A szabadúszók körében a leggyakoribb a túlórázás az Eurostat szerint
Fotó: Pexels.com
Nemigen túlóráznak a romániai alkalmazottak: amíg itt a 2 százalékot sem éri el azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik tavaly a rendes munkaidőn túl is dolgoztak, az európai uniós átlag 7,1 százalék, az éllovas országokban pedig meghaladja a 10 százalékot.
2024. május 03., 16:372024. május 03., 16:37
A romániai munkavállalók alig 1,8 százaléka túlórázott 2023-ban – derül ki az Európai Unikó statisztikai hivatala, az Eurostat által közzétett adatsorokból.
Ezzel az ország a negyedik legalacsonyabb értéket regisztrálta ebben a mutatóban Litvánia (1,1 százalék), Lettország (1,1 százalék) és Bulgária (0,4 százalék) után.
Uniós szinten 2023-ban a munkavállalók 7,1 százaléka vállalt túlórát.
A skála másik végén Bulgáriában, Litvániában és Lettországban áll.
A Ziarul Financiar gazdasági portál által idézett adatsorok szerint a túlórázás a leginkább a szabadúszókra jellemző, akiknek a 29,3 százaléka dolgozott tavaly a rendes munkaidőn túl is, miközben a különböző intézmények és vállalatok alkalmazottainak körében ez aza rány mindössze 3,6 százalék volt.
A rendes munkaidő az Eurostat meghatározása szerint a hetente általában ledolgozott órák száma, és magában foglalja az összes órát, beleértve a fizetett vagy nem fizetett túlórát is, amelyet az adott személy általában dolgozik, de nem tartalmazza az otthon és a munkahely közötti utazást és az ebédszünetre fordított időt. Úgy számolnak, hogy a munkavállalók általában heti 49 órát vagy annál többet töltenek munkával.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
szóljon hozzá!