Eredményhirdetés. Szakács-Paál István (a pulpitusnál) lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje Székelyudvarhelyen
Fotó: László Ildikó
Két Hargita megyei városban, Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is előválasztást tartott vasárnap az RMDSZ, amelynek során eldőlt, hogy kit indít a szövetség a polgármesteri székért folyó küzdelemben. Az már biztosnak tűnik, hogy Gyergyószentmiklósnak új vezetője lesz, miután a jelenlegi elöljárónak nem szavaztak bizalmat egy újabb mandátumra a mostani előválasztáson.
2024. április 08., 11:522024. április 08., 11:52
Hatalmas fölénnyel nyerte Len Emil Balázs a gyergyószentmiklósi előválasztást – ő lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választásokon.
Len Emil Balázs került ki győztesként a gyergyószentmiklósi előválasztásból
Fotó: Gergely Imre
A Székelyhon.ro összefoglalója szerint szinte ezerrel több gyergyószentmiklósi adta le a szavazatát a vasárnapi RMDSZ-előválasztáson, mint négy éve: most 2825 személy élt a szavazati jogával, míg 2020-ban 1916.
A négy évvel ezelőtti előválasztáson amúgy ugyanez a két személy indult a polgármesterjelöltségért. Akkor az 1916 szavazatból 1867 volt érvényes: Csergő Tibor 978, Len Emil Balázs 889 voksot kapott 2020-ban.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) egyelőre nem nevesítette jelöltjét, és független jelölt sem jelentette be indulási szándékát.
A szavazatoknak köszönhetően ő indulhat polgármesterjelöltként a szövetség színeiben a június 9-i helyhatósági választásokon.
Szakács-Paál István
Fotó: László Ildikó
A polgármesterjelöltekre 4876-on szavaztak, ebből 3150-en Szakács-Paál Istvánra, 1037-en Ilyés Szabolcsra, 614 Demeter Istvánra adták le a voksukat – jelentette be vasárnap, késő este Antal Lóránt az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezetének elnöke. Megköszönte a szavazóknak a támogatást, hozzátéve, hogy Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala egyenesen akadályozni próbálta a munkájukat. Utóbbival arra utalt, hogy nem biztosítottak számukra szavazófülkéket, illetve urnákat, ezeket Farkaslaka és Felsőboldogfalva községektől kellett kölcsönkérjék.
„Egy célunk van, méghozzá, hogy Székelyudvarhelyt visszaállítsuk a fejlődés útjára. Elegünk van a megosztásból és az acsarkodásból” – idézte a Székelyhon a politikust, aki ezt követően köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult az előválasztás sikeréhez.
Gálfit 2016-ban a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) közös jelöltjeként választották meg Székelyudvarhely élére. Az elöljáró az MPP helyi szervezetének az elnöki tisztségét is betöltötte, de 2019-ben megromlott a viszonya pártjával, és kizárták az MPP soraiból. Gálfi Árpád és támogatói 2020-ban úgy döntöttek, hogy a Marosvásárhelyen alakult erdélyi regionális vegyes párt, a Szabad Emberek Pártja (POL) színeiben méretkeznek meg az önkormányzati választásokon, és fölényes győzelmet arattak. Gálfi a szavazatok 68,3 százalékával kapott újabb mandátumot, a POL színeiben induló támogatói pedig 12 mandátumot szereztek a 19 tagú városi tanácsban. Azonban később olyannyira megromlott a kapcsolat a tanácsosok és az elöljáró között, hogy korábbi csapata lemondásra szólította fel a polgármestert, aki azonban azóta is a helyén van.
Ugyanakkor jelenleg bűnvádi eljárás zajlik Székelyudvarhely polgármestere ellen: az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) hivatali visszaéléssel gyanúsítja Gálfi Árpádot, amiért a helyi tanács határozata nélkül, közpénzből igénybe vette egy „külsős” ügyvédi iroda szolgáltatásait, miközben a hivatal rendelkezik saját jogi osztállyal. Az ügyészek szerint emiatt több tízezer lejes kár érte az önkormányzatot.
Csíkszeredában – mint ismeretes – nem tartott előválasztást az RMDSZ, a Városi Küldöttek Tanácsának rangsoroló ülésén pedig könnyedén legyőzte kihívóját Korodi Attila, a hargitai megyeszékhely újrázni kívánó polgármestere, 32–3 arányban „lépett túl” Szőke Domokoson.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!