Fékezheti a gazdaságot a politikai válság – A Krónikának nyilatkozó elemző szerint jó hír, de meglepő Románia felminősítése

Negatív hatás. Az elmúlt időszakban tapasztalt áremelkedések jelentősen erodálják a háztartások vásárlóerejét

Fotó: Rostás Szabolcs

Pesszimistábban látja a román gazdaság alakulását Bálint Csaba közgazdász, mint a nemzetközi hitelminősítők. A Krónika megkeresésére a BNR igazgatótanácsának tagja arra is ráirányította a figyelmet, hiába „bazíroznak” a hatóságok az európai uniós forrásokból tervezett fejlesztésekre, azokat a pénzeket ugyanis le kell hívni, miközben kérdőjelek merülnek fel annak kapcsán, hogy az állami adminisztráció képes lesz-e erre.

Bíró Blanka

2021. október 20., 08:212021. október 20., 08:21

Alapvetően jó, de meglepő hírnek tartja Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja, hogy a Moody’s nemzetközi hitelminősítő negatívról stabilra javította Románia ál­lamadós-besorolását. A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kara kutatócsoportjának tagjaként Bálint Csaba leszögezte,

az ország besorolásának javítása megerősíti a befektetők bizalmát, ami azért fontos, mert a magas költségvetési hiányt kizárólag hazai forrásokból nehéz lenne finanszírozni.

Az ugyanis jelentős nehézséget jelentene, ha a hitelminősítő lefele módosítaná az értékelését, mert ilyen helyzetekben a befektetők egy része elkerüli a rendkívül kockázatosnak tartott országokat, ami a román állampapírok eladásához, a pénzek kivonásához vezetne. „Románia felminősítése segít, de nem kell túlreagálni, hiszen számos lefele mutató kockázati tényező érhető tetten. Személy szerint nagyon örvendek ennek a döntésnek, de jelentős lefele mutató kockázati tényezőket látok. Az alapforgatókönyv, amit felvázolt a hitelminősítő, logikus, de az indoklásukban is megjelenik, hogy vannak sajnos kockázatok. Személy szerint óvatosabb vagyok, mint a Moody’s, de remélem, hogy várakozásaik beigazolódnak” – állapította meg a gazdasági elemző.

Galéria

Bálint Csaba szerint a politikai színtérről érkező bizonytalanságok rizikót jelentenek

Fotó: Erdély Bálint Előd

A kockázatok mérlege lefele mutat

Bálint Csaba felidézte, a hitelminősítő azzal indokolta az értékelés javítását, hogy erre az évre a romániai gazdaság 7 százalékos növekedésére számítanak, ugyanakkor a román kormányzat garanciát vállalt az államháztartási hiány csökkentésére. Az idei 7 százalékos gazdasági növekedés konzervatív várakozás, tehát lehet ennél magasabb is, az uniós helyreállítási alapok a következő években is támogathatják a fellendülést, az elemzői konszenzus jövőre is 4,5–5 százalékos növekedést vár.

Idézet
A 2022-re várt 4,5–5 százalékos érték robusztus növekedés lenne, ám az elmúlt időszak fejleményei miatt a kockázatok mérlege lefele mutat”

– mondta a közgazdász.

Rámutatott: az áremelkedések a háztartások vásárlóerejét jelentősen erodálják, ami negatívan hat a fogyasztásra és a gazdasági növekedésre. Az idei évre vonatkozó 7 százalékos növekedés a tavalyi 3,9 százalékos visszaesés után következhet be, tehát mély bázishoz mérnek, ezért a lakosság ezt a növekedést nem érzi ilyen erőteljesnek a mindennapokban – magyarázta a szakember. Ugyanakkor – tette hozzá – már az idei év második negyedében a járvány előtti utolsó év, 2019 utolsó negyedével összehasonlítva 2,2 százalékkal volt magasabb a termelési szint.

Idézet
Idén a nyári hónapokban szinte teljesen visszaállt az élet a normális kerékvágásba, tehát a gazdaság ledolgozta a mély visszaesést.

Sőt, idén a mezőgazdasági termelés is jobb volt, ez a harmadik negyedévben mutatkozik meg. Az első félévben erőteljes gazdasági növekedés volt tetten érhető, az eddigi információk szerint a harmadik negyedév is tűrhető lesz a mezőgazdaság hozzájárulásával” – részletezte a szakértő.

Kitért viszont arra is, hogy az áremelkedések, a járvány mélyülése az utolsó negyedévben éreztetik a negatív hatásukat, ám a teljes éves növekedésre nem lesznek akkora hatással. „A gazdasági elemzők várakozása jövőre 4,5 százalék feletti gazdasági növekedést vetít előre, személy szerint ennél pesszimistább vagyok, mert az áremelkedések hatása a vásárlóerőre, az ellátási láncokban történő fennakadások, a járvány negatív hatása erőteljesebb lehet annál, mint amit az elemzői konszenzus most számol” – szögezte le Bálint Csaba.

Galéria

Az áremelkedések, a járvány mélyülése az utolsó negyedévben éreztetik a negatív hatásukat

Fotó: Pixabay

Sok múlik a kormányon

Aláhúzta ugyanakkor, hogy az európai uniós források hatalmas növekedési potenciált jelentenek, lökést adva az ország gazdaságának. Ám arra is felhívta a figyelmet, hogy

az EU-s pénzek jelentős részét csak akkor tudja lehívni az ország, ha fokozatosan mérsékeli a költségvetési hiányt.

„Románia már a járvány kitörése előtt túlzottdeficit-eljárás alatt volt, ezt felfüggesztették, hiszen az egészségügyi válság alatt szükségszerű volt az állami segítség, beavatkozás, de mostanra a gazdaság meghaladja a válság előtti termelési szintet, tehát az eljárás újra érvénybe lép. Mindenkinek érdeke, hogy Románia ledolgozza a deficitet, de ezen a téren is vannak kockázatok” – fejtette ki Bálint Csaba, aki szerint a politikai színtérről érkező bizonytalanságok rizikót jelentenek, ugyanakkor kérdőjelek merülnek fel az állami adminisztráció kapacitása terén is, hogy levezényelje az uniós források lehívását és elosztását.

Idézet
A korábbi európai uniós ciklusokban sem sikerült a forrásokat teljes mértékben lehívni, most szinte kétszer akkora összeg áll rendelkezésre, tehát a korábbiaknál jóval nagyobb erőfeszítésre lesz szükség”

– húzta alá az elemző.

Amint arról beszámoltunk, a Moody’s negatívról stabilra javította pénteken este Románia államadós-besorolását, és meg­­erő­­sítette az ország hosszú fu­ta­mú szuverén hazai és deviza­kö­telezettségeinek „Baa3” osztályzatát. A Moody’s szerint az állam­adós-besorolás stabilra javítását a román gazdaság teljesítményének erőteljes növekedése, az uniós helyreállítási alapok várható felhasználása, valamint a román államháztartási hiány csökkentése érdekében vállalt kormányzati garanciák indokolták.

korábban írtuk

Negatívról stabilra javította Románia államadós-besorolását a Moody's
Negatívról stabilra javította Románia államadós-besorolását a Moody's

A Moody's amerikai nemzetközi hitelminősítő negatívról stabilra javította pénteken este Románia államadós-besorolását, és megerősítette az ország hosszú futamú szuverén hazai és devizakötelezettségeinek „Baa3” osztályzatát.

A másik nagy hitelminősítő, a Standard and Poor’s is arra számít, hogy a bukaresti kormány leváltása és a politikai instabilitás ellenére a következő két évben sikerül csökkenő pályára állítani az államháztartási hiányt, amire garancia a Románia ellen indított túlzottdeficit-eljárás, illetve az uniós helyreállítási alapok felhasználásáért a román hatóságok által vállalt reformok. A hitelminősítő szerint a román kormány deficitcsökkentő törekvéseit megkönnyíti a gazdasági növekedés, amelyet nem befolyásoltak kedvezőtlenül a politikai instabilitási időszakok.

Mindkét hitelminősítő az idén 7 százalékos gazdasági növekedésre számít, amely a Moody’s szerint 2022-ben 4,6 százalékra, 2023-ban 4,1 százalékra, 2024-ben 3,6 százalékra mérséklődik. A Standard and Poor’s is arra számít, hogy a román bruttó hazai termék növekedése stabil lesz 2022-ben és 2023-ban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 27., kedd

Nyugdíj-újraszámítás után újratervezés: sürgősségi rendelettel emeli meg az adómentességi küszöböt a kormány

„Korrekt” intézkedés a nyugdíjak adómentességi küszöbének megemelése 3000 lejre Marcel Ciolacu kormányfő szerint, aki kedden bejelentette: a várhatóan októbertől hatályos intézkedésről sürgősségi rendelettel fog elfogadni a kabinet.

Nyugdíj-újraszámítás után újratervezés: sürgősségi rendelettel emeli meg az adómentességi küszöböt a kormány
2024. augusztus 27., kedd

Csak a szokásos: tovább nőtt Románia államadóssága

Májusban 52,6 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte a bukaresti pénzügyminisztérium.

Csak a szokásos: tovább nőtt Románia államadóssága
2024. augusztus 27., kedd

Nyugdíj-újraszámítás: több megyében is le kellett állítani egyes végzések kézbesítését

Több megyében is leállították a nyugdíj-újraszámítási végzések kézbesítését, mert azok tévesek lehetnek: a legtöbb eset Fehér megyében történt, de más megyékben is több tucat vagy több száz határozat kézbesítését állították le a megyei nyugdíjpénztárak&

Nyugdíj-újraszámítás: több megyében is le kellett állítani egyes végzések kézbesítését
2024. augusztus 26., hétfő

Lassan mondja a kormányfő, hogy mindenki megértse: nem lesz adóemelés

Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.

Lassan mondja a kormányfő, hogy mindenki megértse: nem lesz adóemelés
2024. augusztus 26., hétfő

Nem emelkedik az áfa és adókat sem kell feltétlenül emelni a gazdasági miniszter szerint

Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.

Nem emelkedik az áfa és adókat sem kell feltétlenül emelni a gazdasági miniszter szerint
2024. augusztus 26., hétfő

Egyetlen nyugdíj sem csökken – szögezte le ismételten Ciolacu, aki beszélt a 2000 lejt meghaladó nyugdíjakról is

Marcel Ciolacu kormányfő felkérte Marcel Boloș pénzügyminisztert, készítsen egy szimulációt, hogy pontosan lássák, hányan lesznek kénytelenek adót fizetni a nyugdíjak újraszámítás után amiatt, hogy havi juttatásuk meghaladja a 2000 lejt.

Egyetlen nyugdíj sem csökken – szögezte le ismételten Ciolacu, aki beszélt a 2000 lejt meghaladó nyugdíjakról is
2024. augusztus 26., hétfő

Új erdélyi fürdőkben, sípályákon „barikádozhatjuk” el magunkat a klímaváltozás elleni harcban

Számos erdélyi település, idegenforgalmi célpont húzhat hasznot a klímaváltozás elleni harcból, ugyanis a bukaresti hatóságok a globális felmelegedés veszélyei ismeretében módosítani kívánják az országos turizmusfejlesztési kerettervet.

Új erdélyi fürdőkben, sípályákon „barikádozhatjuk” el magunkat a klímaváltozás elleni harcban
2024. augusztus 25., vasárnap

Nem túl vonzó idegenforgalmi célpont Románia: a külföldön nyaralók is tovább mélyítik a mérleghiányt

Lényegesen több pénzt költenek a romániai turisták külföldön, mint a külföldiek Romániában a Romanian Economic Monitor friss elemzése szerint.

Nem túl vonzó idegenforgalmi célpont Románia: a külföldön nyaralók is tovább mélyítik a mérleghiányt
2024. augusztus 24., szombat

Romániában az egyik legédesebb az üdítő, nemhiába keseregnek a gyártók a cukoradó miatt

Alig néhány olyan ország található még Európában, ahol édesebb egy Fanta Orange, mint Romániában. Nálunk csaknem háromszor annyi cukrot tartalmaz ugyanaz az üdítő, mint például a Horvátországban forgalmazott verzió.

Romániában az egyik legédesebb az üdítő, nemhiába keseregnek a gyártók a cukoradó miatt
2024. augusztus 22., csütörtök

Adóreform „fedőnéven” hajthat végre adóemelést 2025-ben a dagadó hiánnyal szembesülő kormány

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.

Adóreform „fedőnéven” hajthat végre adóemelést 2025-ben a dagadó hiánnyal szembesülő kormány