Az energiaügyi miniszter szerint európai uniós viszonylatban Románia azon országok között van, ahol a legkisebb az áram és a gáz ára
Fotó: Pinti Attila
Helyes volt a kormány energiaár-korlátozásra vonatkozó döntése, ezt bizonyítja, hogy áprilisban csökkent a gáz és az elektromos energia ára – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején.
2024. május 09., 14:512024. május 09., 14:51
A kormányfő úgy vélekedett, hogy az energia árát korlátozó mechanizmus márciusi módosítását követően az áprilisi gázszámlák 25, a villanyszámlák 15 százalékkal csökkentek a maximált árakhoz képest.
„Ez azt jelenti, hogy a kormány beavatkozása helyes és legitim volt, vagyis a romániaiak érdekeit szolgálta” – idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség, emlékeztetve, a kormány március 28-án sürgősségi rendelettel törölte el a 2022/27-es rendeletbe foglalt termelő-fogyasztói „napfényadót”, illetve módosított az energiaárak korlátozásának rendszerén.
Burduja arra is kitért, hogy uniós viszonylatban Románia azon országok között van, ahol a legkisebb az áram és a gáz ára. Az Európai Unió statisztikai hivatalának április 25-én közzétett adatai szerint a romániai háztartási földgáz ára (0,0563 euró/kWh) a harmadik legalacsonyabb az EU-ban, és fele az uniós átlagárnak (0,1125 euró/kWh). Ugyanakkor az elektromos energia esetében a romániai ár (0,1782 euro/kWh) az ötödik legalacsonyabb volt az EU-ban, és jóval az uniós átlag (0,2847 euro/kWh) alatt maradt.
A földgáz ára 2023 második felében Magyarországon, Horvátországban és Romániában volt a legalacsonyabb az EU-ban, míg az áram ugyanebben az időszakban Magyarországon, Bulgáriában, Máltán, Horvátországban és Romániában volt a legolcsóbb.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!