A két ország között a most bejelentett a harmadik magasfeszültségű távvezeték lesz
Fotó: Pixabay
Újabb magasfeszültségű távvezeték épül Románia és a Moldovai Köztársaság között, most amerikai finanszírozással.
2024. május 02., 13:592024. május 02., 13:59
Az Economica.net csütörtökön arról számolt be, hogy a megállapodást Victor Parlicov moldovai energiaügyi miniszter és Isobel Coleman, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) helyettes ügyvezetője írta alá.
„Történelmi pillanatnak vagyunk a tanúi” – idézte a gazdasági szakportál Victor Parlicovot. Az energiaügyi miniszter elmondása szerint 2028-ban Moldova Köztársaság Románián keresztül csatlakozhat az uniós energetikai hálózatra.
A 190 kilométeres távvezeték Strășeni (Moldova Köztársaság) és Gutinaș (Bákó megye) település között húzódik majd. Az USAID 220 millió dollárral járul hozzá a beruházáshoz.
– fogalmazott Isobel Coleman.
Az MTI emlékeztet, a két ország között ez lesz a harmadik magasfeszültségű távvezeték. Az első, amely a romániai Vulcăneşti települést fogja összekötni Chişinăuval, Moldova Köztársaság fővárosával, 150 kilométer hosszú lesz, építése már folyamatban van. A második 400 kilovoltos távvezeték 142 kilométer hosszan húzódik majd a Suceava és a moldovai Balti között. Ennek 93 kilométeres romániai szakaszát európai uniós forrásból finanszírozzák, megépítésére áprilisban hirdették meg a közbeszerzési eljárást.
Az állampolgárok jóléte érdekében a Moldovai Köztársaságnak és Romániának továbbra is együtt kell haladnia közös európai útján – jelentette ki Nicolae Ciucă szombaton.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!