2008. június 27., 00:002008. június 27., 00:00
A felszívódó víz oldja a talajban levő ásványi sókat, és magával viszi azokat a falba, ahonnan aztán a vakolatba jutnak. A víz elpárolog, a hátramaradó sók pedig kristályosodási folyamaton mennek keresztül, ami térfogat-növekedéssel jár, és ennek hatására pereg a vakolat, mállik a fal. A vakolatban felhalmozódott sók megkötik a levegőben levő párát, és emiatt a tulajdonos azt tapasztalja, hogy a vakolat felülete folyamatosan vizes. A nedves falak reumát, ízületi bántalmakat, asztmát vagy allergiát okozhatnak, emellett, mivel jó hővezetők, a tulajdonosoknak számolniuk kell a megemelkedett fűtési költséggel is.
A fal újravakolása, legyen szó akár légpórusos vagy vízzáró vakolatról, nem szünteti meg a nedvesedést, figyelmeztetnek a szakemberek. Hagyományosan a problémát csak aláfalazással lehetett orvosolni, ami egyrészt bonyolult, és sok kellemetlenséggel – porral, piszokkal, ideiglenes kiköltözéssel – jár, másrészt költséges. Az alternatívát a sepsiszentgyörgyi Aquapol-3000 Kft. által forgalmazott Aquapol-technológia jelenti. Ennek előnye, hogy roncsolásmentes, a salétrommentesítést tartószerkezeti bontás nélkül lehet elvégezni, mondja Kovács Gábor, a cég ügyvezetője. Az Aquapol európai központjában kiképzett szakemberek egy készüléket telepítenek az épületbe, amely a kapilláris szívóerő megszüntetését idézi elő, aminek következményeként a víz visszahúzódik a talajba. A helyszíni munka minimális, bármilyen évszakban elvégezhető. A falak átlagosan 3–6 hónap alatt száradnak ki. A száradást a kivitelező és a megrendelő is figyelemmel tudja kísérni, a telepítést követően ugyanis a szakemberek részletes helyszíni nedvességdiagnosztikai vizsgálatokat végeznek. Az Aquapol-technológiát 1988 óta alkalmazzák Európában, mondja Kovács Gábor. Ez idáig 39 ezer épület salétrommentesítését végezték el a segítségével, 20 éves garanciát vállalva az ezen technológiával végzett munkákra.
Pengő Zoltán
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.