2007. április 13., 00:002007. április 13., 00:00
Vasile Borgovan, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szakembere a Krónikának elmondta, a bemutatót a finn Ehovoc cég bukaresti képviseletének megkeresése nyomán szervezték. „Megyénkben 14 cég esik a direktíva hatálya alá, nekik próbáltunk megoldási lehetőséget kínálni, továbbá meghívtuk az eseményre az északnyugati fejlesztési régió másik öt megyéjének környezetvédelmi ügynökségeit is” – közölte az igazgató.
Az Európai Unió vonatkozó irányelvének célja, hogy csökkentse a rákkeltő anyagok szintjét a levegőben. Felfedezték ugyanis, hogy az egyre növekvő mennyiségű, úgynevezett „talajmenti ózon” képződéséért a légkörbe jutó szerves oldószerek is felelősek. Ezek az anyagok – különböző lakkok és festékek – reakcióba lépnek a gépjárművek kipufogógázaival, ennek során pedig az egészségre káros hatású gázok keletkeznek, melyeket gyűjtőnéven talajmenti ózonnak neveznek, mivel a mérgező ózon is egyik összetevője a gázelegynek. A Szatmárnémetiben bemutatott készülék mintegy 99 százalékkal képes csökkenteni a gyárakban elpárolgó oldószerek mennyiségét, ha a műhelyekből kiszivattyúzott levegőt átáramoltatják rajta. A viszonylag kis méretű, könnyen szállítható konténerek kapacitása 500 és 18 ezer köbméter/óra között váltakozik. A bemutató előadáson elhangzottak szerint a műszer gazdaságos, ugyanis az égés során felszabaduló hőenergiát hasznosítva saját magát fűti. Elektromos energiát csak addig használ, amíg felmelegszik az üzemi hőmérsékletére, körülbelül 300 Celsius-fokra. A cég képviselője elmondta, Finnországban egy közepes teljesítményű égető fenntartási költsége körülbelül 5 euró óránként. A Szatmárnémetiben bemutatott készülék teljesítménye 6 ezer köbméter óránként, ára mintegy 200 ezer euró. Elhangzott továbbá, hogy a berendezésben az égés tökéletes, mindössze széndioxid és víz a végtermék, és nem képződnek környezetszennyező nitrogén-oxidok és szén-monoxid. A készülék szerkezetére nézve a gépjárművekre szerelt katalizátorokhoz hasonlít, a szűrőiben nemesfémek (platina és paládium) segítségével oxidálja a szerves oldószereket. Stier István, a megyei egészségügyi hatóság toxikológusának tájékoztatása szerint a kísérleti jelleggel beüzemelt égető valóban 99 százalék körüli hatásfokkal működik. „A készülék tényleg megfelel a követelményeknek, viszont drágának találjuk – nyilatkozta a Krónikának Nicolae Matiuc, a szatmárnémeti Sarmex bútorgyár főgépésze. – Elég kicsi a kapacitása, számításaim szerint nekünk ebből több darabot is fel kellene szerelnünk ahhoz, hogy ellássa a gyárat. Cégünk vezetősége még nem döntött arról, milyen módszerrel fogjuk csökkenteni a kibocsátott szennyezőanyagok szintjét.” A környezetvédelmi ügynökség szakembereinek tájékoztatása szerint további lehetséges megoldást a vízalapú oldószerekre való áttérés, vagy a termelés visszaszorítása jelenthet a direktíva hatálya alá eső vállalatoknak.
Babos Krisztina
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.