Az energiaügyi miniszter szerint európai uniós viszonylatban Románia azon országok között van, ahol a legkisebb az áram és a gáz ára
Fotó: Pinti Attila
Helyes volt a kormány energiaár-korlátozásra vonatkozó döntése, ezt bizonyítja, hogy áprilisban csökkent a gáz és az elektromos energia ára – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején.
2024. május 09., 14:512024. május 09., 14:51
A kormányfő úgy vélekedett, hogy az energia árát korlátozó mechanizmus márciusi módosítását követően az áprilisi gázszámlák 25, a villanyszámlák 15 százalékkal csökkentek a maximált árakhoz képest.
„Ez azt jelenti, hogy a kormány beavatkozása helyes és legitim volt, vagyis a romániaiak érdekeit szolgálta” – idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség, emlékeztetve, a kormány március 28-án sürgősségi rendelettel törölte el a 2022/27-es rendeletbe foglalt termelő-fogyasztói „napfényadót”, illetve módosított az energiaárak korlátozásának rendszerén.
Burduja arra is kitért, hogy uniós viszonylatban Románia azon országok között van, ahol a legkisebb az áram és a gáz ára. Az Európai Unió statisztikai hivatalának április 25-én közzétett adatai szerint a romániai háztartási földgáz ára (0,0563 euró/kWh) a harmadik legalacsonyabb az EU-ban, és fele az uniós átlagárnak (0,1125 euró/kWh). Ugyanakkor az elektromos energia esetében a romániai ár (0,1782 euro/kWh) az ötödik legalacsonyabb volt az EU-ban, és jóval az uniós átlag (0,2847 euro/kWh) alatt maradt.
A földgáz ára 2023 második felében Magyarországon, Horvátországban és Romániában volt a legalacsonyabb az EU-ban, míg az áram ugyanebben az időszakban Magyarországon, Bulgáriában, Máltán, Horvátországban és Romániában volt a legolcsóbb.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!