Fotó: 123RF
Az átlagos óránkénti munkaerőköltség becsült összege tavaly a 2021-es 29 euróról 30,5 euróra nőtt az EU-ban, és 32,8 euróról 34,3 euróra az euróövezetben – derült ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
2023. március 30., 20:362023. március 30., 20:36
2023. március 30., 20:482023. március 30., 20:48
Az átlagos óránkénti munkaerőköltség terén nagy a szórás az EU tagállamai között. Az összeg a legalacsonyabb Bulgáriában (8,2 euró) és Romániában (9,5 euró), a legnagyobb Luxemburgban (50,7 euró), Dániában (46,8 euró) és Belgiumban (43,5 euró).
Az építőiparban 27,3 euró az EU-ban és 30,8 euró az euróövezetben, a szolgáltatások ágazatában pedig 30,2 euró az EU-ban és 33,3 euró az euróövezetben.
Az óránkénti munkaerőköltségek magukban foglalják a bérköltségeket és a nem bérjellegű költségeket, például a munkáltatók által fizetett társadalombiztosítási járulékokat. Ez utóbbi költsége aránya a teljes munkaerőköltségen belül tavaly 24,8 százalék volt az EU-ban és 25,5 százalák az euróövezetben.
A nem bérjellegű költségek aránya Litvániában (5,4 százalék) és Romániában (5,3) volt a legalacsonyabb, Franciaországban (32), Svédországban (31,9) és Olaszországban (27,8) pedig a legmagasabb.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!