Mindenkit érint. Máris több milliárd eurós veszteséget okozott a járvány a román gazdaságnak
Fotó: Veres Nándor
Két év telt el azóta, hogy észlelték az első koronavírusos esetet Romániában, azóta 2 728 727 Covid-19-es megbetegedést diagnosztizáltak, és a kór 63 353 ember életét követelte. Egy friss elemzés szerint a pandémia már tavaly decemberig 5,5 milliárd eurós egészségi és társadalmi veszteséget okozott. Az összeg azóta nőtt, ráadásul nincsenek benne a gazdasági károk.
2022. február 28., 08:472022. február 28., 08:47
Több milliárd eurós veszteséget okozott a koronavírus-világjárvány Romániának egy, a pandémia egészségügyi és egészségügyhöz köthető társadalmi kiadásairól szóló tanulmány szerint. A Kelet-Közép Európában elsőként összeállított, Lorenzovici László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) oktatója, Székely Andrea és Farkas-Ráduly Szabolcs, a Syreon Research Romania kutatói és Kató Zoltán, a Semmelweis Egyetem munkatársa által jegyzett, angol nyelvű egészségtani elemzés a koronavírus-járvány első huszonegy hónapját, vagyis a tavaly december végéig terjedő időszakot veszi górcső alá.
– avatott be a részletekbe Lorenzovici László egészségügyi közgazdász. Mint a Krónika kérdésére kifejtette, megvizsgálták, mennyibe került a koronavírus-fertőzöttek kórházi kezelése egy városi, egy megyei és egy egyetemi kórházban egy egyszerű fertőzés esetében, egy tüdőgyulladással súlyosbított esetben, mennyibe került az intenzív terápiás ellátás, illetve a lélegeztetőgépre került betegek kezelése. Felmérték továbbá az intézményi karantén és az izolálás költségeit, az online oktatás miatt fizetett szabadságra kényszerült szülők esetében az állami kiadásokat, valamint a koronavírus-fertőzés miatti korai elhalálozás okozta károkat.
Ez nem újdonság, rutinszerűen készülnek hasonló elemzések különböző betegségekre – mutatott rá Lorenzovici László. Felidézte: egy hónappal ezelőtt készítettek elemzést a szívelégtelenség kezelésének és hatásainak költségeiről, azelőtt az agyvérzés esetében vizsgálták a számokat, jelenleg az amputációk költségeit elemző tanulmány van folyamatban. Ezek esetében az éves mutatókat vizsgálják, míg a koronavírus-járvány első 21 hónapjának kiadásait vették górcső alá.
Az elemző összehasonlításképpen elmondta,
„Fontos, hogy az emberek és a döntéshozók fejében tisztázódjon, hogy több milliárd eurós veszteséget okozott a járvány” – szögezte le az elemző.
Hangsúlyozta: az oltás költségeit tudatosan nem számolták, mert az már a megoldást jelenti, azzal kell szembeállítani a veszteségeket. „Amikor a járványhelyzet világszinten normalizálódik, több hasonló tanulmány jelenik meg a különböző országokban, összehasonlító elemzések készülnek, és akkor derül ki, melyik ország milyen mértékben tudta menedzselni a válságot, hiszen még az elhalálozások számát illetően is nagy eltérések vannak országonként” – fogalmazott a szakember.
Kérdésünkre kifejtette, nem az volt a cél, hogy megvizsgálják, Románia miként teljesített ezen a téren, hanem hogy rámutassanak, minél súlyosabb anyagi terhe van egy betegségnek, annál többet kell beszélni róla, és annál fontosabb a megelőzés.
Aki akadályozta a járványhelyzet kezelését, hozzájárult, hogy a következő generációk költségei is növekedjenek. Ez egy összetett kérdés, de hidegvérrel szembe kell nézni a számokkal” – húzta alá Lorenzovici László.
Nem olcsó. Egy súlyos fertőzött intenzív terápiás ellátása 3582 euróba került a tanulmány szerint
Fotó: Beliczay László
A kutatást olvasva megtudhatjuk egyebek mellett, hogy a koronavírus-fertőzöttek kezelésére a 21 hónap alatt 1,6 milliárd eurót költött az ország.
Ha tüdőgyulladása is volt, már 1720 euróra emelkedtek a költségek, az intenzív terápiás ellátás 3582 euróba került, és ha a beteg lélegeztetőgépre került, 5546 euróra rúgott átlagosan a kórházi ellátása. Átlagosan 2267 euróba került tehát egy beteg kórházi ellátása.
A vizsgált időszakban összesen 4,69 millió napnyi kórházi beutalást összesítettek, ez a szám az intenzív terápián 474 ezer nap. A tanulmányban megjegyzik, a vizsgált időszakban a kórházi ellátás, a protokoll sokat változott, például 2020 szeptemberéig minden fertőzött kötelezően kórházba került.
Azt is vizsgálták, mennyit veszített az államkassza a korai elhalálozás következményeként, tehát mennyit dolgoztak és adóztak volna nyugdíjba vonulásukig, akik az aktív életkorukban váltak a koronavírus áldozatává. Ez az összeg 2,31 milliárd euróra rúg.
– hívta fel a figyelmet az elemző. Mint az elemzés rámutat, az intézményi karantén, az izolálás esetén a táppénzzel járó költség mérhető, ez 951 millió euróra rúgott. A munkaügyi minisztériumtól kaptak számokat az online oktatás miatt a gyerekük mellé fizetett szabadságra kényszerülő szülőknek kifizetett összegekről, ez 72,5 millió euró volt az elmúlt év végéig.
A tesztelés eközben 575 millió euróra rúgott, de ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen mindössze azt számszerűsítették, amit hivatalosan jelentettek, tehát azt nem, amit az emberek és a cégek fizettek. A tanulmányban arra is kitérnek, hogy 2021. december végéig Románia felnőtt lakosságának 40,5 százaléka volt beoltva, míg abban az időpontban 61,2 százalék volt az európai átlag. Az elemzés a Researchgate.net weboldalon olvasható el.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.
Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.
szóljon hozzá!