Mentő ötlet. Egyre nagyobb a kereslet az Erdélyben készülő speciális járművek iránt
Fotó: Facebook/Deltamed
Harmincötmillió euróra nőtt az üzleti forgalma a különleges egységek, mentősök, tűzoltók számára speciális járműveket gyártó Deltamednek. A román tulajdonban lévő vállalat – mely Kelet-Európa legnagyobb ilyen jellegű járműgyártója – legfőbb idei célkitűzése, hogy Gyalu után megnyissa a Nagyenyeden épülő új telephelyét is.
2024. március 23., 13:222024. március 23., 13:22
A Deltamed tájékoztatása szerint 2023-ban 88 százalékkal nőtt üzleti forgalma 2022-höz képest – tavaly 35,9 millió eurót tett ki –, nagyrészt a több projektnek és az export ötszörös gyarapodásának köszönhetően. Utóbbi az üzleti forgalom 13 százalékát jelentette. „Idén csak az osztrák piacra 300 mentőautót szállítunk, azok után, hogy a Moldovai Köztársaságban is megnyertünk egy közbeszerzést. A 2024-es a mentők éve lesz, hiszen arányaiban sokkal nagyobb szeletet képviselnek a teljes eladásokban a korábbi évekhez képest” – jelentette ki Daniela Gavrilă vezérigazgató.
Aki szerint tavaly ötször több járművet exportáltak, mint 2022-ben, a legfőbb célországok között Ausztria, Bulgária, Szlovákia, Lengyelország, Németország, Spanyolország kapott helyet. Ezek az adatok is megerősítették a cégvezetést abban, hogy bővíteniük kell a termelést. Ezt pedig a Nagyenyeden épülő új gyárukkal valósítják meg, melynek idei megnyitása jelenlegi legfőbb célkitűzésük, de közben karbantartó központot nyitnak a Moldovai Köztársaságban is, ahová hamarosan 62 mentőautót szállítanak.
Fotó: Facebook/Deltamed
A Fehér megyei városban épülő létesítmény az idei első félévben készülhet el, a 25 új dolgozó az év vége felé kezdheti el a munkát. Enyedre a sorozatgyártásban készülő termékekre érkezett rendeléseket „irányítják”, amelyek technológiáját továbbra is a Gyaluban található székhelyükön, kutatóközpontjukban fejlesztik. A Kolozs megyei településen található első gyáruk is.
A több mint 200 szakembert foglalkoztató Deltamed tavaly orvosi felszereléssel, hordággyal látott el hét BlackHawk helikoptert a román légierő számára, miközben egyéb bel- és külföldi megrendelőknek 271 mentőt és speciális járművet gyártott-alakított át. Utóbbiak között kommunikációs irányítóközpontként működő, illetve súlyosan fertőzött betegeket szállító kocsikat is találni, katonai mentőautókat a bosnyák hadsereg számára, de tűzoltó robotokat is eladtak.
Fotó: Facebook/Deltamed
Az eddig eladott több mint 4000 járművük között mentőautók, állatmentők, mobil orvosi rendelők és irányítóközpontok, tűzoltóautók és -gépek, katasztrófavédelmi járművek, mobil laborok, műhelyek, bemutatóegységek és boltok, kerekesszékesek számára átalakított autók, speciális orvosi és katonai járművek is találhatók. A vállalat Gyaluban, Bukarestben és Iași-ban működtet értékesítési központot, karbantartási részleget pedig Gyaluban, Bukarestben és Bákóban.
Miközben már a múlt héten kiderült, hogy csak azért nem haladta még meg az 5 lejes lélektani határt a lej–euró-árfolyam, mert a BNR devizatartalékokat adott el, hétfőn a váltóknál 5 lej feletti árfolyamon kínálták az eurót.
A tömbházlakók villanyszámlájának jelentős csökkenését eredményezheti az energiaügyi minisztérium által kezdeményezett Urban Up program.
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már rekordot jelentő hosszon száguldozhat.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest.
A Penny Market üzletlánc friss gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
szóljon hozzá!