A fától az erdőt. Az IKEA jelentős erdőtulajdonnal rendelkezik Romániában
Fotó: Pixabay.com
Bár 2024-ben nem vásárolt új erdőket Romániában az IKEA áruházakat üzemeltető svéd Ingka csoport, így is jelentős erdőterületeket birtokol az országban.
2025. január 31., 18:352025. január 31., 18:35
Az IKEA legfrissebb pénzügyi adataiból az Economica.ro gazdasági portál szerint kiderül, hogy
ugyanannyit, mint a 2023-as pénzügyi évben, miközben világszerte további 37 600 hektárnyi erdőt vásárolt, így hét országban összesen 319 100 hektárnyi erdőt birtokol.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A cég Észtországban (9 500 hektár), Lettországban (8 900 hektár) és Finnországban (8 600 hektár) vásárolta a legnagyobb erdőterületeket, de Új-Zélandon (5 800 hektár) és az Egyesült Államokban (4 800 hektár) is történt felvásárlás.
Az IKEA erdőportfóliójának 97,3 százaléka FSC tanúsítvánnyal rendelkezik. (A meghatározás szerint ez elsősorban egy erdőgazdálkodási minőséget értékelő vagy fa alapanyagú termékeket nyomon követő rendszer. A cég fenntartható fejlődés iránti elkötelezettségét is bizonyítja, versenyelőnyhöz juttatja, és végül javítja annak elismertségét).
„Pénzügyi stratégiánk részeként erdőterületekbe fektetünk be, és a tulajdonunkban lévő erdőkből kitermelt összes fát a szabadpiacon értékesítjük” – közölte a cég, amely a 2024-es pénzügyi évben 4500 hektáron hajtott végre újraerdősítést, szemben az egy évvel korábbi 3610 hektárral, és mintegy 5500 hektáron támogatta az erdős területek regenerációját.
Az Ingka Group 2014 óta vásárol erdőterületeket a világ különböző részein, Románia pedig azon piacok közé tartozik, ahol a már a kezdetektől fogva be akart fektetni ebbe az ágazatba. A svéd bútorgyártó 2018-ban 128 000 hektár erdőt birtokolt Romániában, a Baltikumban és az Egyesült Államokban, ami 700 000 fa kitermelését jelentette.
így a 2022-es pénzügyi év végére elérte a 270 000 hektárt Észtországban, Lettországban, Litvániában, Romániában, az Egyesült Államokban és Új-Zélandon. Az erdővásárlások a kiskereskedő szén-dioxid-mentesítési kötelezettségvállalásaihoz is kapcsolódnak.
Egyébként
A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet azzal vádolja a svéd IKEA kiskereskedelmi vállalatot, hogy részt vesz a romániai ősi erdők bútorgyártás céljából történő kiirtásában.
A Greenpeace vizsgálata megállapította, hogy a svéd cég ősi erdőkből, többek között a Kárpátokban található erdőkből származó fát használ fel bútorgyártásra. A jelentések szerint több, az IKEA-nak dolgozó külső gyártó is felhasználja ezeknek az értékes erdőknek a faanyagát. A Greenpeace szerint 13 ország bútoráruházaiban 30, ezektől a beszállítóktól származó terméket találtak.
A szervezet jelentése szerint
Az IKEA válaszul közölte, hogy komolyan megvizsgálja az információt – számolt be a DPA. Az IKEA-csoport közölte: „az illegális faanyagnak és a felelőtlen erdőgazdálkodási gyakorlatnak nincs helye az IKEA értékláncában. Azonnal kivizsgálunk minden erre utaló bizonyítékot. Ha szabálytalanságokat fedezünk fel, azonnali lépéseket teszünk, beleértve a kereskedelmi kapcsolatok megszüntetését is”.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!