2007. augusztus 15., 00:002007. augusztus 15., 00:00
Az „igyekvő” cégek között ott van az ING, illetve az AIG, amely – annak ellenére, hogy a vonatkozó 2001. évi 411-es számú törvény a határidő (szeptember) lejárta előtt tiltja – máris több úton próbálja behálózni a potenciális ügyfeleket, illetve népszerűsíti ajánlatait. A három legismertebb ilyen eljárás: elektronikus levelek küldözgetése, telefonos „megkörnyékezés”, illetve az ügynökök kiküldése előcsatlakozási szerződések megkötése végett. A magánnyugdíjak rendszerét felügyelő bizottság közlése szerint eddig 25 alkalommal értesítették őket hasonló ügyletről. Ebből mindössze egy feljelentés kapott bűnügyi besorolást. A bizottság egyébként augusztus kilencedikén újból figyelmeztette a társaságokat, hogy akár bűnügyi eljárás is indulhat ellenük, ha megszegik a határidőre vonatkozó törvényes korlátozást.
A társaságok illetékesei, bár állítják, hogy a népszerűsítésre és ügyfélgyűjtésre vonatkozó megszorításokat szeptember 17-éig tiszteletben tartják, elismerik, hogy kapcsolatba léptek a már meglévő klienseikkel, de csak „általánosságban ismertetnek tényeket”.
Ilyen általános felvilágosító adatokat tartalmaznak a társaságok által drótpostán kiküldött levelek is, ráadásul indoklásként az szerepel, hogy főleg a fiatalok tájékozatlanok ezen a téren. Az üzenetben a küldő egyben felkéri a címzettet, hogy minél több ismerősének küldje tovább. A levélben a magánnyugdíjrendszerre vonatkozó leírás található, illetve néhány csatolmányt tartalmaz: az idevágó jogszabályokat, illetve a társaság szolgáltatásait dicsérő ismertetőt.
Az ügyfélfogás másik formája a vállalatok megkörnyékezése konkrét ajánlatokkal. Az egyik ilyen, hogy a munkáltatók is részesülnek az ügynökök által a beszerzett ügyfelek utáni jutalékból. A számítások szerint ez elérheti a részesedés 50–60 százalékát. A biztosítótársaságok emellett kedvezményeket is felajánlanak a vállalatoknak a már megkötött biztosításaikkal kapcsolatban. Az internetes szakfórumokon terjedő híresztelések szerint több vállalat illetékesei már összeállították azon alkalmazottak listáját, akik adott biztosítótársaságnál fognak magán-nyugdíjbiztosítást kötni. Az alkalmazottak rendszerint elfogadják a munkáltató felajánlotta opciót. A már említett felügyelőbizottság több ízben is felhívta a lakosság figyelmét, hogy ne engedjen az ügynökök előcsatlakozási ajánlatainak, illetve a munkáltatók nyomásának, mivel mindkettő törvénytelen. A 411-es számú törvény szerint egységes csatlakozási űrlap létezik minden társaság részére, így más dokumentumokkal nem lehet megalapozni a csatlakozást egyik vagy másik társasághoz. A munkáltatók esetében pedig ugyanaz a jogszabály előírja, hogy a biztosítás alanya dönt arról, melyik társaságot választja. Így szeptember 17-ig mindhárom említett módszer alkalmazása törvényellenes.
A biztosítótársaságok nagy része egyébként keményen készül a szeptember közepétől induló megmérettetésre. Legtöbbjük 15 és 30 ezer közötti ügynökszámmal lép porondra, sőt egyesek a piac 25 százalékának uralását tervezik. Eddig egyébként nyolc társaság kapta meg az engedélyt, hogy részt vegyen a második pillér biztosításában.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.