Képünk illusztráció
Fotó: Sándor Csilla
Bár az eMag webáruház által meghirdetett, és számos romániai kereskedő által az igazinak tartott fekete péntek (Black Friday) csak a hét az utolsó munkanapján lesz, úton-útfélen vásárlócsábító ajánlatokba ütközünk, legyen szó fizikai vagy internetes boltokról. És az első akciókkal együtt megérkeztek az első pénzbírságok is.
2021. november 10., 08:432021. november 10., 08:43
2021. november 10., 09:182021. november 10., 09:18
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) 50 ezer lejre bírságolta a fizikai boltokat és webáruházat egyaránt működtető Altex céget, miután csalóka kedvezményekkel próbálta vásárlásra bírni a fogyasztókat a fekete pénteki akciók keretében.
A szakhatóság közleménye szerint a fogyasztóvédők a napokban az Altex webáruházában kínált fekete pénteki akciókat vizsgálták, és arra a következtetésre jutottak, hogy a cég nem szabályosan, a referenciaárra (az elmúlt 30 napban általa gyakorolt legalacsonyabb ár) alkalmazta a kedvezményt, hanem
Október elején már meg lehetett ennyiért vásárolni
Fotó: Anpc.ro
Az ellenőrzés során több mint ezer termék ára esetében találtak gondot az árképzésben.
– mutat rá a fogyasztóvédelem közleménye.
A tapasztalt rendellenességek miatt a fogyasztóvédők az Altexet 50 000 lejre bírságolták, és
A közlemény szerint ugyanakkor a szakhatóság értesíteni fogja a bűnügyi hatóságokat is.
Itt sem a referenciaárból indul az árcsökkentés
Fotó: Anpc.ro
A fogyasztóvédelem honlapján példákat is láthatunk az ártrükközésre.
Ugyanez a helyzet egy 3499 lejes árral „csábító” gáztűzhellyel is, amely teljes áron 3999 lej lenne, de október 6-án már volt hasonló árengedmény. Vagy láthatunk egy kávéfőzőgépet is most 1365 lejes akciós áron 2300 lej helyett, tény azonban, hogy szeptember elsején 1495 lejért megkaphattuk volna.
Mivel valószínűleg nem ez az Altex az egyetlen bolt, amely csalóka árcsökkentéssel akar vásárlásra bírni ebben az időszakban, a fogyasztóvédők mindenkinek azt tanácsolják, a csábító akciók szezonjában tanúsítsanak fokozott figyelmet, hogy ne essenek kelepcébe.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!