Románia tényleg megelőzte Magyarországot? Túlzó Florin Cîțu gazdasági termelésre vonatkozó dicsekvése

A számok nem hazudnak. Csak tavasszal derül majd ki, hogy legalább vásárlóerő-paritáson mért GDP-ben utoléri-e Románia Magyarországot •  Fotó: Rostás Szabolcs

A számok nem hazudnak. Csak tavasszal derül majd ki, hogy legalább vásárlóerő-paritáson mért GDP-ben utoléri-e Románia Magyarországot

Fotó: Rostás Szabolcs

Nem ugyanaz, hogy valami „elképzelhető”, vagy pedig tényleg meg is valósult – így reagált lapunk megkeresésére Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor Florin Cîțu ügyvivő miniszterelnök minapi bejelentéséről kérdeztük, miszerint az egy főre jutó GDP tekintetében Románia megelőzte Magyarországot. Kiderült továbbá, hogy az ügyvivő kormányfő által idézett nyilatkozat sem pont úgy szólt, ahogyan ő írta.

Bíró Blanka

2021. november 03., 12:032021. november 03., 12:03

Büszkén jelentette be a napokban Florin Cîțu ügyvivő miniszterelnök, hogy az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) tekintetében Románia megelőzte Magyarországot, és ha a gazdaság ilyen ütemben növekszik, Lengyelországot is megelőzi. Az ügyvivő kormányfő Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott, Marcel Heroiu világbanki szakértő nyilatkozatára alapoz, és ez egy újabb jele annak, hogy megfelelő intézkedéseket hoztak, még az egészségügyi válságban is, hiszen európai összevetésben Romániában a legjobb a gazdasági helyreállás, az ország jó úton van, fontos, hogy ne legyenek visszalépések.

A Hotnews.ro portál viszont a nyilatkozat kapcsán megkérdezte Marcel Heroiut, aki azt mondta, arról beszélt, hogy a vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP tekintetében Románia megelőzheti Magyarországot, de jelenleg ez még nem jelenthető ki biztosan.

Ami elképzelhető, az még nem valósult meg

Nem ugyanaz, hogy valami „elképzelhető”, vagy pedig meg is valósult – szögezte le a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely közgazdász, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem közgazdaság- és gazdálkodástudományi karának adjunktusa. Kifejtette, ha GDP-ben mérjük a gazdaság teljesítményét, az elmúlt évtizedben a romániai bruttó hazai termék növekedésének üteme valóban gyorsabb volt, mint a magyarországi, ezért a különbség egyre inkább csökken. Ennek számtalan oka van, például földrajzi és geopolitikai, hiszen a két ország egészen más erőforrásokkal és adottságokkal rendelkezik.

Másrészt az is fontos szempont, hogy a növekedést miből állítja elő egy ország, és közben milyen mértékben adósodik el.

„Ha e tekintetben hasonlítjuk össze Romániát és Magyarországot, egyértelműen látszik, hogy Románia eladósodásának jóval gyorsabb az üteme” – húzta alá a szakember, aki szerint azt is figyelembe kell venni, hogy a növekedést milyen mértékben húzták felfelé a beruházások, illetve a fogyasztás. Rámutatott: Románia az elmúlt tíz évben inkább a fogyasztásban jeleskedett, ráadásul hitelből fogyasztottunk tipikusan külföldön megtermelt termékeket, tehát a romániai GDP-növekedés struktúrája kevésbé fenntartható, mint Magyarország esetében.

A számok egyelőre nem támasztják alá Florin Cîțu ügyvivő kormányfő optimizmusát •  Fotó: Gov.ro Galéria

A számok egyelőre nem támasztják alá Florin Cîțu ügyvivő kormányfő optimizmusát

Fotó: Gov.ro

Mit mondanak a számok?

„Ettől függetlenül a számok nem hazudnak, és noha 2020-ban nem érte még utol Románia az egy főre jutó vásárlóerő-paritáson mért GDP/fő mutatóban Magyarországot,  ez nagy valószínűséggel be fog következni a jövőben” – mondta Rácz Béla Gergely. A közgazdász szerint ugyanis valóban elképzelhető, hogy az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson mért GDP-ben Románia utoléri Magyarországot, de ez csak jövő tavasszal derül ki, amikor rendelkezésre állnak a 2021-es adatok.

Mint az egyetemi oktató magyarázta, a vásárlóerő-paritás olyan módszer a közgazdaságtanban, ami egy alternatív árfolyam kiszámítását teszi lehetővé két valuta között.

Összehasonlíthatóvá teszi továbbá az egy főre jutó GDP vásárlóerejét, azt méri, hogy mennyi terméket és szolgáltatást lehet vásárolni, figyelembe véve a különböző országokban eltérő árakat.

Jelenleg a 2020-as adatok állnak rendelkezésre, a Világbank adatai szerint a nominális egy főre jutó GDP tekintetében jelentős különbség van a két ország között: míg Romániában ez 12 896 amerikai dollár, Magyarországon 15 899, tehát nem elhanyagolható a 3000 dolláros eltérés. Ugyanakkor az egy főre jutó nominális GDP európai átlaga 34 114 dollár, tehát mind a két ország elmarad az uniós átlaghoz képest. Öröm az ürömben, hogy a világátlaghoz viszonyítva jól állnak, hiszen ez a nominális érték 10 990 dollár/fő.

Idézet
A vásárlóerő-paritáson mért GDP tekintetében még ennél is sokkal jobb a helyzet: 2020-ban Romániában ez egy főre 32 349 dollár volt, míg    Magyarországon 33 949 dollár, vagyis csak 800 dollár a különbség, ezt hozhatja be Románia”

– emelte ki a közgazdász.

Felidézte, az elmúlt tíz évben mindössze két év volt, amikor a két ország között a különbség növekedett, különben folyamatosan csökkent, vagyis Románia gyorsabban fejlődött, így tudta lefaragni a hátrányát.

„A vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP uniós szinten 46 266 dollár, míg a világátlag 17 568 dollár. Ha vásárlóerő-paritáson számoljuk az egy főre eső GDP-t, Magyarország és Románia már nem is fejlődő, hanem fejlett országnak számít” – húzta alá Rácz Béla Gergely.

Leszögezte egyúttal, hogy a GDP/fő nem a társadalmi-gazdasági jólét kizárólagos fokmérője, ráadásul egyetlen mutatóval nem illusztrálható egy ország jóléti és fejlettségi szintje.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 12., szombat

Tánczos az új amerikai vámokról: az Európai Bizottság és a tagállamok pontosan azt tették, amit kellett

A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.

Tánczos az új amerikai vámokról: az Európai Bizottság és a tagállamok pontosan azt tették, amit kellett
2025. április 11., péntek

A Pruton túl terjeszkedik az OTP romániai leányát felvásároló bank

A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.

A Pruton túl terjeszkedik az OTP romániai leányát felvásároló bank
2025. április 11., péntek

BNR: kevesebb külföldi beruházás érkezett, nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya

Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

BNR: kevesebb külföldi beruházás érkezett, nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya
2025. április 11., péntek

Kína nem hagyja magát, jókora viszontvámot rótt ki az amerikai termékekre

Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.

Kína nem hagyja magát, jókora viszontvámot rótt ki az amerikai termékekre
2025. április 11., péntek

Hiába csökkent az inflációs ráta, látványosan nőtt számos termék és szolgáltatás ára

A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.

Hiába csökkent az inflációs ráta, látványosan nőtt számos termék és szolgáltatás ára
2025. április 11., péntek

Enyhén nőtt februárban az átlagbér, óriási a szakadék a legkisebb és a legnagyobb ágazati átlagfizetés között

Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt februárban az átlagbér, óriási a szakadék a legkisebb és a legnagyobb ágazati átlagfizetés között
2025. április 11., péntek

Újra 5 százalék alá zsugorodott az inflációs ráta

A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Újra 5 százalék alá zsugorodott az inflációs ráta
2025. április 10., csütörtök

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román

2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román
2025. április 10., csütörtök

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését
2025. április 09., szerda

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede

Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede