Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Tavaly 5,4 milliárd dollár volt a román-amerikai kétoldalú kereskedelmi forgalom volumene, amely több mint kétszeresére nőtt az elmúlt tíz évben – közölte szerdán a román-amerikai kereskedelmi kamara egy általa készített tanulmányra hivatkozva.
2022. szeptember 28., 13:322022. szeptember 28., 13:32
Az Agerpres hírügynökség által idézett tanulmány szerint 2011-ben a kétoldalú kereskedelmi forgalom volumene nem haladta meg a 2,4 milliárd dollárt.
Az Egyesült Államok Románia ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere 6,8 százalékos részesedéssel, így az Európai Unión kívül Bukarest legfontosabb kereskedelmi partnerének számít.
Az árbevétel alapján a legnagyobb amerikai beruházások a feldolgozóiparban, a mezőgazdaságban és az egészségügyben vannak. 2020-ban az amerikai közvetlen tőkeberuházások elérték a 2,8 milliárd dollárt, így Románia ebből a szempontból a negyedik helyen állt az EU-ban Lengyelország, Magyarország és Csehország után. Romániában 900 amerikai tőkéjű cég működik, e szerint Bukarest a harmadik Magyarország és Csehország után.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
szóljon hozzá!