A beruházás révén nagyobb gépek is leszállhatnak majd a váradi reptéren
Fotó: Facebook/Aeroportul Oradea
Folytatódik a nagyváradi nemzetközi repülőtér fejlesztése, az újabb munkálatok során a kifutópályát hosszabbítják meg. A beruházás uniós pénzből valósul meg.
2022. április 16., 11:492022. április 16., 11:49
A munkálatokra már ki is írták az online versenytárgyalást, közölte a reptér vezetősége, a kifutópálya a jelenlegi 2100 méterről 2500 méter hosszúra bővül. A reptér közleménye szerint a Nagyürögd irányába zajló bővítés célja, hogy nagyobb repülőgépek is leszállhassanak a határ menti légikikötőben.
Az uniós támogatással megvalósuló beruházás keretében a repteret egy modern távközlési rendszerrel is felszerelik. A kiírás szerint a tervezésre 6, a kivitelezésre 7 hónap áll majd a nyertes cég rendelkezésére. Ilie Bolojan, a repteret felügyelő Bihar megyei önkormányzat elnöke elmondta, hogy a tulajdonképpeni munka jövő év elején kezdődhet el és 2023 végére kell elkészülni vele, ugyanis akkor jár le a finanszírozást biztosító uniós program.
Ez egyébként már a második nagyszabású uniós projekt, mellyel a váradi repteret fejlesztik. Januárban a légikikötő biztonságossá tételét szolgáló beruházást jelentettek be 72 millió lej értékben, melynek keretében a mentők, tűzoltók és terrorizmusellenes szervek járművei számára is készül egy bekötőút.
Ugyanakkor egy közel tízméteres kerítést is felszerelnek, mely mozgásérzékelővel szűri ki az esetleges betolakodókat. A projekt keretében egy garázs is épül a vészhelyzeti felügyelőség mentőautói és egyéb járművei számára.
A váradi nemzetközi repülőtér igazi nagy projektje ugyanakkor két éven belül valósul meg, ekkor ugyanis már árut szállító repülőgépek fogadására is alkalmas lesz, miután
Ilie Bolojan tanácselnök és Florin Birta polgármester ugyanakkor egy váradi légitársaság létrehozását is bejelentette. Az Ebihoreanul beszámolója szerint azonban az Air Oradea a korábban ígértekkel ellentétben tavasz helyett legkorábban ősszel „szállhat fel”, mivel az illetékesek még nem találtak céget, amelytől a repülőgépeket bérelnék.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!