Fotó: Facebook/RMGE Maros Szervezet
A mezőgazdasági termelők felszólították a hatóságokat, tegyenek meg minden szükséges jogi és diplomáciai lépést az ukrán mezőgazdasági termékek tranzitjának és importjának 2023. június 15. és 2024. március 15. közötti betiltásáért. Ha kérésük nem teljesül, június 7-től országos tiltakozó akciókat tartanak.
2023. április 11., 15:152023. április 11., 15:15
2023. április 11., 15:392023. április 11., 15:39
Keddi közleményében a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért Szövetség (AAC) felhívta a figyelmet arra, hogy a hazai mezőgazdasági piac már most is jelentősen torzult a romániai gazdák kárára. Szerintük idén a legtöbb termelő kénytelen lesz bezárni gazdaságát az ukrán mezőgazdasági termékek dömpingárai miatt.
A szervezet ezért felszólította Klaus Iohannis államfőt, Nicolae Ciucă kormányfőt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét, Marcel Ciolacut és Petre Daea mezőgazdasági minisztert, hogy
Mintegy hétezer gazda vesz részt az ország több megyéjében és a fővárosban pénteken zajló tüntetéseken – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek a Romániai Mezőgazdasági Termelők Szövetségének (LAPAR) elnöke.
Az AAC emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság a veszteségeikhez képest jelentéktelen összeggel, 10 millió euróval készül kárpótolni a romániai gazdákat. Ez az összeg szerintük legfeljebb az ukrán termékek szállítása közben megrongált hazai közúti infrastruktúra részleges helyreállítására lenne elegendő – írja az Agerpres. A közleményben emlékeztettek arra is, hogy az AAC-ben tömörült gazdaszervezetek tagjai több mint 3 millió hektár mezőgazdasági területet művelnek meg és 35 százalékos a részesedésük a hazai élelmiszeripari piacon.
A mezőgazdasági termelők figyelmeztettek: ha a kéréseiket nem teljesítik a döntéshozók, akkor 2023. június 7-től országos tiltakozó akciókat tartanak, és az „április 7-einél sokkal nagyobbra tervezett” tüntetéseket az ukrán termékek importjának betiltásáig folytatják.
Az Ukrajnából vámmentesen érkező gabonának át kell haladnia a korábban létrehozott gabonafolyosón, nem maradhat a szomszédos országokban – jelentette ki pénteken a sajtónak Petre Daea mezőgazdasági miniszter.
Mint arról beszámoltunk, az ukrán fél javaslatára átmenetileg leállították a Lengyelországba irányuló gabonaexportot, kizárólag a szigorúan ellenőrzött tranzitot engedélyezik. Mindezt a Dorohusk lengyel-ukrán határátkelőn múlt pénteken rendezett sajtóértekezletén jelentette be Robert Telus új lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter.
Az ukrán fél javaslatára átmenetileg leállítják a Lengyelországba irányuló gabonaexportot, kizárólag a szigorúan ellenőrzött tranzitot engedélyezik – közölte pénteken Robert Telus új lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter.
Az idei első félévben 5 százalékkal több utas fordult meg a romániai repülőtereken, mint a tavalyi első hat hónapban, és 7 százalékuk belföldi járatokon utazott – közölte kedden a Romániai Repülőterek Szövetségének (AAR) elnöke.
A júniusi 2,6 százalékról júliusban 2,8 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban, és ismét Románia volt a legmagasabb inflációval rendelkező tagállam – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
A központi közigazgatásban a nettó átlagfizetés 7000 lej, ami csaknem 2000 lejjel több, mint az országos nettó átlagfizetés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Marcel Boloș pénzügyminiszter nyugtatja a kedélyeket.
Kolozsváron nyit európai kirendeltséget a Copeland globális fűtés- és hűtéstechnikai vállalat – jelentette az Economedia.ro gazdasági hírportál a vállalat közleménye alapján.
Negatív kampány zajlik a nyugdíjtörvény kapcsán, figyelmen kívül hagyva annak pozitív elemeit – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke hétfőn.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői úgy döntöttek, hogy több mint 1,8 millió palack Ciuc márkájú sört vonnak ki a forgalomból amiatt, hogy a kupakjukon vagy az üveg nyakán rozsda található.
A Tarom október 27-től nem indít több járatot a londoni Heathrow repülőtérre, mivel a résidőket a Qatar Airwaysnek adták el.
A CFA Románia szerint júliusban az előző hónaphoz képest 0,2 ponttal csökkent és jelenleg 52 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Megnyitják hétfőn a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz program újabb szakaszát.
A koronavírus-világjárvány óta először tavaly csökkent a romániai éttermek nyeresége, történt mindez az aktív vendéglők számának éves szinten a legkisebb növekedése mellett, és miközben az éttermekben dolgozók száma rekordot döntött.
szóljon hozzá!