A fától az erdőt. Az IKEA jelentős erdőtulajdonnal rendelkezik Romániában
Fotó: Pixabay.com
Bár 2024-ben nem vásárolt új erdőket Romániában az IKEA áruházakat üzemeltető svéd Ingka csoport, így is jelentős erdőterületeket birtokol az országban.
2025. január 31., 18:352025. január 31., 18:35
Az IKEA legfrissebb pénzügyi adataiból az Economica.ro gazdasági portál szerint kiderül, hogy
ugyanannyit, mint a 2023-as pénzügyi évben, miközben világszerte további 37 600 hektárnyi erdőt vásárolt, így hét országban összesen 319 100 hektárnyi erdőt birtokol.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A cég Észtországban (9 500 hektár), Lettországban (8 900 hektár) és Finnországban (8 600 hektár) vásárolta a legnagyobb erdőterületeket, de Új-Zélandon (5 800 hektár) és az Egyesült Államokban (4 800 hektár) is történt felvásárlás.
Az IKEA erdőportfóliójának 97,3 százaléka FSC tanúsítvánnyal rendelkezik. (A meghatározás szerint ez elsősorban egy erdőgazdálkodási minőséget értékelő vagy fa alapanyagú termékeket nyomon követő rendszer. A cég fenntartható fejlődés iránti elkötelezettségét is bizonyítja, versenyelőnyhöz juttatja, és végül javítja annak elismertségét).
„Pénzügyi stratégiánk részeként erdőterületekbe fektetünk be, és a tulajdonunkban lévő erdőkből kitermelt összes fát a szabadpiacon értékesítjük” – közölte a cég, amely a 2024-es pénzügyi évben 4500 hektáron hajtott végre újraerdősítést, szemben az egy évvel korábbi 3610 hektárral, és mintegy 5500 hektáron támogatta az erdős területek regenerációját.
Az Ingka Group 2014 óta vásárol erdőterületeket a világ különböző részein, Románia pedig azon piacok közé tartozik, ahol a már a kezdetektől fogva be akart fektetni ebbe az ágazatba. A svéd bútorgyártó 2018-ban 128 000 hektár erdőt birtokolt Romániában, a Baltikumban és az Egyesült Államokban, ami 700 000 fa kitermelését jelentette.
így a 2022-es pénzügyi év végére elérte a 270 000 hektárt Észtországban, Lettországban, Litvániában, Romániában, az Egyesült Államokban és Új-Zélandon. Az erdővásárlások a kiskereskedő szén-dioxid-mentesítési kötelezettségvállalásaihoz is kapcsolódnak.
Egyébként
A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet azzal vádolja a svéd IKEA kiskereskedelmi vállalatot, hogy részt vesz a romániai ősi erdők bútorgyártás céljából történő kiirtásában.
A Greenpeace vizsgálata megállapította, hogy a svéd cég ősi erdőkből, többek között a Kárpátokban található erdőkből származó fát használ fel bútorgyártásra. A jelentések szerint több, az IKEA-nak dolgozó külső gyártó is felhasználja ezeknek az értékes erdőknek a faanyagát. A Greenpeace szerint 13 ország bútoráruházaiban 30, ezektől a beszállítóktól származó terméket találtak.
A szervezet jelentése szerint
Az IKEA válaszul közölte, hogy komolyan megvizsgálja az információt – számolt be a DPA. Az IKEA-csoport közölte: „az illegális faanyagnak és a felelőtlen erdőgazdálkodási gyakorlatnak nincs helye az IKEA értékláncában. Azonnal kivizsgálunk minden erre utaló bizonyítékot. Ha szabálytalanságokat fedezünk fel, azonnali lépéseket teszünk, beleértve a kereskedelmi kapcsolatok megszüntetését is”.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!