Fotó: Brassó Polgármesteri Hivatala
A román irányítású önkormányzatoktól teljesen szokatlan, ám annál nemesebb gesztust tesz a romániai magyarok irányába Brassó város polgármesteri hivatala az államalapítás és Szent István ünnepe tiszteletére.
2021. augusztus 20., 14:122021. augusztus 20., 14:12
2021. augusztus 20., 22:502021. augusztus 20., 22:50
Az erdélyi város polgármesteri hivatala pénteken közösségi oldalán bejelentette: a városháza, valamint a megyeszékhely román nevét, a Brașovot jelző, a Cenk-hegytömb oldalán látható óriásbetűk piros-fehér-zöld színekben pompáznak majd pénteken este augusztus 20. alkalmából. „Vagyis Magyarország nemzeti zászlajának specifikus színeiben, hogy kifejezzük a magyar közösségnek a város fejlesztéséért tett jelentőségét. Azért a városért, amely a történelem folyamán nemcsak fontos gazdasági és kulturális központ volt, hanem jó példával járt elől a város jelenlegi térségén belül élő három etnikum közötti jó egyetértés terén” – olvasható a brassói polgármesteri hivatal bejegyzésében.
Az önkormányzat emlékeztet, hogy a budapesti Országgyűlés által 1991-ben elfogadott határozata értelmében Magyarországnak három nemzeti ünnepe van, ezek közül augusztus 20. az államalapítás és az államalapító Szent István király emlékére Magyarország állami ünnepe. „Ez fontos és ünnepelt nap az Erdélyben és Bánságban élő magyarok számára” – olvasható a polgármesteri hivatal posztjában.
Brassónak egyébként a 2011-es népszámlálás szerint 252 ezer lakosa van, ebből a polgármesteri hivatal közlése szerint 23 ezren vallották magukat magyar nemzetiségűnek, vagyis a Brassó megyében élő magyar közösség létszámának a fele. (A legutóbbi cenzus adatai szerint ennél is kevesebb, csak 16,5 ezer magyar él a megyeszékhelyen). A Cenk alatti várost a tavaly októberi helyhatósági választások nyomán Allen Coliban, a Mentsétek meg Romániát (USR) politikusa irányítja, aki korábban szenátorként tevékenykedett. A 42 éves elöljáró a Brassót 20 éven keresztül irányító liberális George Scripcarut váltotta a polgármesteri székben.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
1 hozzászólás