Fotó: Facebook/RMGE Maros Szervezet
A mezőgazdasági termelők felszólították a hatóságokat, tegyenek meg minden szükséges jogi és diplomáciai lépést az ukrán mezőgazdasági termékek tranzitjának és importjának 2023. június 15. és 2024. március 15. közötti betiltásáért. Ha kérésük nem teljesül, június 7-től országos tiltakozó akciókat tartanak.
2023. április 11., 15:152023. április 11., 15:15
2023. április 11., 15:392023. április 11., 15:39
Keddi közleményében a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért Szövetség (AAC) felhívta a figyelmet arra, hogy a hazai mezőgazdasági piac már most is jelentősen torzult a romániai gazdák kárára. Szerintük idén a legtöbb termelő kénytelen lesz bezárni gazdaságát az ukrán mezőgazdasági termékek dömpingárai miatt.
A szervezet ezért felszólította Klaus Iohannis államfőt, Nicolae Ciucă kormányfőt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét, Marcel Ciolacut és Petre Daea mezőgazdasági minisztert, hogy
Mintegy hétezer gazda vesz részt az ország több megyéjében és a fővárosban pénteken zajló tüntetéseken – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek a Romániai Mezőgazdasági Termelők Szövetségének (LAPAR) elnöke.
Az AAC emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság a veszteségeikhez képest jelentéktelen összeggel, 10 millió euróval készül kárpótolni a romániai gazdákat. Ez az összeg szerintük legfeljebb az ukrán termékek szállítása közben megrongált hazai közúti infrastruktúra részleges helyreállítására lenne elegendő – írja az Agerpres. A közleményben emlékeztettek arra is, hogy az AAC-ben tömörült gazdaszervezetek tagjai több mint 3 millió hektár mezőgazdasági területet művelnek meg és 35 százalékos a részesedésük a hazai élelmiszeripari piacon.
A mezőgazdasági termelők figyelmeztettek: ha a kéréseiket nem teljesítik a döntéshozók, akkor 2023. június 7-től országos tiltakozó akciókat tartanak, és az „április 7-einél sokkal nagyobbra tervezett” tüntetéseket az ukrán termékek importjának betiltásáig folytatják.
Az Ukrajnából vámmentesen érkező gabonának át kell haladnia a korábban létrehozott gabonafolyosón, nem maradhat a szomszédos országokban – jelentette ki pénteken a sajtónak Petre Daea mezőgazdasági miniszter.
Mint arról beszámoltunk, az ukrán fél javaslatára átmenetileg leállították a Lengyelországba irányuló gabonaexportot, kizárólag a szigorúan ellenőrzött tranzitot engedélyezik. Mindezt a Dorohusk lengyel-ukrán határátkelőn múlt pénteken rendezett sajtóértekezletén jelentette be Robert Telus új lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter.
Az ukrán fél javaslatára átmenetileg leállítják a Lengyelországba irányuló gabonaexportot, kizárólag a szigorúan ellenőrzött tranzitot engedélyezik – közölte pénteken Robert Telus új lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!