Az ANAF akciója több mint 22 000 bérbeadót céloz meg
Fotó: Haáz Vince
Az Országos Adóhatóság (ANAF) nagyszabású kampányt indított az Airbnb és a Booking platformok közvetítésével szálláshelyeket kiadók jövedelmének ellenőrzésére. Az akció több mint 22 000 bérbeadót céloz meg, és azok, akik nem vallják be jövedelmüket, szigorú ellenőrzést kockáztatnak.
2025. március 09., 18:392025. március 09., 18:39
Az ANAF egy nemrégiben elfogadott uniós irányelvnek köszönhetően mostantól közvetlen hozzáféréssel rendelkezik a szállásfoglaló platformokról származó bevételekre vonatkozó információkhoz. Míg korábban nehéz volt hozzájutni ezekhez az adatokhoz, az új szabályok egyszerűsítik a folyamatot, és megkönnyítik az adóhatóságok számára a be nem jelentett jövedelmek azonosítását – írja az Adevărul.ro portál.
Idézik Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki szerint
A folyamat során a bérbeadók értesítést kapnak, amelyben felszólítják őket a bérbeadásból származó jövedelmek bevallására. Azokat, akik úgy döntenek, hogy nem tesznek eleget a felszólításnak, az ANAF csalás elleni ellenőrzéseknek veti alá, és bírságot kockáztatnak.
Az akció célja, hogy mindazok, akik ilyen tevékenységből származó jövedelemre tesznek szert, befizessék az esedékes adót.
„Azokkal kezdjük, akiknek magas a jövedelmük, ami természetes megközelítés, de mindenkit értesítünk a megfelelésről” – magyarázta Tánczos Barna, akit a știripesurse.ro idézett.
Az RMDSZ-es tárcavezető beszélt ugyanakkor arról is, hogy
Az ellenőrzések nem csak ebben merülnek ki, az ANAF azt tervezi, hogy azokat kiterjeszti a digitális platformokon keresztül végzett egyéb tevékenységekre is, például a fuvarmegosztó szolgáltatásokra (Uber, Bolt) vagy a Glovo és a Tazz cégeken keresztül történő kiszállításokra.
Ezzel a kampánnyal az ANAF célja az adóelkerülés elleni küzdelem és annak biztosítása, hogy minden adófizető, függetlenül az általa végzett tevékenység típusától, teljesítse adókötelezettségeit.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
A tavalyi negyedik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 12,2 százalékkal 2898 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is.
A kormány elfogad egy jogszabályt, amelyik megakadályozza, hogy a jövőben 100 000 eurós nagyságrendű prémiumokat kapjanak nyugdíjazásukkor a Romsilva vezető beosztású alkalmazottai – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!