Mi a megoldás? Marcel Boloș szerint nem jó ötlet adókat emelni, de a deficit leküzdésének konkrét módozatairól nem beszél
Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Ellenzi Marcel Boloș pénzügyminiszter, hogy a költségvetési hiányt a jövedelemadó vagy az áfa emelésével próbálják csökkenteni, ugyanakkor arra nem adott érdemi választ, hogy milyen módon szorítható le a deficit.
2024. július 21., 20:392024. július 21., 20:39
A tárcavezető pénteken a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva kijelentette: nem támogatja a jövedelemadó 10 százalékról 16 százalékra való emelését, sem az osztalékadó, sem az áfa növelését. Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy milyen megoldások vannak a költségvetési hiány csökkentésére, nem adott az egyértelmű választ.
– mondta Bolos.
Az osztalékadó esetleges 8 százalékról 10 százalékra történő emeléséről kérdezve azt mondta, hogy „korai lenne erről beszélni. Vannak bölcsebb megoldások, olyan költségvetési politikára van szükségünk, amely megőrzi versenyképességünket az európai piacon”.
(Ezzel a két koalíciós párt vezetőjére, Nicolae Ciucă PNL-elnökre és Marcel Ciolacu miniszterelnökre, a PSD első emberére utalt).
„Az a változat jöhet számításba, amelyet a koalíció és az Európai Bizottság is elfogad. A pénzügyminisztérium számításai figyelembe veszik azokat a lehetőségeket, amelyek a legbölcsebbek Románia számára” – mondta, azt azonban nem említette meg, melyek ezek a lehetőségek.
Elemzők és cégvezetők a közelmúltban többször is kijelentették, hogy az adók és illetékek emelését várják a gyorsan növekvő költségvetési hiány letörésére.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!