Mindennapi kenyerünk: a kézműves pékségek kínálják a legjobb minőségű pékárut

Felszeletelve. Fehér- és teljes kiőrlésű lisztből sütött kenyerek •  Fotó: Kisréti Zsombor

Felszeletelve. Fehér- és teljes kiőrlésű lisztből sütött kenyerek

Fotó: Kisréti Zsombor

Legnépszerűbb élelmiszerünk a kenyér, ezért sem mindegy, milyen minőségű pékárut vásárolunk. A nagyáruházak adalékanyagokkal ,,dúsított” kenyerei olcsóbbak, de ezek rendszeres fogyasztását kerüljük. Jó minőségű, kézműves kenyeret helyi pékségekben lehet vásárolni, vagy házi körülmények között süthetünk.

Kisréti Zsombor

-- Külsős szerző --

2022. július 31., 14:012022. július 31., 14:01

2022. július 31., 14:222022. július 31., 14:22

Az évi átlagfogyasztás alapján kijelenthető, hogy Romániában a legfontosabb élelmiszer a kenyér. Egy főre 95 kilogramm pékáru jut évente, ami messze fölötte áll a 60 kg-os Európai Uniós átlagnak. Utánunk következik Németország 72 kilogrammal, míg Olaszország a harmadik helyen 69 kilogramm átlagfogyasztással. Magyarország a középmezőnyben található, évi 40 kilogramm körüli kenyérfogyasztással. Ez a statisztika számunkra azért rossz, mert szakemberek szerint a túlzott kenyér- és krumplifogyasztás egészségtelen étkezési szokásokat mutat. Igazából nem a magas kenyérfogyasztás a gond, hanem a keresekedelemben megvásárolható olcsóbb, nagyüzemi kenyerek minősége. Ma Romániában a legtöbb adalékanyag a kenyérrel kerül be szervezetünkbe, hiszen ebből fogyasztunk a legtöbbet.

Jelentős drágulás

A búza és az egyéb gabonafélék árának elszabadulásával a minőségi kenyerek ára is drasztikusan emelkedett, így előtérbe kerültek az olcsóbb, de jóval gyengébb minőségű kenyerek, elsősorban a nagyáruházak választékában.

A tendenciát jól mutatja, hogy az áruházláncok az utóbbi egy évben hatalmas mennyiségű, gyenge minőségű és olcsó gyorsfagyasztott kenyeret importáltak főleg Lengyelországból.

A La Lorraine belga–román vegyesvállalat Aranyosgyéresen létesített gyorsfagyasztásos kenyérgyárat, amely a romániai nagyáruházak fontos beszállítójává vált. A fagyasztással, illetve különböző mesterséges tartósítószerekkel kezelt kenyerek romániai térhódítása a nagyáruházak népszerűségével magyarázható.

Egyre népszerűbb az otthon sütött kenyér •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Egyre népszerűbb az otthon sütött kenyér

Fotó: Kisréti Zsombor

A kisebb-nagyobb hazai pékségek többsége nem hajlandó olyan olcsó kenyeret gyártani a nagyáruházak számára, amit azok nagy tételben forgalmazhatnának, inkább saját boltokban vagy bolthálózatokban kínálják termékeiket.

A kenyér azon kevés romániai élelmiszer közé tartozik, amelynek gyártói nagyáruházi beszállítás nélkül is talpon tudnak maradni, ami biztató jel a jobb minőségű kenyérfogyasztás jövőjével kapcsolatban.

Ismét divatossá válik a házi sütőkemence •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Ismét divatossá válik a házi sütőkemence

Fotó: Kisréti Zsombor

Malátával festett ,,fekete kenyér”

A tiszta kenyér alapanyaga a liszt, víz, élesztő és só. Adhatnak hozzá különböző magvakat, szójalisztet, kukoricapelyhet, krumplit, a teljes kiőrlésű lisztből készülő kenyérben van korpa is. A rostokban gazdag kenyér a búzakorpa mellett tartalmaz rozslisztet is. Kizárólag rozslisztből nem lehet kenyeret sütni: a jó minőségű rozskenyér rendszerint fele-fele arányban tartalmaz rozs- és búzalisztet. A rozskenyér szerkezete jóval tömöttebb, mint a búzakenyéré, és a héja sima, barna színű, míg a búzalisztből készülő friss kenyér héja ropogós, cserepes és sárgás barna.

Kenyér az asztalon. Érdemes megkeresni a jó pékségeket •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Kenyér az asztalon. Érdemes megkeresni a jó pékségeket

Fotó: Kisréti Zsombor

A jó kenyérlisztből készülő kenyér nem igényel semmiféle adalékanyagot, tartósítószert. Miként az is megtévesztés, hogy sok pékségben malátát adagolnak a kenyértésztához, amivel sötétbarna színt kölcsönöznek a búzalisztből készülő kenyérnek.

A maláta nem ártalmas a szervezet számára – az élelmiszer-biztonsági szabályok nem tiltják a használatát –, azonban így is közönséges átverés, mert adagolásával fehér kenyeret adnak el fekete kenyérként a fogyasztónak. Természetes úton készülő sötétbarna kenyér nincs, mert sem a búzának, sem a rozsnak nem barna, hanem fehér a belseje. A teljes kiőrlésű lisztekből készülő kenyér a korpa miatt sötétebb színű, amit viszont jól meg lehet különböztetni a malátával mesterségesen megfestett kenyértől. Jó hír, hogy Erdély-szerte kiváló minőségű kenyereket előállító kisebb-nagyobb pékségek működnek. Székelyföldön több pékség kenyere országos hírnévre tett szert. A Háromszéken gyártott Diószegi vagy a csíkszentmártoni Bocskor pékség kenyere a GastroPan nemzetközi sütőipari kiállításokon az elmúlt években elnyerte az Év kenyere díjat.

Nagyáruházi kenyérválaszték egy hipermarketben •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Nagyáruházi kenyérválaszték egy hipermarketben

Fotó: Kisréti Zsombor

Helyi pékségektől vásároljunk

Minőség szempontjából a kézműves kenyerek a legjobbak, ide sorolható a házikenyerek széles tárháza is. Évtizedekkel ezelőtt faluhelyen a legtöbb porta elengedhetetlen tartozéka volt a sütőkemence, ma napjainkban ismét divatba jött. Modern kivitelezésben sok ház mellett jelenik meg a grillezésre használt tűzhelyek mellett, ahol jó kenyerek süthetők, ha a háziak megfelelő minőségű kenyérlisztet vásárolnak.

Az utóbbi években elterjedtek a konyhai kenyérsütő gépek is, amelyekbe be kell pakolni a lisztet, vizet, élesztőt és sót, a többit program alapján elvégzi a gép.

Üzleti stand egy kolozsvári kézműves pékség kenyereivel •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Üzleti stand egy kolozsvári kézműves pékség kenyereivel

Fotó: Kisréti Zsombor

Az emberek többségének azonban vagy ideje, vagy pénze nincs hasonló pluszbefektetésekre, ezért megvásárolja a kész kenyeret. Ilyenkor érdemes tájékozódni, és megkeresni környékünkön azt a pékséget, amelynek termékeivel elégedettek vagyunk. Németországban például az a szokás, hogy a pékáruk 90 százaléka helyi pékségekben készül – a pék hátul süti a kenyeret és elöl árulja. Ez a modell nálunk is kezd kialakulni, illetve vásárlóként mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy az ilyen kezdeményezések megerősödjenek településünkön.

A jó kenyér titka a gyártástechnológiától is függ.

A hagyományos kenyér előállításához legalább 16 óra kell, amiből nyolc óra a kovászérés. Gyakran attól gyengébb, rosszabb minőségű a kenyér, hogy emberhiány miatt sok pékség elhagyja az éjszakai hagyományos kovászolást, és mesterséges kovászt használ, jelentősen csökkentve ezáltal a kenyér elkészítésének idejét. Erre is érdemes figyelni, amikor kenyeret vásárolunk, hiszen mindennapi élelmiszerünk összetételétől is függ egészségünk megőrzése.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot július 27-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba