„Aranyos” előny. Magyarország jelenleg több arannyal rendelkezik, mint Románia
Fotó: Freepik
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
2024. november 19., 13:322024. november 19., 13:32
Az Adevărul szerint ezzel a modern történelemben először fordult elő, hogy Magyarországnak nagyobb aranytartaléka van, mint Romániának.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint az ország hivatalos aranykészlete 103,6 tonna. Ebből mintegy 61 tonnát (vagyis 59 százalélot) a Bank of England páncéltermében őriznek. Ezzel a mennyiséggel Románia a nemzetközi aranytartalékok tekintetében globálisan a 39., a kelet-európai régióban pedig a hatodik helyen áll.
Ha az aranykészletek értékét a teljes nemzetközi tartalékokhoz viszonyítjuk, az értékes fém Románia nemzetközi tartalékainak 12 százalékát teszi ki. Az új román lej 2005-ös bevezetése óta ez az érték folyamatosan 6,24 százalék és 14,14 százalék között ingadozott. Ezen intervallum ellenére a tényleges aranyállomány mennyiségi szempontból alig változott. Az ingadozásokat ugyanúgy az arany nemzetközi árának változása okozza, mint az egyéb eszközállományok (például az állampapírok) változása. Mivel az arany ára csak ebben az évben 25 százalékkal emelkedett, érthető, hogy egyre nagyobb arányt képvisel az összes tartalékon belül.
Bár a gazdasági gondok miatt szakértők az aranytartalék arányának növelését javasolják – mondván, hogy egy olyan világban, ahol az állam- és magánadósság folyamatosan növekszik, a globális adósság aránya a globális össztermékhez viszonyítva 333 százalék, és egyre gyorsabb ütemben nő, fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy vajon elegendő-e az arany mindössze 10-12 százalékos aránya a különböző felek fix jövedelmű pénzügyi eszközökkel (állampapírok, vállalati kötvények, bankbetétek stb.) szembeni követeléseinek fedezésére, Bukarestben ez egyelőre nem tűnik prioritásnak.
A román jegybank kinyilvánított célja a lej és az euró közötti árfolyam stabilan tartása, ami nem egyenlő a román lej értékének erősítésével. A nemzetközi tartalékok központi bankok általi tartásának leggyakoribb motivációja vészhelyzet esetére alapot biztosítani, az eszközöket a monetáris politika végrehajtásához felhasználni, de ezeket a tartalékokat a központi bank által kibocsátott valuta értékének rögzítésére is felhasználják.
A Magyar Nemzeti Bank szeptember végén azzal indokolta, hogy az aranytartalék 94,5 tonnáról 110 tonnára történő emeléséről döntött. hogy az elmúlt években tovább erősödtek azok a világgazdasági, geopolitikai és tőkepiaci folyamatok, amelyek hozzájárultak az arany szerepének felértékelődéséhez.
A régiós jegybankok mezőnyében az aranytartalék növelésével Magyarország egy főre jutó aranytartaléka 0,32 unciáról 0,37 unciára emelkedik, így a kelet-közép-európai régióban jelenleg Magyarország rendelkezik a legmagasabb egy főre jutó aranytartalékkal.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)