Ráfér a felújítás. Herkulesfürdő restaurálásra szoruló egykori büszkesége immár másodszor omlik be
Fotó: Facebook / Herculane Project
Beomlott a herkulesfürdői Szapáry-fürdő egyik tartófala, melyet idén tavasszal szándékoztak megerősíteni a műemlék megmentésén fáradozó civilek. A munkálatokat az Europa Nostra és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank is támogathatja.
2022. január 12., 13:532022. január 12., 13:53
2022. január 12., 13:542022. január 12., 13:54
„Amit raktak délig, leomlott estére,/ Amit estig raktak, leomlott reggelre” – kicsit a Kőműves Kelemen népballada cselekményére emlékeztetnek a herkulesfürdői Szapáry-fürdő mentési munkálatai, ugyanis tavaly év végén az értékes műemlék épület újabb tartófala omlott be. 2019 februárjában az egykori szalon tetőzete mondta fel a szolgálatot, azután kezdett sürgősségi beavatkozásba az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legjelentősebb fürdőépületén a temesvári fiatal építészekből álló Locus Egyesület. A civil szervezet azóta mintegy százezer eurót kalapozott össze a sürgősségi beavatkozásra, melynek keretében az épület legleromlottabb részeit erősítették meg, tavasszal pedig újabb mentési munkálatokba kezdtek volna. Többek között a most leomlott tartófalat erősítették volna meg.
A civilek a napokban a Herculane Project Facebook-oldalán ismertették a szomorú hírt, miszerint tavaly decemberi 21-i ellenőrző látogatásuk során szembesültek az újabb veszteséggel. Mint írták,
Az elmúlt évek alatt ugyanis bár számos beavatkozás is történt, az esővíz beszivárgása miatt nagymértékben károsodtak is a műemlék egyes részei. A civileknek egyelőre csak a sürgősségi beavatkozásra van lehetőségük, az épület jogi helyzete ugyanis nem tiszta, így nem lehet teljes felújítást eszközölni rajta.
Fotó: Facebook / Herculane Project
Oana Chirilă, a Locus Egyesület elnöke a Gândul központi lapnak nemrég elmondta, hogy erőfeszítéseik kezdenek beérni, ugyanis a Krassó-Szörény megyei műemlék épület bekerült az Europa Nostra műemlékvédelemmel, vidék- és várostervezéssel foglalkozó páneurópai non-profit szervezet látószögébe, melynek segítésével az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) intézete is támogatná a megmentését. Az európai hatóságok ugyanis
Ezek közül hétnek a megmentésére tízezer eurós kölcsönt biztosít a pénzintézet a „7Most Endangered 2022” program keretében.
Oana Chirilă szerint amennyiben a romániai fürdő bekerül a hét támogatandó veszélyeztetett műemlék közé, az nemcsak a Szapáry-fürdőnek jelenthet mentőövet, hanem Herkulesfürdőnek is. Ez esetben ugyanis az európai szakemberek kiszállnak a helyszínre, és maguk felügyelik a helyreállítási, megerősítési munkálatokat, illetve tesznek javaslatokat az újabb munkálatokra.
– fogalmazott a bukaresti lapnak a projektvezető. Úgy vélte, ez a „pénzcsapokat” is megnyithatja a fürdőépület felújításához, ahhoz azonban először a romániai hatóságoknak kellene tisztázni az ingatlan jogi helyzetét. Az épület ugyanis jelenleg a herkulesfürdői polgármesteri hivatal, a terület azonban, amelyre épült, egy magáncég tulajdonában van, mely ellen csődeljárás indult. Ahhoz, hogy elkezdődhessen a felújítás, a bíróság ezt is a polgármesteri hivatalnak kell ítélje.
Fotó: Facebook/Herculane Project
Delia Iliescu, a herkulesfürdői polgármester tanácsadója a lapnak úgy nyilatkozott, hogy ha megkapnák a terület tulajdonjogát, uniós alapokra pályáznának a Szapáry-fürdő felújítása érdekében. Addig is
egy, a 8845 telefonszámra küldött SMS-üzenettel (az SMS szövegébe azt kell írni, hogy „Herculane) két eurónak megfelelő összeggel lehet támogatni a műemlékmentést.
A Krassó-Szörény megyei Herkulesfürdő az Osztrák–Magyar Monarchia időszakában élte aranykorát, de a Cserna folyó völgyében levő termálvízforrásokat már a rómaiak is ismerték, akik templomot és oltárt emeltek itt a meleg források isteneként tisztelt Herkulesnek. Az első fürdőt valószínűleg Traianus császár építtette. A település 1817-ben, I. Ferenc király látogatásakor kapta a nevét, ekkor már ismert volt balneoturizmusáról. A Herkules-szobrot 1847-ben Károly osztrák herceg ajándékozta a városnak hálából azért, mert sok katonája itt nyerte vissza egészségét. Nemcsak katonák, császárok és császárnék is megfordultak itt: I. Ferenc, II. József és I. Ferenc József osztrák császár, Karolina és a Sissiként is ismert Erzsébet császárné, I. Károly román és I. Sándor szerb király.
Fotó: Facebook/Herculane Project
A kétszintes, lapos tetős épülettömböket időnként megszakítja hat, gúla alakú tetővel záródó épülettömb, illetve középen a főbejárat kupolás, előreugró előcsarnokos tömege, melyhez egy fahídon át lehet eljutni.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat keddi figyelmeztető előrejelzése szerint a szél erősödésére és esőkre lehet számítani péntekig a Bánságban és a Partiumban.
Három személy sérült meg a Kóródszentmártonnál történt vasúti balesetben; a mozdonyvezető ittas volt – számolt be kedd délelőtt a Maros megyei rendőrség.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.
Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
szóljon hozzá!