A két ország között a most bejelentett a harmadik magasfeszültségű távvezeték lesz
Fotó: Pixabay
Újabb magasfeszültségű távvezeték épül Románia és a Moldovai Köztársaság között, most amerikai finanszírozással.
2024. május 02., 13:592024. május 02., 13:59
Az Economica.net csütörtökön arról számolt be, hogy a megállapodást Victor Parlicov moldovai energiaügyi miniszter és Isobel Coleman, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) helyettes ügyvezetője írta alá.
„Történelmi pillanatnak vagyunk a tanúi” – idézte a gazdasági szakportál Victor Parlicovot. Az energiaügyi miniszter elmondása szerint 2028-ban Moldova Köztársaság Románián keresztül csatlakozhat az uniós energetikai hálózatra.
A 190 kilométeres távvezeték Strășeni (Moldova Köztársaság) és Gutinaș (Bákó megye) település között húzódik majd. Az USAID 220 millió dollárral járul hozzá a beruházáshoz.
– fogalmazott Isobel Coleman.
Az MTI emlékeztet, a két ország között ez lesz a harmadik magasfeszültségű távvezeték. Az első, amely a romániai Vulcăneşti települést fogja összekötni Chişinăuval, Moldova Köztársaság fővárosával, 150 kilométer hosszú lesz, építése már folyamatban van. A második 400 kilovoltos távvezeték 142 kilométer hosszan húzódik majd a Suceava és a moldovai Balti között. Ennek 93 kilométeres romániai szakaszát európai uniós forrásból finanszírozzák, megépítésére áprilisban hirdették meg a közbeszerzési eljárást.
Az állampolgárok jóléte érdekében a Moldovai Köztársaságnak és Romániának továbbra is együtt kell haladnia közös európai útján – jelentette ki Nicolae Ciucă szombaton.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
szóljon hozzá!