Új akvaparkkal dobbantana nagyot az országos jelentőségű fürdővárossá előléptetett Tasnád

Végtelen lelkesedés. Akvaparkot építenének Tasnádon •  Fotó: Tasnád polgármesteri hivatala/képernyőmentés

Végtelen lelkesedés. Akvaparkot építenének Tasnádon

Fotó: Tasnád polgármesteri hivatala/képernyőmentés

Még jobban kiaknáznák a természet ajándékát Tasnádon: modern élményfürdőt építenének a termálvizes strandjáról nevezetes Szatmár megyei kisvárosban. A mintegy 35 millió eurós beruházást elképzelő városvezetés az országos jelentőségű gyógyfürdőhellyé nyilvánítás után próbálja valóra váltani a helyiek évek óta dédelgetett álmát. A projekt finanszírozását európai uniós alapokból képzelik el, miközben valamennyi érdekelt féltől segítséget várnak a már eddig is rendkívül népszerű, a környéken több mint 1500 szálláshelyet „fenntartó” turisztikai célpont felvirágoztatása érdekében.

Páva Adorján

2023. szeptember 24., 11:552023. szeptember 24., 11:55

Tasnád polgármesteri hivatala közvitára bocsátotta egy új élményfürdő tervezetét. A termálvizéről és gyógyfürdőjéről nevezetes Szatmár megyei kisváros – melyet tavaly helyi érdekeltségű turisztikai célpontból országos jelentőségű gyógyfürdőhellyé nyilvánított a kormány – a bejelentés szerint 35 millió euróból kívánja megvalósítani a nagyberuházást, mely a tervek szerint legkésőbb 2029-ben készül el – a városvezetés szándékai-reményei szerint nagyrészt európai uniós alapokból. A közvitára bocsátott dokumentumok a polgármesteri hivatal honlapján érhetők el, október 18-ig várják a véleményeket.

A – hozzárendelt falvakkal együtt – mintegy 8000 fő, több mint harmadrészt magyarok által lakott Tasnád új turistavonzó létesítményét a helyi igények kielégítése, a gyógyturizmus infrastruktúrájának fejlesztése, illetve a város vendéglátóipari potenciáljának kiaknázása érdekében kívánják megvalósítani

az Adrian Dănuț Farcău által vezetett polgármesteri hivatal indoklása szerint. A cél elérése érdekében minden érintett felet arra kérnek, utólagos saját beruházásokkal is támogassák a projektet.

•  Fotó: Tasnád polgármesteri hivatala/képernyőmentés Galéria

Fotó: Tasnád polgármesteri hivatala/képernyőmentés

Mely során egy többszintes akvaparkot szeretnének felépíteni. A földszinten hét medencét képzeltek el az Aquapark Transilvania Terme elnevezésű létesítményben: egyet az úszóknak, egyet a gyerekeknek, egyet a csúszdák számára, hármat a felnőtteknek, egyben pedig úgynevezett spray parkot hoznának létre: ez olyan különleges vizes játszótér, amely hűsítő permetkapukból, vízköpőkből, billenő vödrökből és egyéb interaktív vizes elemekből áll. Az emeleten öt jacuzzis medencét építenének az elképzelés szerint. A létesítményt 200 férőhelyes parkoló egészítené ki, az energiaellátást napelemek segítenék.

A tervek szintjén már „papírra vetett” ötlet azért még távol áll a megvalósítástól. Egy modern, nagyszabású élményfürdő megépítése nem először merül fel Tasnádon: a korábbi városvezetés 2019-ben szintén közölt látványterveket az elképzelt akvaparkról, melyet jóval grandiózusabb tervek tárgyát képezte: az akkori becslések szerint 150 millió eurósra „belőtt” költségvetésből egy kabinos felvonót is megépítettek volna, mely a várost kötötte volna össze a fürdőközponttal.

•  Fotó: Tasnád polgármesteri hivatala/képernyőmentés Galéria

Fotó: Tasnád polgármesteri hivatala/képernyőmentés

Közben tényleges fürdőfejlesztések is történnek Tasnádon: egy csúszdás nyitott és egy fedett medence is épül a megye egyik legfontosabb és legnépszerűbb gyógyfürdőhelyén, mely a környező megyékből is vonzza a látogatókat, télen is. A fürdő ugyanis termálvizének köszönheti „hírnevét”.

Erre 1978-ban bukkantak a város területén, 1354 méter mélységben, azóta működik a helyi termálfürdő, amely több ezer turistát vonz – olvasható a magyarországi és romániai turisztikai szervezetek összefogásával létrehozott, az Északkelet-Alföld és az Erdélyi-szigethegység természetbarát turisztikai lehetőségeit népszerűsítő Thematic-routes.strategis.hu oldalon.

Eszerint a víz hőmérséklete a medencékben 40 C°, a forrás feltörési vízhőfoka 72 C°, összetétele bróm és jód tartalmú nátriumkloridos víz. Eleinte a ’70-es években épített két medencét használták a fürdőzők. Ezek mellé 2006-ban építettek egy modern szűrőberendezéssel ellátott hideg vizes medencét. Általában május 1-jén indul a főszezon, ám amióta megépült az új medence, amelyet téli időszakban termálvízzel töltenek fel, és amelyhez termálvízzel fűtött, fedett öltözőt is kialakítottak, egész évben van látogató. A tasnádi strand környékén több mint 1500 szálláshely található, amelyek szállodákban és hétvégi házakban vehetők igénybe.

A tasnádi gyógyfürdő eddig is rengeteg vendéget vonzott •  Fotó: Facebook/Stațiunea Turistică Tășnad Galéria

A tasnádi gyógyfürdő eddig is rengeteg vendéget vonzott

Fotó: Facebook/Stațiunea Turistică Tășnad

A gyógyvíz a következő betegségek kezelésére ajánlatos: kezdődő artrózis, reumatikus betegségek, idült ízületi és mozgásszervi betegségek, csonttörések utángondozása, periférikus idegrendszeri panaszok, nőgyógyászati betegségek.

Ám bőven akad még kiaknáznivaló a termálvíz adta turisztikai lehetőségekben, a fejlesztéseket pedig jelentős mértékben elősegítheti a kisváros országos jelentőségű gyógyfürdőhellyé nyilvánítása. A tavaly megszerzett hivatalos titulusról Adrian Dănuț Farcău polgármester a Szatmári Friss Újságnak korábban elmondta: Tasnád az új besorolás révén új lehetőségeket és jogokat is kapott, amely a gyógykezelés és a turizmus szempontjából is fontos, nem csak a városnak, hanem az egész térségnek.

•  Fotó: Facebook/Stațiunea Turistică Tășnad Galéria

Fotó: Facebook/Stațiunea Turistică Tășnad

A kormányhatározat nemcsak minősítés szempontjából jelent sokat, hanem azt is eredményezi, hogy szervezett formában tudnak gyógykezeléseket végezni, szerződést kötve az illetékes intézményekkel. Ugyanakkor a további beruházások szempontjából is jelentősége van, hiszen több pályázati alap esetében is elsőbbséget fog élvezni a város, ami érvényes mind az önkormányzatra, mind a helyi vállalkozói szférára.

Utóbbi képviselői többek között a Regionális Operatív Program olyan kiírásaira is benyújthatják majd iratcsomóikat, amelyekre eddig nem jelentkezhettek. „Ezzel a gesztussal elismerte a kormány a tasnádi gyógykezelés fontosságát. Egész évben jönnek hozzánk gyógyulni és kikapcsolódni vágyók az ország minden részéről, illetve külföldről is” – fogalmazott a Frissújság.ro honlap szerint a polgármester.

Aki amúgy a 2020-as helyhatósági választásokon – a Pro Románia párt jelöltjeként – a szavazatok 35 százalékával nyerte meg a polgármester-választást, az RMDSZ-es Tóga Istvánt megelőzve, aki 25 százalékot gyűjtött. Bár a pártok között az RMDSZ kapta a legtöbb szavazatot – 25,6 százalékot, mely 4 mandátumot eredményezett a 15 fős tanácsban –, az elöljáró nem volt hajlandó magyar alpolgármestert kinevezni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 25., kedd

Megépülhet az 1989-es forradalom emlékmúzeuma Temesváron

Megépülhet az 1989-es forradalom emlékmúzeuma Temesváron, miután az önkormányzati testület keddi ülésén jóváhagyta a kiszemelt helyszín átalakításához szükséges övezeti városrendezési tervet.

Megépülhet az 1989-es forradalom emlékmúzeuma Temesváron
2025. március 25., kedd

Egyetlen légitársaság is elég a brassói repülőtér folyamatos növekedéséhez

A Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér (AIBG) utasforgalma 2025 februárjában látványosan, 60 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

Egyetlen légitársaság is elég a brassói repülőtér folyamatos növekedéséhez
2025. március 25., kedd

Román házaspár tragédiája Magyarországon

Holtan találtak egy férfit és egy nőt a magyarországi Battonyán, ahol családi dráma történhetett. A román házaspár aradi volt.

Román házaspár tragédiája Magyarországon
2025. március 25., kedd

Baj van a Székelyföld kapujában „toporgó” autópálya-szakasszal (videóval)

Továbbra sem kezdődött el az érdemi munka az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszán.

Baj van a Székelyföld kapujában „toporgó” autópálya-szakasszal (videóval)
2025. március 24., hétfő

Elkészült a marosvásárhelyi Nemzeti Színház három nyelven elérhető mobilos alkalmazása

A marosvásárhelyi Nemzeti Színház közölte, hogy elkészült a teátrum három – magyar, román és angol – nyelven elérhető alkalmazása.

Elkészült a marosvásárhelyi Nemzeti Színház három nyelven elérhető mobilos alkalmazása
2025. március 24., hétfő

Közvetlen repülőjárat nélkül marad Kolozsvár és Budapest

Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest-járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.

Közvetlen repülőjárat nélkül marad Kolozsvár és Budapest
2025. március 24., hétfő

Gyergyói csapat nyerte a Bölcs diákok verseny országos döntőjét

Gyergyószentmiklósi csapat nyerte a 15. Bölcs diákok verseny országos döntőjét Kolozsváron, a győztes csapat felkészítő tanára a vetélkedő egykori résztvevője.

Gyergyói csapat nyerte a Bölcs diákok verseny országos döntőjét
2025. március 24., hétfő

Aranyérmet szerzett a kolozsvári BBTE közgazdász diákcsapata Kínában

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem magyar tagozatos közgazdász hallgatóinak győzelmével zárult a 29. alkalommal megrendezett NIBS Worldwide Case Competition.

Aranyérmet szerzett a kolozsvári BBTE közgazdász diákcsapata Kínában
2025. március 24., hétfő

Kitoloncoltak 11 távolkeleti bevándorlót, öt évig nem léphetnek az EU területére

A bevándorlásügyi hivatal aradi menekültközpontjának „vendégei” közül 11-et kitoloncoltak az országból. A bangladesi és Srí Lanka-i állampolgárok többsége illegálisan érkezett Romániába, és Nyugat-Európába szándékoztak menni.

Kitoloncoltak 11 távolkeleti bevándorlót, öt évig nem léphetnek az EU területére
2025. március 24., hétfő

Közvitán a javaslat, miszerint nem lehet majd dohányozni a kolozsvári buszmegállókban

Kolozsvár egyes közterein csak a kijelölt helyeken lehetne dohányozni – ezt tartalmazza az a javaslat, amelyet hétfőn bocsátott közvitára a kincses város vezetése.

Közvitán a javaslat, miszerint nem lehet majd dohányozni a kolozsvári buszmegállókban