A Polus Centerbe tervezett multiplex mozi megközelítőleg háromezer négyzetméteren terül el, a nyolc vetítőterem 1640 személy befogadására képes. „A 25 éves múlttal rendelkező vállalatunk célkitűzése: piacvezetőnek lenni e területen” – ismertette a cég álláspontját Irina Criºan igazgatónő. A cég jelenleg a Transilvania Filmfesztivál szervezőivel is tárgyalásokat folytat, hogy a jövőre az új moziban szervezzék meg a nemzetközi filmszemle vetítéseit.
A Kolozsvár határában épülő Polusnak – melynek építésén a magyarországi Arcadom cég dolgozik 14 alvállalkozóval és 680 alkalmazottal – legnagyobb üzletfele a Carrefour, amely nyolcezer négyzetméteres területet bérel a leendő plázában. A hipermarket 630 munkahelyet ígér Kolozsvár melletti bevásárlóközpontjában, ahol – Gabriel Cubantoi igazgató szerint – 55 ezer terméket forgalmaznak majd. „Agresszív árpolitikánknak tulajdoníthatóan sikeres működésre számítunk” – magyarázta az igazgató. A Carrefour 1999-ben lépett be a román piacra, jelenleg hét hipermarketet – közülük négyet Bukarestben – működtet. Az igazgató szerint a piaci viszonyok határozzák meg, hogy Kolozsváron szükség lesz-e egy újabb hipermarketre.
A Polus Center megnyitását októberre tervezik. A 30 hektáros területen elnyúló zöldbefektetés értéke 140 millió euró, melyet a magyarországi Trigránit fedez, mindenféle állami támogatás vagy kedvezmény nélkül. A hatalmas bevásárlóközpont sikerét előrevetíti, hogy már minden kiadható felületet bérbe vettek az érdekelt cégek. A 250 üzlethelyiséget, egy hipermarketet, játéktermeket és a multiplex mozit magában foglaló építmény struktúrája már áll, jelenleg a falak borítása és a 2500 gépkocsi befogadására alkalmas parkoló megépítése folyik. A cég ugyanakkor egy felüljárót is épít, hogy a Kolozsvár felől érkező autók az országút felett hajtsanak be a bevásárlóközpontba, anélkül, hogy a Kolozsvár és Szászfenes közötti forgalmat akadályoznák.
Az építkezés befejezése mindössze egy hónapot késik a szeptemberre ígért határidőhöz képest, a kolozsvári Polus Center ezzel a legnagyobb regionális bevásárló- és szórakoztatóközpont lesz a piacon. Finanszírozója, a Trigránit egyébként Romániát tartja első számú befektetési célterületének Közép- és Kelet-Európában, ahova öt év alatt megközelítőleg kétmilliárd eurót fektet be. Legnagyobb befektetése a Bukarestben épülő Esplanada központ, ezt követi a 140 millió eurós kolozsvári befektetés és a konstancai, szintén 140 millió euróra rúgó bevásárlóközpontjuk, amely várhatóan 2008 végén nyílik meg. Mindezek mellett Brassóban, Craiován és Piteºti-en is hasonló befektetésekben gondolkodnak, ugyanakkor már Arad is szóba került lehetséges helyszínként.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.