Erdélyben is közkedvelt a Szebeni és Szegedi téliszalámi
Fotó: Kisréti Zsombor
Európa legjobb minőségű téliszalámi- és szárazkolbász-felhozatalában magyarországi és romániai termékeket egyaránt találunk. A Szebeni és a Szegedi szalámi hírnévben versenyzik egymással, az erdélyi üzletekben mindkettőt megvásárolhatjuk.
2022. január 08., 15:302022. január 08., 15:30
Az egyre kevesebb mesterséges tartósítószert és jó minőségű vágóállat húsát tartalmazó húsipari termékek között a téli szalámik és a száraz kolbászok vezetnek. A prémiumtermékeket fogyasztók körében immár nem csak Európa gazdagabb nyugati és északi felében, hanem Kelet-Európában is nagy a keletjük. A húsipari csúcstermékek egyre keményebb európai versenyében Magyarország és Románia jól áll, hiszen
Az angol nyelvű www.tasteatlas.com élelmiszeripari szakportál által felállított tízes toplistában három horvátországi szárazkolbászfajta is szerepel, amelyek még az Osztrák-Magyar Monarchia idején alakultak ki és váltak híressé. A nyugat-balkáni termékekkel szoros versenyben vezet a magyar gyártmányú Csabai kolbász és a Szegedi téliszalámi. Az előkelő tízes lista tagja a Nyugat-Európában népszerű Campania régióbeli Nápolyi és a Parma városához köthető olasz Felino szalámi. A török hústermékek királynője, a szárazon erjesztett Sucuk-kolbász szintén a lista tagja, amelyen két romániai termék is szerepel: a Szebeni szalámi és a Buzăuból származó Babic nyers szárított kolbász.
Az üzletekben díszcsomagolásban is megvásárolható a híres dél-erdélyi húskészítmény
Fotó: Kisréti Zsombor
Az Európai Unió tagországaiban gyártott leghíresebb téliszalámikat és szárazkolbászokat oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel jegyezték be. Ez azt jelenti, hogy
A Szegedi téliszalámit ugyanazon cég Pick és Hertz márkamegjelölése alatt forgalmazzák, a romániai Szebeni szalámit azonban több húsipari nagyvállalat gyártja. A brandként nyilvántartott erdélyi szalámifajtát öt évvel ezelőtt meghozott kormányrendelet nyomán hat vállalat gyárthatja: a bákói Agricola, a Călăraș-on üzemelő Aldis, a német tőkével működő barcaföldvári H&E Reinert, a sinaiai Salsi, a nagyszebeni Scandia Románia és a bukaresti Cris-Tim. Felhozataluk megtalálható a romániai áruházláncokban és a kisebb élelmiszerüzletekben egyaránt. Habár a recept azonos, a hat gyártó cég szalámija ízvilágban különbözik egymástól. Számomra a moldvai Agricola vállalat és a nagyszebeni Scandia téliszalámija bizonyult a legízletesebbnek.
A szegedi és a nagyszebeni téliszaláminak hasonló az előállítás-technológiája, a különbség a fűszerezésben rejlik. A magyar húsáruk elengedhetetlen tartozéka a csemegapaprika-őrlemény, ez adja a jellegzetes magyaros ízvilágot, szemben a szebeni szalámi receptjével, amelyben bőségesen van fokhagyma.
A szegedi Pick szalámigyár téliszalámija
Fotó: Pick.hu
A téli szalámik neve onnan ered, hogy régen télen készítették. Mára azonban a gyártástechnológia megváltozott, így évszaktól függetlenül folyamatos a termelés, ezekre az árukra évről évre nagyobb a kereslet. Az egy évnél idősebb, 180-200 kg-os sertések húsából készülő téliszalámihoz jelentős mennyiségű és jó minőségű sertésszalonnát is felhasználnak.
A tartósítási eljáráshoz tartozik, hogy a gyártás során minimálisra csökkentik a hús víztartalmát. A bélbe töltött szalámit 8-10 napon át keményfával füstölik, majd három hónapos érlelés következik. Az érlelés során a szalámi külső burkolatán megtelepszik a nemespenész-réteg, amely kialakítja a szalámi későbbi ízvilágát, ugyanakkor vízelvonó hatásával jelentős tartósító jellege is van.
A friss húsárukhoz elengedhetetlen tartósítószereket a hosszas érlelési folyamattal sikerül minimálisra csökkenteni. A tartósítás titka ugyanaz, amit régen is alkalmaztak a paraszti konyhán: a húsáruban jelentősen megnő a sókoncentráció, ami meggátolja az egészségre káros, a hústermék romlását előidéző baktériumok szaporodását.
Élelmiszeripari szakemberek szerint a feldolgozott disznóhús-termékek közül a téliszalámik és a szárazkolbászok számítanak egészségügyi szempontból a legkevésbé kockázatos élelmiszernek.
Fotó: Pick.hu
A magyar és a román gyártmányú téliszalámik és szárazkolbászok mellett az erdélyi piacon népszerűek a nálunk gyártott olasz szalámik is. A háromszéki Bertis, illetve a szatmári Unicarm Nápolyi szalámiját kedvelem, ezeket szoktam időnként vásárolni. A szatmári változatba kerül némi marhahús is. Nagyjából a szebeni szalámi állagához hasonlítanak, annyi különbséggel, hogy az érlelési időszak kevesebbet tart, a végtermék így alacsonyabb áron jut a fogyasztóhoz. De ezek mellett más száraz szalámitípusok közül is vásárolhatunk, hiszen a kereslet növekedésével valamennyi húsfeldolgozó vállalat igyekszik újabb termékeket piacra dobni, lehetőleg elérhető áron. Jó tudni azonban, hogy honi tájainkon az igazi prémiumminőség továbbra is a Szebeni és a Szegedi szalámi, ha valóban eredeti recept alapján gyártott téliszalámit akarunk kóstolni.
Kisréti Zsombor
(Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap Erdélyi Gasztró mellékletében jelent meg 2022 január 5-én)
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!