Csökkent tavaly a külföldi közvetlentőke-befektetések volumene Romániában
Fotó: Pixabay
A külföldi közvetlentőke-befektetések volumene tavaly Romániában 5,730 milliárd euróra csökkent az előző évi 6,748 milliárd euróról – számolt be csütörtökön a Román Nemzeti Bank (BNR).
2025. február 13., 16:122025. február 13., 16:12
A közlemény szerint a közvetlentőke-befektetések összegéből a tőkerészesedések (a becsült újrabefektetett nyereséggel együtt) nettó értéke 4,650 milliárd euró, a vállalatcsoporton belüli hiteleké pedig 1,080 milliárd euró volt.
A 6084 újonnan bejegyzett vállalkozás összalaptőkéje 18,407 millió dollár volt, 85,35 százalékkal kisebb, mint a 2023-ban bejegyzett külföldi cégeké (125,664 millió dollár).
Az év elejétől október végéig 4943 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 15,5 százalékkal kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán a cégbíróság (ONRC).
Tavaly december végén 290 930 külföldi részesedésű vállalatot tartottak nyilván Romániában, ezek összalaptőkéje meghaladta a 74,208 milliárd dollárt.
de a legnagyobb részvénytőkével (13,231 milliárd dollárral) holland befektetők rendelkeztek, összesen 6221 cégben – derül ki az Agerpres által ismertetett adatsorokból.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!