Az energiaügyi miniszter szerint európai uniós viszonylatban Románia azon országok között van, ahol a legkisebb az áram és a gáz ára
Fotó: Pinti Attila
Helyes volt a kormány energiaár-korlátozásra vonatkozó döntése, ezt bizonyítja, hogy áprilisban csökkent a gáz és az elektromos energia ára – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején.
2024. május 09., 14:512024. május 09., 14:51
A kormányfő úgy vélekedett, hogy az energia árát korlátozó mechanizmus márciusi módosítását követően az áprilisi gázszámlák 25, a villanyszámlák 15 százalékkal csökkentek a maximált árakhoz képest.
„Ez azt jelenti, hogy a kormány beavatkozása helyes és legitim volt, vagyis a romániaiak érdekeit szolgálta” – idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség, emlékeztetve, a kormány március 28-án sürgősségi rendelettel törölte el a 2022/27-es rendeletbe foglalt termelő-fogyasztói „napfényadót”, illetve módosított az energiaárak korlátozásának rendszerén.
Burduja arra is kitért, hogy uniós viszonylatban Románia azon országok között van, ahol a legkisebb az áram és a gáz ára. Az Európai Unió statisztikai hivatalának április 25-én közzétett adatai szerint a romániai háztartási földgáz ára (0,0563 euró/kWh) a harmadik legalacsonyabb az EU-ban, és fele az uniós átlagárnak (0,1125 euró/kWh). Ugyanakkor az elektromos energia esetében a romániai ár (0,1782 euro/kWh) az ötödik legalacsonyabb volt az EU-ban, és jóval az uniós átlag (0,2847 euro/kWh) alatt maradt.
A földgáz ára 2023 második felében Magyarországon, Horvátországban és Romániában volt a legalacsonyabb az EU-ban, míg az áram ugyanebben az időszakban Magyarországon, Bulgáriában, Máltán, Horvátországban és Romániában volt a legolcsóbb.
Miközben a hiány lefaragását célzó intézkedéscsomag kidolgozása közben a politikai alakulatok tárgyalásain szó esik többek között az áfa emeléséről is, a nem hatékony adóbehajtás miatt jelenleg is tetemes potenciális bevételtől esik el az államkassza.
Tájékoztató kampányt indított az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) az elektromos energia fogyasztói számára annak apropóján, hogy 2025. július 1-jén megszűnik az árplafon-kompenzációs rendszer a villanyáram esetében.
A Hidroelectrica minden olyan fogyasztót képes átvenni, aki áramszolgáltatót akar váltani – közölte a cég szerdai közleményében.
Ha Románia áttérne a progresszív adózásra, nem lenne szükség az általános forgalmi adó (áfa/TVA) megemelésére – jelentette ki szerdán Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
A keddi egyeztetéseken sem jutottak megállapodásra a kormányzásra készülő pártok a költségvetési hiány csökkentéséről szóló intézkedésekről, ugyanakkor Nicușor Dan államfő leendő gazdasági tanácsadója szerint mégiscsak történt némi előrelépés.
A Világbank a januárban becsült 2,1 százalékról 1,3 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett Globális gazdasági kilátások (Global Economic Prospects) elnevezésű jelentésében.
2022-ben a román GDP 1,4 százalékponttal magasabb lett volna, az inflációs ráta pedig nagyjából 1,1 százalékkal alacsonyabb, ha nem tör ki a háború Ukrajnában – ezek a fő következtetései a Román Nemzeti Bank (BNR) által készített elemzésnek.
Június 13-ig fogadják a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) kirendeltségei az egységes agrártámogatási kérelmeket – emlékeztetett keddi közleményében az intézmény.
Bezárja Brassó megyei üzemét a német autópari vállalat, a Tekfor – adta hírül a Profit.ro gazdasági portál.
A múlt évben 8568 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme elérte a 8270 lejt, ami 15,3 százalékkal magasabb az előző évi jövedelemszintnél – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!