Kína a következő 15 évben még nem előzi meg az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságait rangsoroló lista első helyén
Fotó: Pixabay
Londoni pénzügyi elemzők szerint a belátható előrejelzési távlatban az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága. Magyarország várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.
2024. december 26., 17:562024. december 26., 17:56
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ gazdaságainak sorrendjéről a dollárban, folyó áron számolt nominális hazai össztermék (GDP) alapján.
Csütörtökön ismertetett, 189 országot rangsoroló új elemzésükben (CEBR World Economic League Table, WELT 2025) a ház szakértői közölték: várakozásuk szerint a világgazdasági szinten megtermelt GDP-érték az idén eléri a 110 ezer milliárd dollárt, és a 15 éves előrejelzési távlat végéig, 2039-ig több mint a kétszeresére, 221 ezer milliárd dollárra emelkedik.
A csütörtökön bemutatott, felülvizsgált idei prognózis szerint a legutóbbi növekedésösztönző intézkedések a kínai ingatlanszektorban mutatkozó problémák és a lanyha hazai kereslet közepette is már élénkítik ugyan a kínai gazdaságot, ezek a szakpolitikai lépések azonban csak hosszabb idő alatt fejtik ki teljes hatásukat.
Ennek alapján a CEBR most már arra számít, hogy Kína a következő 15 évben még nem előzi meg az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságait rangsoroló lista első helyén.
A WELT 2025 összeállításhoz alkalmazott alapeseti előrejelzési forgatókönyv szerint Kína hazai össztermékének nominálértéke 2039-ig 44 768 milliárd dollárra, az amerikai nominális GDP-érték 53 457 milliárd dollárra emelkedik az idei évre várt 18 333 milliárd, illetve 29 149 milliárd dollárról.
A CEBR csütörtökön bemutatott távlati előrejelzése szerint az indiai gazdaság várhatóan már 2025-ben a világ negyedik legnagyobb gazdasága lesz, maga mögé utasítva az idei negyedik helyezett Japánt.
A nominális indiai hazai össztermék éves értéke 2028-ra eléri az ötezer milliárd dollárt, és India 2029-re – Németországot megelőzve - már a világ harmadik legnagyobb gazdasága lesz – áll a 249 oldalas idei WELT-tanulmányban.
A ház előrejelzése szerint az orosz hazai össztermék növekedése az idén 3,3 százalékra lassul a tavalyi 3,6 százalékról, de a GDP-érték így is 9 százalékkal meghaladja a 2019-es szintet.
A CEBR várakozása szerint az orosz gazdasági növekedés éves átlagban 1 százalék környékére lassul tovább az előrejelzési távlat végére, de Oroszország ezzel együtt is csak kismértékben, az idei 11. helyről 2039-ig a 13. helyre csúszik vissza a világ legnagyobb gazdaságainak listáján.
A CEBR prognózisa szerint a magyar gazdaság az idén az 56. helyen lesz a 189 országot számláló listán a dollárban mért nominális hazai össztermék alapján, és ez a pozíció a másfél évtizedes előrejelzési időszak végéig valamelyest javul: a cég 2039-re az 55. helyet valószínűsíti Magyarország számára a globális gazdasági rangsorban.
A CEBR számításai szerint a folyó áron számolt nominális magyar GDP a 2024-re várható 220 milliárd dollárról 2039-ig 462 milliárd dollárra emelkedik.
London, Milánó és Róma, a Wizz Air és a Ryanair bizonyult a legkapósabbnak a romániai utazók körében 2024-ben – vont mérleget a Vola.ro szakportál legfrissebb elemzésében.
A francia Mercure szállodalánc tagjává válik Félixfürdő egyik legnagyobb hotele, az Internaţional – jelentette be a Turism Felix Rt. kedden.
A romániaiak a legutóbbi kibocsátáskor 2,6 milliárd lej értékben jegyeztek Fidelis-kötvényeket, és ezzel 16,4 milliárd lejre nőtt az összeg, amellyel idén a lakosság a tőkepiacon keresztül hozzájárult az államadósság finanszírozásához.
Tavaly egy hektár termőföld átlagára 41 624 lej volt Romániában; területi bontásban a legalacsonyabb átlagárat (35 303 lej) az északkeleti régióban, a legmagasabbat (61 360 lej) a Bukarest–Ilfov régióban jegyezték – közölte az INS.
Idei utolsó ülésén a bukaresti energiaszabályozó ügynökség (ANRE) jóváhagyta, hogy nagykereskedelmi ügyleteket folytasson Romániában a Socar Trading Gas & Power SRL, az azeri állami kőolaj- és gázipari cég, a Socar leányvállalata.
A romániai lakosság 13 százalékkal többet fog költeni az idei téli ünnepek alatt, de ez nem feltétlenül jelenti a fogyasztás növekedését, inkább az inflációval magyarázható – derül ki a Reveal Marketing Research pénteken közzétett felméréséből.
A 2025-ös évi állami társadalombiztosítási költségvetés elfogadásáig a jelenlegi szinten maradnak a nyugdíjak, és a büdzsé elfogadásáig befagyasztják a fizetéseket a közszférában, és nem jár üdülési csekk a kiszivárgott hírek szerint.
Tiltakoznak a turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek esetleges megszüntetése ellen; szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek.
A Transilvania Bank megkezdte több mint 320 000 bankkártya átadását az OTP Bank Románia ügyfelei számára. A bankkártyákat az ügyfelek 2025. március 3-tól használhatják – tájékoztatott pénteken a BT kommunikációs osztálya.
Az idei első kilenc hónapban 1,683 millió külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 5,019 milliárd lejt, fejenként 2982,8 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!