„Aranyos” előny. Magyarország jelenleg több arannyal rendelkezik, mint Románia
Fotó: Freepik
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
2024. november 19., 13:322024. november 19., 13:32
Az Adevărul szerint ezzel a modern történelemben először fordult elő, hogy Magyarországnak nagyobb aranytartaléka van, mint Romániának.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint az ország hivatalos aranykészlete 103,6 tonna. Ebből mintegy 61 tonnát (vagyis 59 százalélot) a Bank of England páncéltermében őriznek. Ezzel a mennyiséggel Románia a nemzetközi aranytartalékok tekintetében globálisan a 39., a kelet-európai régióban pedig a hatodik helyen áll.
Ha az aranykészletek értékét a teljes nemzetközi tartalékokhoz viszonyítjuk, az értékes fém Románia nemzetközi tartalékainak 12 százalékát teszi ki. Az új román lej 2005-ös bevezetése óta ez az érték folyamatosan 6,24 százalék és 14,14 százalék között ingadozott. Ezen intervallum ellenére a tényleges aranyállomány mennyiségi szempontból alig változott. Az ingadozásokat ugyanúgy az arany nemzetközi árának változása okozza, mint az egyéb eszközállományok (például az állampapírok) változása. Mivel az arany ára csak ebben az évben 25 százalékkal emelkedett, érthető, hogy egyre nagyobb arányt képvisel az összes tartalékon belül.
Bár a gazdasági gondok miatt szakértők az aranytartalék arányának növelését javasolják – mondván, hogy egy olyan világban, ahol az állam- és magánadósság folyamatosan növekszik, a globális adósság aránya a globális össztermékhez viszonyítva 333 százalék, és egyre gyorsabb ütemben nő, fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy vajon elegendő-e az arany mindössze 10-12 százalékos aránya a különböző felek fix jövedelmű pénzügyi eszközökkel (állampapírok, vállalati kötvények, bankbetétek stb.) szembeni követeléseinek fedezésére, Bukarestben ez egyelőre nem tűnik prioritásnak.
A román jegybank kinyilvánított célja a lej és az euró közötti árfolyam stabilan tartása, ami nem egyenlő a román lej értékének erősítésével. A nemzetközi tartalékok központi bankok általi tartásának leggyakoribb motivációja vészhelyzet esetére alapot biztosítani, az eszközöket a monetáris politika végrehajtásához felhasználni, de ezeket a tartalékokat a központi bank által kibocsátott valuta értékének rögzítésére is felhasználják.
A Magyar Nemzeti Bank szeptember végén azzal indokolta, hogy az aranytartalék 94,5 tonnáról 110 tonnára történő emeléséről döntött. hogy az elmúlt években tovább erősödtek azok a világgazdasági, geopolitikai és tőkepiaci folyamatok, amelyek hozzájárultak az arany szerepének felértékelődéséhez.
A régiós jegybankok mezőnyében az aranytartalék növelésével Magyarország egy főre jutó aranytartaléka 0,32 unciáról 0,37 unciára emelkedik, így a kelet-közép-európai régióban jelenleg Magyarország rendelkezik a legmagasabb egy főre jutó aranytartalékkal.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!