Fotó: A szerző felvétele
2007. június 14., 00:002007. június 14., 00:00
„A teljes kapacitás eléréséhez még két turbinát szerelünk be, azonban előbb a vízhozam állandóságát kell felmérnünk. Kockázatos a beruházás, hiszen globális felmelegedést és szárazságot jósolnak” – mondta Emanuel Babici, a konzorciumot képviselő Uzinsider Rt. alelnöke.
Az újratermelődő energiát felhasználó erőművek létrehozását az európai környezetvédelmi előírásoknak megfelelően idéntől már Románia is finanszírozza, ez a költségek legtöbb harminc százalékát teheti ki. A konzorcium támogatási kérését azonban elutasította a Környezetvédelmi Minisztérium, arra hivatkozva, hogy a munkálatokhoz már tavaly hozzáfogtak. „A tavaly a terveket készítettük el, és a földmunkát végezte el a helyszínen az a székelyudvarhelyi cég, amely az erőmű csarnokát is építi. De ettől még újratermelődő vízenergiát használunk, nem szennyezzük a környezetet. Mégsem ítélték meg a támogatást. Higgye el, annyi kockázata, annyi bürokratikus akadálya van egy ilyen beruházásnak, hogy ha nem tekintenénk szakmai kihívásnak, bele sem vágtunk volna” – mondta Babici, aki az éghajlatváltozás kockázatai és az elmaradt állami támogatás ellenére is úgy számol: négy éven belül megtérül a befektetésük. Nemcsak a jelen, hanem a közelmúlt akadályaival is meg kellett küzdeniük az építőknek. A zetelaki víztározót a nyolcvanas évek elején még úgy tervezték, hogy erőművet is működtethessen, azonban már az építéskor lemondtak az áramtermelésről, és nem is szereltek fel zsilipeket a megépített vezetékekre, hanem lehegesztették őket. Most a tó vizének több mint 90 százalékát le kellett engedni, hogy fel tudják szerelni az épülő vízi erőmű zsilipjeit. A tó 26,5 millió köbméter vizének csak nyolc százaléka maradt a mederben, és csak év végére várható, hogy elérje ismét a régi szintet. „Az erőmű megépítése nem befolyásolja a Küküllő vízhozamát, a völgyében fekvő települések vízellátását. Eddig szabad folyásban, most a turbinákon keresztülvezetve, de mindig az igényeknek megfelelő vízmennyiséget biztosítunk, és a fürdőzést, csónakázást sem kell az erőmű miatt korlátozni a tavon” – mondta Cãlin Fokt, a zetelaki víztározó felügyeletét ellátó Maros Vízigazgatóság szóvivője.
A keddi napra felfüggesztette az oktatást a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban a Szeben megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP), miután hétfőn több diák fejfájásra és allergiás tünetekre panaszkodott.
Kigyulladt egy tehervonat mozdonya hétfőn este a Temes megyei Sándorháza területén.
Még 10 napig benyújthatók a kérelmek a Szülőföldön magyarul program keretében, és főleg az egyetemi hallgatóknak ajánlott iparkodniuk, akiknek postán is el kell juttatniuk a pályázati csomagjukat.
Nemcsak a főszezon május elsejei megnyitásának örvendezhetnek a termálvizes strandjáról nevezetes Tasnádon és környékén, hiszen ünnepélyes keretek között útjára indították az új élményfürdő projektjét.
Megkezdődött a kullancsszezon, egyre többen keresik fel az egészségügyi intézményeket a vérszívó paraziták eltávolítása és az általuk terjesztett betegségek megelőzése érdekében – közölte az Arad Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége.
A „visszaeső” sofőrnek az ittas vezetés mellett azért is felelnie kell, mert másodszor annak ellenére ült volánhoz, hogy bevonták a jogosítványát.
A hegyimentőknek sikerült lehozniuk a hegyről a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka négy ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól.
A csíkszépvízi víztározóba zuhant és megfulladt egy 18 éves, Iași megyei lány.
Brutális gyilkosság történt Nagyváradon szombatról vasárnapra virradóra: egy férfi a sínekre lökött egy nőt, és addig tartotta leszorítva, amíg érkezett egy vonat.
Egy év alatt 11,4 százalékkal csökkent a Romániában eladott borok mennyisége, ami a rendszerváltás óta az ágazat legnagyobb zsugorodása. A minőségi borokat készítő termelők szempontjából aggasztó jelenségről Balla Géza Arad-hegyaljai borászt kérdeztük.