A fától az erdőt. Az IKEA jelentős erdőtulajdonnal rendelkezik Romániában
Fotó: Pixabay.com
Bár 2024-ben nem vásárolt új erdőket Romániában az IKEA áruházakat üzemeltető svéd Ingka csoport, így is jelentős erdőterületeket birtokol az országban.
2025. január 31., 18:352025. január 31., 18:35
Az IKEA legfrissebb pénzügyi adataiból az Economica.ro gazdasági portál szerint kiderül, hogy
ugyanannyit, mint a 2023-as pénzügyi évben, miközben világszerte további 37 600 hektárnyi erdőt vásárolt, így hét országban összesen 319 100 hektárnyi erdőt birtokol.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A cég Észtországban (9 500 hektár), Lettországban (8 900 hektár) és Finnországban (8 600 hektár) vásárolta a legnagyobb erdőterületeket, de Új-Zélandon (5 800 hektár) és az Egyesült Államokban (4 800 hektár) is történt felvásárlás.
Az IKEA erdőportfóliójának 97,3 százaléka FSC tanúsítvánnyal rendelkezik. (A meghatározás szerint ez elsősorban egy erdőgazdálkodási minőséget értékelő vagy fa alapanyagú termékeket nyomon követő rendszer. A cég fenntartható fejlődés iránti elkötelezettségét is bizonyítja, versenyelőnyhöz juttatja, és végül javítja annak elismertségét).
„Pénzügyi stratégiánk részeként erdőterületekbe fektetünk be, és a tulajdonunkban lévő erdőkből kitermelt összes fát a szabadpiacon értékesítjük” – közölte a cég, amely a 2024-es pénzügyi évben 4500 hektáron hajtott végre újraerdősítést, szemben az egy évvel korábbi 3610 hektárral, és mintegy 5500 hektáron támogatta az erdős területek regenerációját.
Az Ingka Group 2014 óta vásárol erdőterületeket a világ különböző részein, Románia pedig azon piacok közé tartozik, ahol a már a kezdetektől fogva be akart fektetni ebbe az ágazatba. A svéd bútorgyártó 2018-ban 128 000 hektár erdőt birtokolt Romániában, a Baltikumban és az Egyesült Államokban, ami 700 000 fa kitermelését jelentette.
így a 2022-es pénzügyi év végére elérte a 270 000 hektárt Észtországban, Lettországban, Litvániában, Romániában, az Egyesült Államokban és Új-Zélandon. Az erdővásárlások a kiskereskedő szén-dioxid-mentesítési kötelezettségvállalásaihoz is kapcsolódnak.
Egyébként
A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet azzal vádolja a svéd IKEA kiskereskedelmi vállalatot, hogy részt vesz a romániai ősi erdők bútorgyártás céljából történő kiirtásában.
A Greenpeace vizsgálata megállapította, hogy a svéd cég ősi erdőkből, többek között a Kárpátokban található erdőkből származó fát használ fel bútorgyártásra. A jelentések szerint több, az IKEA-nak dolgozó külső gyártó is felhasználja ezeknek az értékes erdőknek a faanyagát. A Greenpeace szerint 13 ország bútoráruházaiban 30, ezektől a beszállítóktól származó terméket találtak.
A szervezet jelentése szerint
Az IKEA válaszul közölte, hogy komolyan megvizsgálja az információt – számolt be a DPA. Az IKEA-csoport közölte: „az illegális faanyagnak és a felelőtlen erdőgazdálkodási gyakorlatnak nincs helye az IKEA értékláncában. Azonnal kivizsgálunk minden erre utaló bizonyítékot. Ha szabálytalanságokat fedezünk fel, azonnali lépéseket teszünk, beleértve a kereskedelmi kapcsolatok megszüntetését is”.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!