Fotó: Erdély Bálint Előd
Sokan talán csak annyit tudunk a fine dining étkeztetésről, hogy a hangzatos angol név mögött kis adag ételek rejtőznek, amelyeket mutatósan helyeznek el a tányéron, de valójában ennél jóval többről van szó. Igyekeztünk mélyebbre ásni magunkat a vendéglátás élvonalának rejtelmeiben, ebben Tóth Szilárd, a budapesti Michelin-csillagos SALT étterem séfje és társtulajdonosa volt segítségünkre a székelyudvarhelyi Páva Étteremmel közösen szervezett vacsoraestjük során.
2022. március 20., 14:382022. március 20., 14:38
Romániában egyedinek számít az a fine dining vacsora, amelyet a parajdi sóbányában rendezett a Michelin-csillagos budapesti SALT Étterem és a székelyudvarhelyi Páva Étterem. Az eseményen tíz fogást kínáltak fel: köztük pityókás csukaikrát, báránypacalt faggyús brióssal, kecskegidatatárt gyergyói churuttal és dézsás túrót fenyősziruppal. Persze ezek mellé a megfelelő borpárosítások sem maradtak el.
Az irányzat képviselői innovációra és magas minőségre törekszenek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Különösen érdekes volt a kenyérből, szénás vajból, Páva házi szalámi és Salt coppából, savanyított rókagombából, zöldeperből, kovászolt fügéből és az ezekhez illő borból álló főfogás. A szakemberek ezzel a bor és a kenyér szakrális kapcsolatát igyekeztek kifejezni. Persze mindemellett a helyszínhez illő tálalásra és a dekorációra is nagy hangsúlyt fektettek a szervezők, arról nem is beszélve, hogy a kiszolgáló személyzet pontosan tudta feladatát, az ételeket sem felejtették el bemutatni.
Az eseményen ismertük meg a budapesti Michelin-csillagos SALT Étterem séfjét és társtulajdonosát, Tóth Szilárdot, aki saját értelmezését adta át nekünk a fine dining stílusirányzatról. Mint mondta, ezen vendéglátási kategórián belül is többféle irányzat van. Az egyik például a nagyon „kesztyűs,” angolos feszességű fine dining – amelyről egyébként az ismert sztereotípiák többsége is elterjedt –, amikor „nagyon feszesen kell ülni, és huszonöt evőeszköz van az asztalon”.
Tóth Szilárd (jobbról) a fine diningot a szakma csúcsaként határozta meg
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hangsúlyozta, ők a barátibb, kissé otthonosabb irányzatot választották, hiszen abban hisznek, hogy nem feltétlenül kell a komfortzónáján kívülre kerülnie a vendégnek attól, hogy egy magas minőségű vendéglátásban van része. Ezért biztosítanak lehetőséget például a tunkolásra. „Azt gondolom, hogy a nagyon feszes stílusnál, ami számomra sem annyira kedves, sokkal fontosabb az élmény, illetve az, hogy a vendég és mi is jól érezzük magunkat. Persze ettől függetlenül vannak emberek, akiknek a feszesebb irányzat tetszik jobban” – magyarázta a szakember.
„A fine dining a konyhaművészeten belül is a kortárs kategória, ami egyfajta kísérletező fázisban van, képlékeny, mert az alapokra építve mindig újabb megoldásokra, innovációra törekszik. Mindenképp egy művészeti irányzatról van szó a gasztronómián belül” – fogalmazott Tóth Szilárd. Hozzátette, ez nem több és nem magasztosabb más, lazább gasztronómiai irányzatoknál, csak egyszerűen innovációra törekszik amellett, hogy a csúcsminőséget képviseli.
Az ilyen étkeztetés során több fogást kóstolhat meg a vendég
Fotó: Erdély Bálint Előd
Úgy gondolja, hogy ez a munka elhivatottsággal és kötelességtudattal jár, amelybe be kell vonni a termelőket is, hogy együtt formálhassák a gasztronómiát. „A fine dining élményt kell nyújtson, hiszen nem funkcionális étkeztetésről van szó. Tulajdonképpen színház is lehetne, hiszen ugyanúgy meg van koreografálva, van egyfajta forgatókönyv” – szögezte le Tóth.
Ezen típusú étkeztetés során rendszerint több fogást kóstolhat meg a vendég, melyek révén számos ízhatás éri. Mi egyébként nem maradtunk éhesek a vacsora után, ugyanakkor egy nagy élménnyel gazdagodtunk – Tóth Szilárd szerint ez is volt a cél.
Fine dining. Élményalapú és nem funkcionális étkeztetésről van szó
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ádám Előd borszakértő, Master of wine aspiráns biztosította a megfelelő italpárosítást a sóbányában tartott vacsorán. Ő korábban tizenhat évet dolgozott New Yorkban a vendéglátás területén egyebek mellett pincérként, szakácsként és szomeliéként. Lapunknak elmesélte, hogy az eseményen a borok kiválasztásakor egyebek mellett az ételek intenzitását, elkészítési módját, a hozzájuk párosított szószokat vette alapul. „A bor ki kell emelje az ételt, nem szabad rátelepedjen” – hangsúlyozta.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot március 16-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!