Fotó: Rostás Szabolcs
Több mint hétmillió lejre büntette az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a Lidl üzletlánc több romániai üzletét, 38-nak a tevékenységét pedig felfüggesztette a hiányosságok kijavításáig.
2023. február 17., 22:582023. február 17., 22:58
2023. február 17., 23:102023. február 17., 23:10
Év elejétől országszerte 307 ellenőrzést végeztek a Lidl szupermarketekben – közölte pénteken az ANPC. Az ellenőrzések nyomán 481 bírságot róttak ki 7,3 millió lej értékben, 133 esetben figyelmeztettek, és kivontak a forgalomból összesen 125 ezer lej értékű árut.
Ezek Bukarestben, valamint Arad, Brassó, Fehér, Maros, Bihar, Szatmár, Szilágy, Beszterce-Naszód, Krassó-Szörény, Hunyad, Neamţ, Iaşi, Konstanca, Olt, Dolj, Prahova és Ilfov megyében találhatók. Az egyik bákói üzletet hat hónapra bezáratták.
„Nem tudom, hogy ennek a gazdasági szereplőnek a származási országában penészes zöldségeket és gyümölcsöket esznek-e, vagy ott is előfordul-e, hogy a polcon feltüntetett árak nem egyeznek a pénztárnál megjelenőkkel. Vajon a hatósági ellenőrzés és a szankciók után is ugyanolyan felületesen és érdektelenül kezelik majd a dolgokat?” – idézték a közleményben a fogyasztóvédelem országos elnökét, Horia Constantinescut.
Fotó: Rostás Szabolcs
Az ellenőrzött üzleteknél a hibák közül a lejárt szavatosság volt a legjellemzőbb. További rendellenességek: a csomagolatlan pékárut poros, szennyeződésekkel teli ládákban tárolták; a fagyasztóvitrinek és -ládák sérültek, porosak, rozsdásak voltak, nem fertőtlenítették őket; címke nélküli, sérült csomagolású termékeket forgalmaztak.
Továbbá a zöldségeknél és gyümölcsöknél az áru minősége nem felelt meg a feltüntetett minőségi osztályzatnak, bizonyos termékeknek nem volt feltüntetve az ára; nem tartották be a promóciókkal kapcsolatos szabályokat; sok esetben eltérés volt a polcon feltüntetett és a pénztárnál megjelent árak között; nem tüntették fel a termékek származási helyét stb.
Tavaly augusztusban több Lidl üzletet összesen 3,5 millió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők a feltárt szabálytalanságok miatt. A Lidl Európa egyik vezető, német tulajdonú diszkontáruház-lánca; 31 országban van jelen 11 200 áruházzal és több mint 200 logisztikai központtal. Romániában 300 üzletet működtet az áruházlánc.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!