Mi a megoldás? Marcel Boloș szerint nem jó ötlet adókat emelni, de a deficit leküzdésének konkrét módozatairól nem beszél
Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Ellenzi Marcel Boloș pénzügyminiszter, hogy a költségvetési hiányt a jövedelemadó vagy az áfa emelésével próbálják csökkenteni, ugyanakkor arra nem adott érdemi választ, hogy milyen módon szorítható le a deficit.
2024. július 21., 20:392024. július 21., 20:39
A tárcavezető pénteken a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva kijelentette: nem támogatja a jövedelemadó 10 százalékról 16 százalékra való emelését, sem az osztalékadó, sem az áfa növelését. Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy milyen megoldások vannak a költségvetési hiány csökkentésére, nem adott az egyértelmű választ.
– mondta Bolos.
Az osztalékadó esetleges 8 százalékról 10 százalékra történő emeléséről kérdezve azt mondta, hogy „korai lenne erről beszélni. Vannak bölcsebb megoldások, olyan költségvetési politikára van szükségünk, amely megőrzi versenyképességünket az európai piacon”.
(Ezzel a két koalíciós párt vezetőjére, Nicolae Ciucă PNL-elnökre és Marcel Ciolacu miniszterelnökre, a PSD első emberére utalt).
„Az a változat jöhet számításba, amelyet a koalíció és az Európai Bizottság is elfogad. A pénzügyminisztérium számításai figyelembe veszik azokat a lehetőségeket, amelyek a legbölcsebbek Románia számára” – mondta, azt azonban nem említette meg, melyek ezek a lehetőségek.
Elemzők és cégvezetők a közelmúltban többször is kijelentették, hogy az adók és illetékek emelését várják a gyorsan növekvő költségvetési hiány letörésére.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!