Eredményhirdetés. Szakács-Paál István (a pulpitusnál) lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje Székelyudvarhelyen
Fotó: László Ildikó
Két Hargita megyei városban, Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is előválasztást tartott vasárnap az RMDSZ, amelynek során eldőlt, hogy kit indít a szövetség a polgármesteri székért folyó küzdelemben. Az már biztosnak tűnik, hogy Gyergyószentmiklósnak új vezetője lesz, miután a jelenlegi elöljárónak nem szavaztak bizalmat egy újabb mandátumra a mostani előválasztáson.
2024. április 08., 11:522024. április 08., 11:52
Hatalmas fölénnyel nyerte Len Emil Balázs a gyergyószentmiklósi előválasztást – ő lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választásokon.
Len Emil Balázs került ki győztesként a gyergyószentmiklósi előválasztásból
Fotó: Gergely Imre
A Székelyhon.ro összefoglalója szerint szinte ezerrel több gyergyószentmiklósi adta le a szavazatát a vasárnapi RMDSZ-előválasztáson, mint négy éve: most 2825 személy élt a szavazati jogával, míg 2020-ban 1916.
A négy évvel ezelőtti előválasztáson amúgy ugyanez a két személy indult a polgármesterjelöltségért. Akkor az 1916 szavazatból 1867 volt érvényes: Csergő Tibor 978, Len Emil Balázs 889 voksot kapott 2020-ban.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) egyelőre nem nevesítette jelöltjét, és független jelölt sem jelentette be indulási szándékát.
A szavazatoknak köszönhetően ő indulhat polgármesterjelöltként a szövetség színeiben a június 9-i helyhatósági választásokon.
Szakács-Paál István
Fotó: László Ildikó
A polgármesterjelöltekre 4876-on szavaztak, ebből 3150-en Szakács-Paál Istvánra, 1037-en Ilyés Szabolcsra, 614 Demeter Istvánra adták le a voksukat – jelentette be vasárnap, késő este Antal Lóránt az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezetének elnöke. Megköszönte a szavazóknak a támogatást, hozzátéve, hogy Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala egyenesen akadályozni próbálta a munkájukat. Utóbbival arra utalt, hogy nem biztosítottak számukra szavazófülkéket, illetve urnákat, ezeket Farkaslaka és Felsőboldogfalva községektől kellett kölcsönkérjék.
„Egy célunk van, méghozzá, hogy Székelyudvarhelyt visszaállítsuk a fejlődés útjára. Elegünk van a megosztásból és az acsarkodásból” – idézte a Székelyhon a politikust, aki ezt követően köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult az előválasztás sikeréhez.
Gálfit 2016-ban a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) közös jelöltjeként választották meg Székelyudvarhely élére. Az elöljáró az MPP helyi szervezetének az elnöki tisztségét is betöltötte, de 2019-ben megromlott a viszonya pártjával, és kizárták az MPP soraiból. Gálfi Árpád és támogatói 2020-ban úgy döntöttek, hogy a Marosvásárhelyen alakult erdélyi regionális vegyes párt, a Szabad Emberek Pártja (POL) színeiben méretkeznek meg az önkormányzati választásokon, és fölényes győzelmet arattak. Gálfi a szavazatok 68,3 százalékával kapott újabb mandátumot, a POL színeiben induló támogatói pedig 12 mandátumot szereztek a 19 tagú városi tanácsban. Azonban később olyannyira megromlott a kapcsolat a tanácsosok és az elöljáró között, hogy korábbi csapata lemondásra szólította fel a polgármestert, aki azonban azóta is a helyén van.
Ugyanakkor jelenleg bűnvádi eljárás zajlik Székelyudvarhely polgármestere ellen: az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) hivatali visszaéléssel gyanúsítja Gálfi Árpádot, amiért a helyi tanács határozata nélkül, közpénzből igénybe vette egy „külsős” ügyvédi iroda szolgáltatásait, miközben a hivatal rendelkezik saját jogi osztállyal. Az ügyészek szerint emiatt több tízezer lejes kár érte az önkormányzatot.
Csíkszeredában – mint ismeretes – nem tartott előválasztást az RMDSZ, a Városi Küldöttek Tanácsának rangsoroló ülésén pedig könnyedén legyőzte kihívóját Korodi Attila, a hargitai megyeszékhely újrázni kívánó polgármestere, 32–3 arányban „lépett túl” Szőke Domokoson.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
szóljon hozzá!