Színes dobozokkal csábító mirelitpizza-választék
Fotó: Kisréti Zsombor
Kedvez a járványhelyzet a pizzafogyasztásnak: nem csak a pizzériák használták ki a kereslet növekedését, hanem a mirelit árut kínáló élelmiszerkereskedelem is. Összeállításunkban hat, mélyfagyasztott állapotban forgalmazott pizza tesztelésének tapasztalatait osztjuk meg.
2021. február 22., 12:262021. február 22., 12:26
2021. február 22., 13:262021. február 22., 13:26
A koronavírus-járvány miatti korlátozások és megszorítások egyik legnagyobb nyertese a pizza. Nem csak az olasz gyorsétel készítésére szakosodott cégek tudtak talpon maradni ebben az időszakban, hanem azok az éttermek is, amelyek korábbi kínálatukat kiegészítették vagy lecserélték pizzára. Ugyanakkor
Mielőtt azonban bármilyen előfagyasztott pizzát kipróbálnánk, jó tudni, hogy egyik sem versenyezhet egy minőségi pizzakészítő étterem kínálatával, amelyet ha drágábban is, de házhoz szállítva bármikor megvásárolhatunk.
A legtöbb konzervhez hasonlóan a mirelitpizza márkája is áruházfüggő termék.
Az európai piacon – így Romániában is – az egyik legismertebb mirelitpizza-forgalmazó az 1893-ban dr. August Oetker gyógyszerész által alapított német vállalat, a Dr. Oetker. A sütőporaival hírnevet szerzett cég a kétezres évek elején nyitott a pizza irányába. Első termékeit németországi gyáraiban készítette, néhány éve pedig a kelet-európai piacokra kerülő olcsóbb pizzaválasztékát Lengyelországban gyártják. Romániában is van üzeme a havasalföldi Curtea de Argeşen, itt azonban csak kis tasakokba csomagolt konyhai élelmiszeripari termékeket gyártanak.
A Dr. Oetker pizzáinak nagy hátránya, hogy sok tartósítószert tartalmaznak
Fotó: Kisréti Zsombor
A Dr. Oetker két szalámis pizzáját próbáltam ki. A klasszikus Feliciana reklámja megkapóbb a doboz felvételén elnyúló, olvadt sajttal, mint a Ristorante szalámis terméké. Valójában az utóbbiban nem csak a sajt, hanem a szalámi is több. Mindkettő tésztája az átlagosnál vastagabb – amolyan németes termék –, összességében azonban egyik sem jelentett túl nagy gasztronómiai élményt. Habár a második változat dobozán az szerepel, hogy 30 százalék paradicsomsűrítményt tartalmaz, nem éreztem a kellemes paradicsomos ízt.
Az áruházláncok közül a Lidlnek van több saját pizzaterméke. A németországi cégóriás felhozatala iránt eleve több bizalmam van, mert a romániai piacon ők tartják be leginkább az élelmiszerbiztonsági előírásokat.
A Lidl-pizza is azonban egy mirelit tömegtermék, annyi különbséggel, hogy a Dr. Oetker-pizzákhoz képest ízletesebbek, több bennük a természetes fűszer. A Lidl-termékek közül az Olaszországban gyártott és az Italiamo markanév alatt forgalmazott Diavolo csípős pizzájukat, a Németországból származó tonhalas Alfredo és a szalámis tésztájukat próbáltam ki. Az olcsóbb olasz változat egy „fapados” tészta 8 százaléknyi mozzarella sajttal és néhány élelmiszeradalékkal feltuningolva. Jól érződik benne viszont a chili paprika.
A Lidl halas és szalámis pizzája ízletes termék
Fotó: Kisréti Zsombor
Jó hír, hogy nincs benne tartósítószer.
A Lidl-termékcsaládból a csiperkegombás, sajtos és szalámis-sonkás pizza ízlett leginkább. Közelített ahhoz a minőséghez, amivel egy átlagos pizzériában találkozik az ember. A feltétek jóra sikeredtek, a gomba és a szalámi ízletes volt.
Nyilván arra is vigyázni kell, hogy a tészta megfelelően átsüljön. Az útmutatás szerint átlagban 11-13 perc az elkészítési idő az előremelegített sütőben, de igazából akkor van készen, ha a pizza tetején a sajt aranybarnára pirul, és a tészta tetszés szerint enyhén vagy erősebben megbarnult.
Az Alfredo szalámis pizzája
Fotó: Kisréti Zsombor
Ritkaság a hazai gyártmányú mélyfagyasztott pizza, de ha keresgélünk, találunk. A bukaresti székhelyű Macromex cég a legnagyobb, mirelitekre szakosodott hazai vállalat. Több terméke – mint a Casa Gruia és az Edenia – prémium minőségű. Az Edenia mozzarellás pizzájukat próbáltam ki. Már a feltétek leírása is jelzi, hogy nem átlagpizzákkal van dolgunk, hiszen a 25 százalékos sajtfeltét a számos zöld fűszerrel és a bőséges paradicsommal jó ízvilágot nyújt. A megolvadt sajt minősége jelzi, hogy a mozzarella és a holland sajt jobb kategóriába tartozik, a feltét fűszerezettsége pedig ízletes terméket kínál.
Amúgy eléggé ellentmondásos, hogy a mélyfagyasztott pizzák egy részét miért tartósítják mesterséges anyagokkal. Elegendő lenne ráírni a csomagolásra, hogy hűtőszekrényben, normál hőmérsékleten egy napig tartható, hosszabb tárolásra pedig ott van a mélyfagyasztó. Valójában arról van szó, hogy a feliratok szerint mintegy tíz ország számára legyártott termékek minőségét a hosszas szállítás és tárolás során a nagy multicégek sem tudják garantálni, ezért a nyers pizzát is teletömik tartósítószerrel. Ha nincs lehetőségünk friss pizzát venni, az ilyen termékeket inkább kerüljük.
Kisréti Zsombor
szóljon hozzá!