Zöld támogatás. Az Európai beruházási Bank a környezetvédelmi célú projektek egyik legfőbb finanszírozója
Fotó: Facebook/Nokian Tyres
Az Európai Beruházási Bank (EBB) 150 millió eurós hitelt nyújtott a Nokian Tyresnek a világ első, szén-dioxid (CO2) kibocsátásmentes autógumikat gyártó gyárának nagyváradi megépítéséhez – jelentette be a nemzetközi pénzintézet sajtóközleményében.
2024. augusztus 01., 18:592024. augusztus 01., 18:59
„A finn vállalat finanszírozásának célja egy korszerű üzem építése Románia északnyugati részén, Nagyváradon. Ez a támogatás megerősíti az EBB elkötelezettségét az éghajlatváltozás elleni fellépés, valamint a regionális fejlesztés és a társadalmi kohézió mellett az Európai Unióban” – olvasható az EBB szerdai közleményében.
– közölte az EBB.
„A Nokian Tyres-szel való együttműködésünk jelentősen hozzá fog járulni Románia északnyugati részének fejlődéséhez. Emellett vonzóbbá teszi a régiót más potenciális befektetők számára is” – idézte az EBB alelnökét, Ioannis Tsakirist a sajtóközlemény.
A gyár alapterülete mintegy 100 000 négyzetméteres lesz, és széndioxid-semleges forrásokból származó zöldenergiára támaszkodik majd, beleértve a helyben termelt zöldenergiát, valamint a széndioxid-kibocsátás megelőzésére szolgáló fejlett technológiákat.
A kereskedelmi üzem 2025 első felében indul, és a kapacitás 2026-ban fokozatosan növekszik. A telephelyhez tartozik majd egy raktár is a gumiabroncsok tárolására.
„Romániai üzemünk az iparágban mércének számít majd, és holisztikusan közelíti meg a fenntarthatóságot, ami magában foglalja a kizárólag széndioxid-mentes energiaforrások használatát és a magasan automatizált, energiahatékony folyamatokat. Az EBB fontos partnerünk a beruházási projektünkben, és a finanszírozási megállapodás lehetővé teszi számunkra, hogy továbbfejlesszük a gumiabroncsipar fenntarthatóságát” – mondta Leena Kaipainen, a Nokian Tyres alelnöke és a csoport kincstárnoka.
A sajtóközlemény szerint a hitelmegállapodás összhangban van az EBB klímavédelmi és környezeti fenntarthatósági célkitűzéseivel, és betartja a Párizsi Megállapodás elveit.
A Nokian Tyres prémium gumiabroncsokat fejleszt és gyárt, és 2023-ban 1,17 milliárd eurós nettó árbevételt jelentett. 2023 végén a vállalatnak több mint 3400 alkalmazottja volt. A Nokian Tyres a Nasdaq Helsinki tőzsdén jegyzett vállalat.
Elkészült az első gumiabroncs, amelyet a Nokian nagyváradi gyárában állítottak elő. A finn óriás 650 millió eurós beruházásból megépülő, a világon első karbonsemleges üzeme tartja az előzetes megvalósítási ütemtervet.
Mint arról beszámoltunk, július elejére készült ez az első gumiabroncs az épülő váradi gyárban.
Mint ismeretes,
Az építkezést 2023 elején kezdték meg, a termelés beindítását 2024 második felére tervezték, a nagykereskedelmi gyártás ugyanakkor 2025-ben várható. A közép-európai piacot célba vevő üzem mintegy 500 alkalmazottnak adhat munkát, és a Nokian első karbonsemleges gyára, ahol évi 6 millió gumiabroncs készül majd, elsősorban nagyobb személygépkocsik, hobbiterepjárók (SUV) számára.
A román állam által is támogatott beruházás jelentős nemcsak Várad, hanem az egész Partium, Erdély és Románia szintjén is.
A finnországi Nokiából indult, leginkább téli gumijairól híres nagyvállalat 40 lehetséges helyszín közül választotta ki Nagyváradot – ami rendkívül hízelgő a Körös-parti városra nézve. Idén tavasszal arról számolt be az óriásvállalat, hogy ütemterv szerint halad a nagyváradi gyár építése, ahová a partiumi városból és környékéről, így Magyarországról is munkaerőt toboroznak, mégpedig a térségben nagyon magasnak számító bérkínálattal.
Közben működőképessé vált a gyártósor, és el is készült az első gumiabroncs. Ezáltal letesztelték a termelési kapacitást, minden a tervek szerint halad. A csapattagokat közben sikeresen felkészítették Finnországban, készen állnak a munkára – tájékoztatott Susanna Tusa, a Nokian Románia alelnöke.
A partiumi üzem karbonsemlegességét úgy érik el, hogy csakis tiszta, megújuló forrásból származó elektromos áramot használnak fel, a teljes környezetnek figyelmet szentelő, holisztikus fenntarthatóságra törekednek, a hulladékot pedig a létező legszigorúbb előírások szerint kezelik – állítják a gyár képviselői.
A zöldprojektek finanszírozója
Az Európai Beruházási Bank (EBB) az Európai Unió fejlesztési bankja, amely az EU tagállamainak tulajdonában van. A világ egyik legnagyobb szupranacionális hitelezője.. Az EBB hitelek, garanciák és technikai segítségnyújtás révén finanszíroz és fektet be olyan projektekbe, amelyek az Európai Unió politikai céljait szolgálják.
Az EBB az éghajlat, a környezetvédelem, a kis- és középvállalkozások (kkv-k), a fejlesztés, a kohézió és az infrastruktúra területére összpontosít. Nagy szerepet játszott a finanszírozásban a válságok idején, többek között a 2008-as pénzügyi válság és a COVID-19 világjárvány idején. 1958-as megalakulása óta eltelt 60 év alatt 2018-ig az EBB több mint 1,1 billió eurót fektetett be. Elsősorban olyan projekteket finanszíroz, amelyeket „az egyes tagállamokban rendelkezésre álló különböző eszközökkel nem lehet teljes mértékben finanszírozni”.
Az EBB a világ egyik legnagyobb zöldfinanszírozója. 2007-ben az EBB a világon elsőként bocsátott ki zöld kötvényeket. 2019-ben kötelezettséget vállalt arra, hogy 2021 végéig nem finanszíroz fosszilis tüzelőanyaggal kapcsolatos projekteket. Az EBB azt tervezi, hogy 2030-ig 1 billió eurót fektet be az éghajlattal kapcsolatos projektekbe, beleértve az igazságos átmenetet is. Az EBB-t nem az EU költségvetéséből finanszírozzák. Ehelyett a nemzetközi tőkepiacokon keresztül, kötvények kibocsátásával szerez pénzt.
Idén októberben szeptemberhez képest 40 lejjel (0,8 százalékkal) 5268 lejre nőtt a romániai nettó átlagbér – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Partneri együttműködést kötött az ország legnagyobb pénzintézetével, a Transilvania Bankkal a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT), amely az elmúlt hét végén tartotta tisztújító küldöttgyűlését Kolozsváron.
Szerda esti Facebook-bejegyzése szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter arra törekszik, hogy a 2025. április elseje utáni energiaszámlák ne terheljék meg jelentősen a háztartások költségvetését.
Törölte a képviselőház szerdai ülésén a 2024/32-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvény tervezetéből azt az előírást, amely energiatárolásra kötelezte volna a napelemet telepített áramtermelő-fogyasztókat.
A romániai munkáltatók 76 százaléka mondta azt, hogy karácsonyra különböző juttatásokkal készül kedveskedni alkalmazottainak egy friss felmérés szerint.
Romániát „nagymértékű” áramkimaradások veszélye fenyegeti az energiaimporttól való fokozott függőség miatt – kongatta meg a vészharangot az energiaügyi minisztérium.
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 novemberében 2023 novemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint a nemteljesítő hitelek aránya 2024 szeptemberének végén 2,54 százalék volt, szemben a júniusi 2,49 százalékkal.
Az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát – derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!