Az ablakon túl. Egyre többen vannak a közalkalmazottak Romániában
Fotó: Gecse Noémi
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér a közszférában, a közalkalmazottak körében.
2024. december 04., 21:402024. december 04., 21:40
A közszférában dolgozók száma októberben 15 év óta először lépte át az 1,3 millió főt – derül ki a pénzügyminisztérium által közzétett, a közalkalmazottak számát taglaló friss adatokból. Utoljára 2009-ben volt 1,3 millió fölött az állami intézményekben foglalkoztatottak száma. A közszférában dolgozók számának növekedése annak ellenére következett be, hogy a kormány ígéretet tett: átszervezik a közintézményeket és befagyasztják a munkaerő-felvételt.
A Profit.ro portál által idézett adatok szerint októberben a közintézményekben és a hatóságoknál betöltött álláshelyek száma 1 300 297 volt.
Idén júniushoz képest 6763 fővel bővült az apparátus. A legnagyobb növekedés a védelmi minisztériumban (+5559 álláshely) és az oktatási tárcánál (+ 3489) következett be. Eközben jelentős csökkenés tapasztalható az állami felsőoktatásban (– 1192), a helyi hatóságoknál (– 874) és a belügyminisztériumban (rendőrség és csendőrség: – 780). Az alkalmazottak kétharmada jelenleg az oktatási, egészségügyi, rendőrségi és katonai ágazatban dolgozik.
A Profit.ro tájékoztatása szerint a Ciolacu-kormány 17 hónap alatt 16 588 közalkalmazottat „vett fel”, ami havonta átlagosan 976 pluszembert jelent. A Ciucă-kormány 18 hónap alatt 24 899-es pluszt „produkált”, ez havonta átlagosan 1383-as gyarapodást jelent. A Cîțu-kormány 11 hónap alatt 9186 álláshellyel – havonta 835-tel – bővített. Az első és második Orban-kormány 14 hónap alatt 13 835-ös többletet „termelt”, havonta 988-at. A Grindeanu-, Tudose- és Dăncilă-kormányok 34 hónap alatt 45 423 fővel, azaz havonta 1336-tal gyarapították a közalkalmazottak számát.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!