Mentő ötlet. Egyre nagyobb a kereslet az Erdélyben készülő speciális járművek iránt
Fotó: Facebook/Deltamed
Harmincötmillió euróra nőtt az üzleti forgalma a különleges egységek, mentősök, tűzoltók számára speciális járműveket gyártó Deltamednek. A román tulajdonban lévő vállalat – mely Kelet-Európa legnagyobb ilyen jellegű járműgyártója – legfőbb idei célkitűzése, hogy Gyalu után megnyissa a Nagyenyeden épülő új telephelyét is.
2024. március 23., 13:222024. március 23., 13:22
A Deltamed tájékoztatása szerint 2023-ban 88 százalékkal nőtt üzleti forgalma 2022-höz képest – tavaly 35,9 millió eurót tett ki –, nagyrészt a több projektnek és az export ötszörös gyarapodásának köszönhetően. Utóbbi az üzleti forgalom 13 százalékát jelentette. „Idén csak az osztrák piacra 300 mentőautót szállítunk, azok után, hogy a Moldovai Köztársaságban is megnyertünk egy közbeszerzést. A 2024-es a mentők éve lesz, hiszen arányaiban sokkal nagyobb szeletet képviselnek a teljes eladásokban a korábbi évekhez képest” – jelentette ki Daniela Gavrilă vezérigazgató.
Aki szerint tavaly ötször több járművet exportáltak, mint 2022-ben, a legfőbb célországok között Ausztria, Bulgária, Szlovákia, Lengyelország, Németország, Spanyolország kapott helyet. Ezek az adatok is megerősítették a cégvezetést abban, hogy bővíteniük kell a termelést. Ezt pedig a Nagyenyeden épülő új gyárukkal valósítják meg, melynek idei megnyitása jelenlegi legfőbb célkitűzésük, de közben karbantartó központot nyitnak a Moldovai Köztársaságban is, ahová hamarosan 62 mentőautót szállítanak.
Fotó: Facebook/Deltamed
A Fehér megyei városban épülő létesítmény az idei első félévben készülhet el, a 25 új dolgozó az év vége felé kezdheti el a munkát. Enyedre a sorozatgyártásban készülő termékekre érkezett rendeléseket „irányítják”, amelyek technológiáját továbbra is a Gyaluban található székhelyükön, kutatóközpontjukban fejlesztik. A Kolozs megyei településen található első gyáruk is.
A több mint 200 szakembert foglalkoztató Deltamed tavaly orvosi felszereléssel, hordággyal látott el hét BlackHawk helikoptert a román légierő számára, miközben egyéb bel- és külföldi megrendelőknek 271 mentőt és speciális járművet gyártott-alakított át. Utóbbiak között kommunikációs irányítóközpontként működő, illetve súlyosan fertőzött betegeket szállító kocsikat is találni, katonai mentőautókat a bosnyák hadsereg számára, de tűzoltó robotokat is eladtak.
Fotó: Facebook/Deltamed
Az eddig eladott több mint 4000 járművük között mentőautók, állatmentők, mobil orvosi rendelők és irányítóközpontok, tűzoltóautók és -gépek, katasztrófavédelmi járművek, mobil laborok, műhelyek, bemutatóegységek és boltok, kerekesszékesek számára átalakított autók, speciális orvosi és katonai járművek is találhatók. A vállalat Gyaluban, Bukarestben és Iași-ban működtet értékesítési központot, karbantartási részleget pedig Gyaluban, Bukarestben és Bákóban.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!