Kilátás a Páring-hegység erdőségeire az Oașa gátjáról
Fotó: Kisréti Zsombor
Az ország legszebb turistaútvonalai között található a Páring-hegységet átszelő Transalpina főút. Két oldalán nemcsak szemkápráztató hegyekkel találkozik az ember, hanem sok vendéglátóhelyen is elidőzhet. A Sebes folyó mesterséges felduzzasztásával létrejött Oașa tó partján vendégeskedtünk.
2022. május 08., 13:392022. május 08., 13:39
Két év koronavírus-járvány után lassan újraéled a turizmus. A felkapott turistaútvonalak idén, húsvét táján benépesültek, május elseje kedvező időjárása pedig további bátorítást adott a kikapcsolódásra vágyó, majálisozó kirándulóknak.
de nagy előrelépés, hogy újra beindult a vendéglátás: az éttermek, szállodák, panziók, hegyi menedékházak munkatársai újra tervezhetnek, és a nyári csúcsidényre készülnek. Ebből a törekvésből kaptunk némi ízelítőt az elmúlt napokban a Déli-Kárpátok vadregényes hegységében, a Páringon.
Májusi hófoltok a hegyi patakok mentén
Fotó: Kisréti Zsombor
Amikor utoljára 2019 májusában erre jártam, a Páring-hegységet átszelő Transalpina főút Szászsebes és az olténiai Novaci városa közötti szakaszán a lezárt rész ellenére a kíváncsiskodó turisták járműveikkel felmerészkedtek a hegygerincet átszelő útig, ahol a vastag hótakaró miatt már nem lehetett továbbmenni.
Azonban így is csodálatos látvány tárult az emberek szeme elé: szinte ,,karnyújtásnyira” volt a Nagy-Páring 2519 méter magas csúcsa, amely a Kárpátok romániai hegyvonulatainak harmadik legmagasabb csúcsa. A három évvel ezelőtti élmény ezúttal elmaradt, mert az út Gorj megyébe áthaladó részét teljesen lezárták a járművek elől – holott hóekével el lehetett volna takarítani az úttestre jegesedett hóréteget –, ami a hatóságok turizmus iránti közömbösségét bizonyítja.
Az út menti életmentő fémkorlátokat több évtizedes rozsda gyengíti: mint általában az országban mindenhol, ami emberi kéztől függ, elhanyagolt. Szerencsére az itt elidőző turisták a gyönyörű hegyekért, a szép kilátásért és a túrázási lehetőségekért jönnek a Páringra.
Kilátás a Páring-hegység erdőségeire az Oașa gátjáról
Fotó: Kisréti Zsombor
A tájban nem kell csalódhatunk, a kilátás lélegzetelállító. A Páring-hegység a Fogarasi-havasok és a Retyezát közé ékelődve még nem annyira ismert és felkapott turistaparadicsom. Nyáron a vendégek többsége csupán átutazik a Transalpinán, aki viszont több időt szán a Páring felfedezésére, annak igazi élményekben lesz része.
A Transalpina menti falvakban bőven akad vendéglátóhely. Kisebb panziók és a falusi turizmusra berendezkedett gazdák kínálják szolgáltatásaikat. Az út mellett találunk néhány falatozót, kisvendéglőt is, ahol rendszerint a közkedvelt román csórékolbászt, a miccset sütik. Az igényesebb helyeken akad más választék is.
A hegyek közé ékelődött Oașa tó
Fotó: Kisréti Zsombor
Az 1979-ben befejezett vízerőmű gátja az egyik legfontosabb turisztikai látványosság, ahonnan szép kilátás nyílik a környező hegyekre és erdőségekre. Nyáridőben a gát tetején áthaladó országút mentén tucatnyi bodéból, lacikonyhából vásárolhatunk harapnivalót meg különféle csecsebecsét. Az ételek felhozatala ugyanaz, mint szerte az országban a tömegturizmusra berendezkedett térségekben.
Közel a víztározó gátjához egy felkapottabb étterem is akad – az Oașa menedékház –, ahol nemcsak megszállni, hanem étkezni is lehet. Nem csúcsminőségű vendéglőre kell gondolni, hanem azokra a romániai hegyekben többnyire magányosan meghúzódó vendéglátóhelyekre, amelyek ár-érték arányban elfogadható ételkínálattal várják a turistákat.
Hosszú évekkel ezelőtt egy augusztusban, amikor erre jártunk, a fogadóba annyi ember tért be, hogy tűt sem lehetett volna ledobni az asztalok közé. A nagy érdeklődésre való tekintettel nyáron önkiszolgáló rendszerben lehet a tó partján ebédelni vagy vacsorázni, de ilyenkor, szezon elején a kevés turista számára még akad elegendő pincér.
Aki szereti a román csorbákat, az a Páring fogadóiban három-négy leves közül válogathat. Amikor román vidéken járok, a pacalleves mellett szoktam dönteni. Egyrészt azért, mert otthon ilyen levest nem főzünk, másrészt tipikusan az a fajta leves, amelyik annál ízletesebb, minél nagyobb mennyiségben és több marhacsont hozzáadásával készül. A pacalleves román éttermekben szokott igazán jó lenni. Mint ahogy magyarországi vendéglőben szívesen eszek pacalpörköltöt, amit az anyaországi szakácsok tudnak remekül elkészíteni.
Pacalleves. A román csorbák közül ebből fogy a legtöbb
Fotó: Kisréti Zsombor
Az elfogyasztott csorbához képest egy fokkal gyengébb, de még elfogadható minőségű volt a tarjából készült flekken és a bundázott csirkemell, beleértve a krumpliköretet és savanyúságot is. A pincérlány kedves volt, sőt turisztikai tanácsadáshoz is értett, amikor a környék szálláshelyeiről érdeklődtünk.
Tarja natúr krumplival. A hegyi fogadó elsősorban sülteket kínál
Fotó: Kisréti Zsombor
A viszonylag szűk étlap azt jelzi, hogy a konyha nem rugaszkodik el szakmai korlátaitól, és nem vág bele olyan ételek készítésébe, ami nem válna becsületére. Az Oașa étterem azt nyújtja, amire a hegyekbe kiránduló, túrázó turistának szüksége van: viszonylag rövid idő alatt és egyszerűen elkészíthető, ízletes ételeket.
szóljon hozzá!