Fotó: Agerpres
Jó kiindulópontot jelent elemzők szerint Romániának a Joe Biden vezette washingtoni adminisztrációval kialakítandó kapcsolatokban az a tény, hogy Románia az Amerikai Egyesült Államok segítségével tervezi korszerűsíteni a cernavodai atomerőmű egyes blokkját.
2021. január 26., 16:492021. január 26., 16:49
Egy meghibásodás javítása céljából egy hétre leállították a cernavodai atomerőmű egyes blokkját. A szünetet néhány héttel korábbra tervezték, de a rendkívül hideg idő miatti magas energiafogyasztásra hivatkozva halasztották a munkálatokat.
Románia egyébként az Egyesült Államok segítségével tervezi korszerűsíteni a cernavodai atomerőmű egyes blokkját, illetve megépíteni a 3-as és a 4-es blokkot. Az erről szóló kétoldalú kormányközi megállapodást októberben írták alá Washingtonban.
A két reaktor a tengeren túli AECOM vállalat irányításával, francia és kanadai cégek bevonásával épülhet meg.
Bukaresti elemzők szerint az atomerőmű amerikai felújítása, bővítése jó kiindulópontot jelent Romániának a Joe Biden vezette washingtoni adminisztrációval kialakítandó kapcsolatokban. Az Európai Bizottság jóváhagyta a Románia és az Egyesült Államok között megkötött kormányközi megállapodást a cernavodai atomerőmű bővítéséről.
Az amerikaiak különben komoly nyomásgyakorlással éltek a nemrég nyélbe ütött egyezség érdekében.
A Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata kabinet idején 2019-ben a China General Nuclear Power Corporation vállalattal kötöttek előzetes megállapodást az atomerőmű bővítéséről. A Washingtonból érkező fejcsóválgatások után tavaly júniusban, immár a Ludovic Orban nevével fémjelzett jobbközép kormány felkérésére a cernavodai atomerőművet működtető Nuclearelectrica állami vállalat felmondta az együttműködést a kínai vállalattal.
Mint ismeretes, az atomerőműben az eredetileg tervezett öt reaktor közül eddig kettő épült meg: az elsőt 1996-ban, a másodikat 2007-ben helyezték üzembe. A 3-as és a 4-es reaktorok kapacitása 1400 megawatt lenne, így megkétszereződne az atomerőmű teljesítménye.
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
szóljon hozzá!