Az ablakon túl. Egyre többen vannak a közalkalmazottak Romániában
Fotó: Gecse Noémi
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér a közszférában, a közalkalmazottak körében.
2024. december 04., 21:402024. december 04., 21:40
A közszférában dolgozók száma októberben 15 év óta először lépte át az 1,3 millió főt – derül ki a pénzügyminisztérium által közzétett, a közalkalmazottak számát taglaló friss adatokból. Utoljára 2009-ben volt 1,3 millió fölött az állami intézményekben foglalkoztatottak száma. A közszférában dolgozók számának növekedése annak ellenére következett be, hogy a kormány ígéretet tett: átszervezik a közintézményeket és befagyasztják a munkaerő-felvételt.
A Profit.ro portál által idézett adatok szerint októberben a közintézményekben és a hatóságoknál betöltött álláshelyek száma 1 300 297 volt.
Idén júniushoz képest 6763 fővel bővült az apparátus. A legnagyobb növekedés a védelmi minisztériumban (+5559 álláshely) és az oktatási tárcánál (+ 3489) következett be. Eközben jelentős csökkenés tapasztalható az állami felsőoktatásban (– 1192), a helyi hatóságoknál (– 874) és a belügyminisztériumban (rendőrség és csendőrség: – 780). Az alkalmazottak kétharmada jelenleg az oktatási, egészségügyi, rendőrségi és katonai ágazatban dolgozik.
A Profit.ro tájékoztatása szerint a Ciolacu-kormány 17 hónap alatt 16 588 közalkalmazottat „vett fel”, ami havonta átlagosan 976 pluszembert jelent. A Ciucă-kormány 18 hónap alatt 24 899-es pluszt „produkált”, ez havonta átlagosan 1383-as gyarapodást jelent. A Cîțu-kormány 11 hónap alatt 9186 álláshellyel – havonta 835-tel – bővített. Az első és második Orban-kormány 14 hónap alatt 13 835-ös többletet „termelt”, havonta 988-at. A Grindeanu-, Tudose- és Dăncilă-kormányok 34 hónap alatt 45 423 fővel, azaz havonta 1336-tal gyarapították a közalkalmazottak számát.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az EU-ban és az euróövezetben októberben átlagban 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
Feltételekkel jóváhagyta szerdai ülésén a Versenytanács a Profi üzletlánc Mega Image általi felvásárlását.
Az év elejétől október végéig 4943 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 15,5 százalékkal kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán a cégbíróság (ONRC).
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
szóljon hozzá!