Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína, így az Egyesült Államokba érkező kínai importra kivetett vámok 145 százalékról 30 százalékra csökkennek, Peking pedig az Egyesült Államokból származó behozatalra 125 százalékról 10 százalékra mérsékli a kivetett pótvámot – derül ki a hétvégi svájci egyeztetések eredményéről kiadott közös közleményből.
2025. május 12., 13:192025. május 12., 13:19
A tájékoztatás értelmében a csökkentés 90 napra szól mindkét állam esetében. Az Egyesült Államok és Kína képviselői a hétvégén a svájci Genfben egyeztettek az ügyben, amelyet követően előrelépésről, konstruktív megbeszélésékről számoltak be, hétfőre ígérve a megállapodás részleteinek nyilvánosságra hozatalát.
– idézte a kínai állami média Ho Li-feng miniszterelnök-helyettest.
„A genfi találkozó fontos lépés volt a nézeteltérések párbeszéd útján történő rendezése felé, és megalapozta az együttműködés elmélyítését” – jelentette ki hétfőn a pekingi kereskedelmi minisztérium szóvivője.
A tárgyalásokon amerikai részről többek között Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és Jamieson Greer amerikai kereskedelmi megbízott vett részt. Az amerikai fél tájékoztatása szerint a felek megállapodásra jutottak a vámvitában, ezzel áttörést érve el a patthelyzetbe jutott kereskedelmi konfliktusban.
– mondta Bessent. „Mindkettőnknek érdeke a kiegyensúlyozott kereskedelem, az Egyesült Államok továbbra is ezt a célt fogja követni” – fogalmazott.
A genfi megbeszélés volt az első személyes találkozó az amerikai és kínai gazdasági vezetők között azóta, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatását követően globális vámháborút indított és ennek keretében különösen magas vámokat vetett ki Kínára.
A piacok megkönnyebbüléssel reagáltak a hírre, az árfolyamindexek emelkedtek, a dán hajózási óriáscég Maersk részvényei például a kereskedés kezdetén körülbelül 10 százalékkal mentek fel.
A 11 euróövezeti ország 50 részvényéből álló EuroStoxx 50 index másfél százalékkal a márciusban elért történelmi csúcsa közelébe emelkedett.
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
szóljon hozzá!