15., 00:002007. június 15., 00:00
Olcsóbb lesz hazatelefonálni
A rendelet eurótarifa bevezetését írja elő, amelyet az Unió valamennyi mobilszolgáltatója kötelezően kínálna a fogyasztóknak. A tárcsázott hívások díjszabása a rendelet életbelépésének első évében nem haladhatja meg a 0,49 eurót percenként (+ hozzáadottérték-adó – TVA). Ez a percdíj a következő két évben 0,46, illetve 0,43 euróra csökken. Fogadott hívások esetében a rendelet percenként 0,24 eurós (+ TVA) díjszabást engedélyez az első évben, mely az azt követő két évben 0,22, illetve 0,19 euróra módosul. A nagybani díjszabás (ez a roamingszolgáltatásokat biztosító cégekre vonatkozik) első évben 0,30 euró percenként (+ TVA), amely az azt követő két évben 0,28 és 0,26 euróra csökken. A rendelet kötelezi a szolgáltatókat, hogy a megjelenéstől számítva egy hónapon belül tájékoztassák ügyfeleiket az új tarifákról. A fogyasztóknak két hónap áll a rendelkezésükre, hogy válasszanak a régi és új díjszabások között, ha nem jelzik döntésüket, automatikusan az új tarifa lép érvénybe. A nagybani díjszabás a rendelet megjelenését követő két hónapon belül válik érvényessé. A távközlési tárca közlése szerint Románia is alkalmazza az új díjszabásokat, amint azok napvilágot látnak az uniós közlönyben.
Bosszankodó szolgáltatók
Miközben a fogyasztók fellélegeznek, s máris tervezgetik, hogy a nyaralás alatt gyakrabban hívják majd otthon maradt hozzátartozóikat, a mobilszolgáltatók többsége nem örvend az uniós szabályozásnak – derül ki a Hotnews hírportál munkatársai által megszólaltatott romániai szolgáltatók véleményéből.
Az Orange képviselői ugyan jogosnak tartják a roamingdíjak csökkentését célzó kezdeményezést, ám úgy ítélik meg, a jogszabályban megfogalmazottak miatt gondok merülnek fel a piacon. Problémát okoz majd szerintük, hogy egységes díjszabás lesz kötelező valamennyi szolgáltató számára, ami teljesen megszünteti majd az egészséges versenyhelyzetet. „Emellett a rendelkezés önkényesen állapítja meg a tarifákat, anélkül hogy kidolgozói szem előtt tartották volna a roaminggal járó költségeket, a szabályozás hatásait” – derül ki az Orange napokban kiadott közleményéből. Mint kifejtik, a szolgáltató mindenképp tiszteletben tartja majd a roamingszabályozásban foglalt tarifákat, ám arra is felhívják a figyelmet, hogy a rendelkezés túlzottan beavatkozik a piacgazdaságba, ez pedig nem tarthat sokáig.
„A Zapp által megszabott árak alapját a szolgáltatással járó költségek jelentik, és jóval alacsonyabb szinten mozognak, mint a hazai piacon működő más cégek ajánlatai” – fejtette ki Carmen Lazãr, a szolgáltató szóvivője. Hozzátette: mivel jelenlegi roamingdíjszabásaik majdnem megegyeznek az uniós rendelkezés által megszabott tarifákkal, könnyen átállnak majd.
A Cosmote képviselői szerint a szabályozás aránytalanul hat majd ki a helyi piacokra. Úgy látják, a roamingdíjak csökkenése a nemzeti piacokon alkalmazott belföldi tarifák emeléséhez fog vezetni.
A Vodafone képviselői közölték, a cég 2005 nyarához viszonyítva máris 40 százalékkal alacsonyabban biztosítja a külföldi telefonbeszélgetéseket. Arról biztosítottak, hogy amint érvénybe lép az uniós rendelkezés, a megszabott szintre csökkentik a tarifákat.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.