2007. június 01., 00:002007. június 01., 00:00
A mintegy 4,2 milliárd forint összköltségű beruházással kapcsolatban Tari Gábor, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. hálózati igazgatója elmondta: most készül az a pályázat, amely a megvalósítás támogatására irányul, és újabb 10 százalékos uniós pluszforrást jelenthet. A projekt előzménye, hogy 2004-ben a délkelet-európai térség villamosenergia-rendszere csatlakozott a nyugat-európai villamosenergia-rendszerhez, így Románia közvetlenül összeköttetésbe került Magyarországgal. A már meglévő Sándorfalva–Arad összeköttetés mellett jelenleg zajlik a Békéscsaba–Nagyvárad közötti távvezeték kiépítése. Tari Gábor elmondta, a projekt kettős céllal indult, egyrészt az ellátásbiztonság növelése, másrészt a nemzetközi kapcsolat erősítése érdekében. Ez idáig két távvezeték érkezett a békéscsabai alállomáshoz, most három fog, ez pedig önmagában is garancia a fokozott biztonsághoz. Emellett a most épülő harmadik vezeték egy másik nemzeti rendszerre csatlakozik, ami ugyancsak az ellátás biztonságát javítja. A munkálatok során a békéscsabai alállomás is kibővül, s mindez természetesen a térségben élők érdekeit is szolgálja.
A 2006-ban indult projekt a tervek szerint két év alatt készül el. „A kivitelezési munkák jelenleg is zajlanak, az oszlopállítás elérte a 20 százalékos készenléti szintet. Bár nem volt könnyű az egyeztetés a helyi önkormányzatokkal, a lakossággal, de konstruktív az együttműködés, és sikerült minden pontban megállapodni” – jelentette ki a Mavir Zrt. igazgatója.
MTI
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.