Fotó: Videófelvétel
Egyelőre tényleg úgy tűnik, hogy nem csupán kincstári optimizmus volt Sorin Grindeanu közlekedési miniszter augusztusi kijelentése, miszerint még jóval a jövő áprilisi határidő előtt, idén elkészülhet a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával (A3) összekötő gyorsforgalmi út.
2023. november 01., 21:252023. november 01., 21:25
A közlekedési infrastruktúra állapotát és a fejlesztését célzó projekteket folyamatosan figyelemmel kísérő Pro Infrastruktúra Egyesület legújabb elemzése szerint komoly esély van arra, hogy a Strabag által épített 19 kilométeres útszakasz valamikor december 15. és 20. között elkészüljön. Az útszakasz a nagyváradi körgyűrű szentandrási csomópontjából indul ki, az észak-erdélyi sztrádához pedig Biharnál csatlakozik – már ahhoz az 5,5 kilométeres szakaszhoz, amely eddig Bihar megyében elkészült belőle.
A Pro Infrastruktúra szerint
az 1-es főút és Szentandrás közötti szakasz esetében pedig jó az esély erre, amennyiben kedvezőek maradnak az időjárási körülmények, és a kivitelező is tartja az iramot.
Ha sikerül, akkor
a mogoșoaiai felüljáró és az A3-as autópálya Nyárádtő-Marosvásárhely szakasza után.
A DEx11 gyorsforgalmi útra vonatkozó szerződést 2021 júliusában írták alá a Strabaggal, és a munkálatok 2022 tavaszán kezdődtek meg. A szerződés értéke 545,9 millió lej, a kivitelezésre 24 hónap áll rendelkezésre, de a jelek szerint már hónapokkal korábban elkészülhet.
A Pro Infrastruktúra Egyesület egyébként arra is felhívja a figyelmet, hogy a Strabag-Geiger konzorcium jó eséllyel decemberben, szintén a tervezett határidő előtt befejezi az észak-erdélyi autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakaszát is, amellyel teljessé válna az autópálya-összeköttetés Kolozsvár és Marosvásárhely között.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!