Lehúzzák a rolót. A kereskedelemmel foglalkozó cégeknél volt a legnagyobb arányú lemorzsolódás
Fotó: Rostás Szabolcs
Idén január elejétől május végéig 40 026 cég szűnt meg Romániában, 37,88 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) adataiból.
2024. június 30., 15:262024. június 30., 15:26
2024. június 30., 16:292024. június 30., 16:29
A legtöbb vállalkozást Bukarestben törölték a cégjegyzékből, a román fővárosban 6056 cég szűnt meg, 33,69 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Dâmboviţa megyében 1680 (98,82 százalékos növekedés) vállalatot számoltak fel.
A lista végén Călăraşi megye található 261 megszüntetett vállalkozással (ez a szám 4,82 százalékkal nagyobb, mint 2023 első öt hónapjában). Ialomiţa megyében 277 (59,20 százalékos növekedés), Kovászna megyében 303 (38,99 százalékos növekedés), Giurgiua megyében 304 (35,71 százalékos növekedés) céget töröltek a jegyzékből.
Tevékenységi terület szerinti lebontásban a legtöbb megszűnt cég nagybani és kiskereskedelemmel, illetve járműjavítással foglalkozott (9111), de sok vállalkozást számoltak fel a mezőgazdaságban, erdőgazdálkodásban és halászatban (4683), illetve az informatika és a távközlés területén (3334) is, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!