Kína a következő 15 évben még nem előzi meg az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságait rangsoroló lista első helyén
Fotó: Pixabay
Londoni pénzügyi elemzők szerint a belátható előrejelzési távlatban az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága. Magyarország várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.
2024. december 26., 17:562024. december 26., 17:56
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ gazdaságainak sorrendjéről a dollárban, folyó áron számolt nominális hazai össztermék (GDP) alapján.
Csütörtökön ismertetett, 189 országot rangsoroló új elemzésükben (CEBR World Economic League Table, WELT 2025) a ház szakértői közölték: várakozásuk szerint a világgazdasági szinten megtermelt GDP-érték az idén eléri a 110 ezer milliárd dollárt, és a 15 éves előrejelzési távlat végéig, 2039-ig több mint a kétszeresére, 221 ezer milliárd dollárra emelkedik.
A csütörtökön bemutatott, felülvizsgált idei prognózis szerint a legutóbbi növekedésösztönző intézkedések a kínai ingatlanszektorban mutatkozó problémák és a lanyha hazai kereslet közepette is már élénkítik ugyan a kínai gazdaságot, ezek a szakpolitikai lépések azonban csak hosszabb idő alatt fejtik ki teljes hatásukat.
Ennek alapján a CEBR most már arra számít, hogy Kína a következő 15 évben még nem előzi meg az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságait rangsoroló lista első helyén.
A WELT 2025 összeállításhoz alkalmazott alapeseti előrejelzési forgatókönyv szerint Kína hazai össztermékének nominálértéke 2039-ig 44 768 milliárd dollárra, az amerikai nominális GDP-érték 53 457 milliárd dollárra emelkedik az idei évre várt 18 333 milliárd, illetve 29 149 milliárd dollárról.
A CEBR csütörtökön bemutatott távlati előrejelzése szerint az indiai gazdaság várhatóan már 2025-ben a világ negyedik legnagyobb gazdasága lesz, maga mögé utasítva az idei negyedik helyezett Japánt.
A nominális indiai hazai össztermék éves értéke 2028-ra eléri az ötezer milliárd dollárt, és India 2029-re – Németországot megelőzve - már a világ harmadik legnagyobb gazdasága lesz – áll a 249 oldalas idei WELT-tanulmányban.
A ház előrejelzése szerint az orosz hazai össztermék növekedése az idén 3,3 százalékra lassul a tavalyi 3,6 százalékról, de a GDP-érték így is 9 százalékkal meghaladja a 2019-es szintet.
A CEBR várakozása szerint az orosz gazdasági növekedés éves átlagban 1 százalék környékére lassul tovább az előrejelzési távlat végére, de Oroszország ezzel együtt is csak kismértékben, az idei 11. helyről 2039-ig a 13. helyre csúszik vissza a világ legnagyobb gazdaságainak listáján.
A CEBR prognózisa szerint a magyar gazdaság az idén az 56. helyen lesz a 189 országot számláló listán a dollárban mért nominális hazai össztermék alapján, és ez a pozíció a másfél évtizedes előrejelzési időszak végéig valamelyest javul: a cég 2039-re az 55. helyet valószínűsíti Magyarország számára a globális gazdasági rangsorban.
A CEBR számításai szerint a folyó áron számolt nominális magyar GDP a 2024-re várható 220 milliárd dollárról 2039-ig 462 milliárd dollárra emelkedik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!