Óriásmolinóként kifeszített román trikolór a kolozsvári városházán
Fotó: Rostás Szabolcs
Sok víz lefolyt a Szamoson Kolozsvár magyarfaló polgármestere csillagának leáldozása óta, egyvalami azonban két évtized elteltével sem változott a kincses városban: a kihívó román nacionalizmus látványa.
2023. január 02., 20:232023. január 02., 20:23
2023. január 03., 11:032023. január 03., 11:03
Gheorghe Funar tizenkét évet felölelő elöljárói mandátuma idején, 1992 és 2004 között megszokott volt a kék-sárga-piros zászlók jelenléte a köztereken, közintézményeken, villanyoszlopokon. A nemzeti egységpárti (PUNR), majd nagyromániás (PRM) polgármester többek között azzal szerzett nemzetközi hírnevet magának, hogy túlfűtött hazafias érzületében még a köztéri padokat és a szemeteskukákat is a román nemzeti színekre festette.
Fotó: Rostás Szabolcs
A 2004-ben részben a magyarok szavazatainak köszönhetően meg-, majd azóta négyszer újraválasztott liberális Emil Boc azonban számtalanszor bizonyította, hogy nem hajlandó mindenben szakítani elődje szokásaival. Hosszan lehetne sorolni a magyar jelképekkel, -nyelvhasználattal, a többnyelvű helységnévtáblák elhelyezésével szembeni berzenkedését, ami az elmúlt években tompult ugyan, ám ezzel egy időben a funari örökséggel sem hajlandó végleg szakítani.
Fotó: Rostás Szabolcs
Ma is megszokott, hogy a december elsejei román nemzeti ünnep alkalmából szinte minden villanypóznát fellobogóznak Kolozsvárt, kis trikolórt aggatnak a troli- és autóbuszokra is. A Mócok útján székelő polgármesteri hivatalra a tavalyi év végén kifeszített, óriás méretű román zászló azonban sok mindenen túltesz, amihez eddig – sokszor kénytelen-kelletlen – hozzászoktunk, a gigantikus trikolór jóformán az épület teljes homlokzatát beborítja. Hogy mit üzenhet, nem tudni pontosan: úgyis mi voltunk itt először, lám, ki az úr a háznál, esetleg: trikolórból is a méret a lényeg.
Fotó: Rostás Szabolcs
Persze a kirívó trikolórmánia terén nem csupán Kolozsvár a fő zászlóvivő. Az Europa FM kereskedelmi rádiócsatorna számolt be róla tavaly novemberben, hogy a kincses várossal szomszédos Szászfenes önkormányzatának is szenvedélye a fellobogózás: az elmúlt négy évben nem kevesebb mint 6700 kék-sárga-piros zászlót vásárolt közbeszerzés útján. Az ország legnépesebb, mintegy 40 ezer lelkes községe 30 ezer eurót költött a célra, Szászfenesen gyakorlatilag két trikolór jut minden villanyoszlopra. Bogdan Nicolae Pivariu – Bochoz hasonlóan szintén liberális – polgármester mentségére legyen mondva, a zászlók többségének beszerzése még elődje idején, 2020 előtt történt. Ehhez képest Bukarestben évente 2000-2400 román zászlót vásárol a főpolgármesteri hivatal december elseje alkalmából.
Pedig köztudott, hogy a kevesebb néha több. Még zászlóból is...
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!