Arra a kérdésre, hogy mikor érhet végre az ukrajnai háború, Robert C. Castel kifejtette: a kezdetektől úgy látja, hogy Ukrajna ezt a háborút elvesztette
Fotó: Gazda Árpád
Az ukrajnai és izraeli háború azt jelzi, hogy körülöttünk nem világrendváltás, hanem világrendszerváltás zajlik, amikor az egyes játékosok azt sem tudják egymásról, hogy milyen játékot játszanak. Van, aki sakklépéseket tesz, de a másik ultizik, vagy Go-t játszik. A gondolatot Robert C. Castel aradi származású izraeli biztonságpolitikai szakértő fejtette ki a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) kolozsvári karának Mátyás király termében, a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett pódiumbeszélgetésen. A szakértő szerint az ilyen időkben az országok vezetőinek minden irányba figyelniük kell, de az egyén, a családok, és a települések szintjén is érdemes mindenre felkészülni.
2024. augusztus 20., 19:582024. augusztus 20., 19:58
2024. augusztus 20., 20:162024. augusztus 20., 20:16
Robert C. Castelt Szenkovics Dezső, az egyetem kolozsvári karának dékánja kérdezte elsősorban a két konfliktuszóna: Ukrajna és Izrael helyzetéről, de a közönség is kérdéseket tehetett fel a kedd délutáni beszélgetés végén. A biztonságpolitikai szakértő elragadó stílusban fejtette ki a zsúfolásig megtelt előadóteremben: régebben világrendváltások voltak, amelyek során minden fél ugyanazt a stratégiai játékot játszotta, most viszont világrendszerváltást vizionált, amikor az sem világos, hogy ki milyen játékot játszik.
Összehasonlításképpen elmondta, a tavalyi ukrán ellentámadásban épp fordítva történt. Akkor világos volt a stratégiai cél: előrehatolni az Azovi tengerig és elvágni az orosz utánpótlási vonalakat, a kivitelezés viszont rendkívül gyengén sikerült. Úgy vélte, az ukrán hadsereg által most elfoglalt terület mintegy tizenketted része annak, amit Oroszország foglalt el Ukrajnából, és rendkívül nehezen lesz megtartható az ukránok által.
Fotó: Gazda Árpád
Kételyeit fejezte ki a Wall Street Journal azon értesülésével kapcsolatban, amely szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tudtával egy hattagú kommandó robbantotta fel az Északi Áramlat gázvezetéket. Úgy vélte, egy ilyen akciósikeréhez nem hat, hanem 1600 ember együttműködésére van szükség alapos titkosszolgálati háttérrel. Megállapította: a cikkben egyetlen konkrét adat van, az is elhibázott. A búvároknak nem három órát, hanem jóval kevesebbet kell várniuk a merülés után a nyomáskiegyenlítődésre.
Ha kiütéses vereség lesz, akkor az ukrán államiság megmaradása is megkérdőjeleződik, a pontozásos vereség egy sor lehetőséget megnyit számára.
Robert C. Castel úgy vélte: ebben a helyzetben Európának el kellene döntenie, hogy mit szeretne elérni. Lehetségesnek tartotta egy osztrák forgatókönyv megvalósulását, amelyben Ukrajna területén egy pufferzóna keletkezik. Szerinte a nyugati világnak ez lenne jobb. De egy koreai forgatókönyv megvalósulását is lehetségesnek tartotta, amelyben a nyugati országok és Oroszország között egy olyan kemény határ jön létre, amilyen a két Korea között van. Úgy vélte: Európának el kellene döntenie, hogy melyik forgatókönyv megvalósulását szeretné elérni, és ebből kellene visszaszámolnia a döntéseit.
A biztonságpolitikai szakértőt Szenkovics Dezső, az egyetem kolozsvári karának dékánja kérdezte elsősorban a két konfliktuszóna: Ukrajna és Izrael helyzetéről
Fotó: Gazda Árpád
Az izraeli háború kapcsán elmondta: tavaly ő maga is részt vett a Hamász támadása után a holttestek összegyűjtésében, és a háború füst- és hullaszagát őrizte meg leginkább az emlékezetében. Megjegyezte: megjárt már pár háborút, de egyik sem volt a mostanihoz mérhető.
Úgy vélte, ha az ellencsapást azzal az intenzitással folytathatta volna Izrael, ahogy elkezdte, ma már vége lenne a háborúnak. Ahhoz azonban, hogy minimalizálják a katonák elvesztésének a kockázatát, és a palesztin civil áldozatok számát, csökkenteni kellett a tempót. Úgy vélte, ezen a fronton is elhúzódó háborúra kell számítani. Szerinte nem volt értelme a halottaknak, ha mind Izrael, mind pedig a palesztinok számára nem lesz jobb politikai jövő a háború után. Ehhez azonban elengedhetetlennek tartotta a Hamász teljes felszámolását. Ha ez nem történik meg, 5-6 év múlva újabb háborúra lehet számítani. Szerinte a palesztinok akkor remélhetnek autonómiát, ha Izrael elpusztítja a Hamászt.
Hülyeségnek titulálta a demokrata amerikai kormányzatnak azt a tézisét, hogy béke lesz a közel-keleten, ha békét köt Izrael a palesztinekkel. Szerinte ugyanis
Úgy vélte: ha nem Donald Trump győz az amerikai választásokon, sok jóra nem lehet számítani a közel-keleten. Szerinte drámai fordulatot venne a térség története, ha Iránnak sikerülne előállítani az atombombát.
Fotó: Gazda Árpád
A térség Izrael melletti másik katonai erejére, vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta: Törökország kutyaszorítóban van. Úgy vélte: Recep Tayyip Erdogan helyesen mérte fel, hogy minden irányba figyelnie kell, de azt már nem tudta eldönteni, hogy melyik irányba akar elindulni. Így minden irányba fordult, de mindenkivel összeveszett, így intő példává vált, hogy hogyan lehet rosszul eljárni.
Arra a kérdésre, hogy mit tehetünk egyszerű szemlélőként, azt a bölcseletet idézte: „ha meg akarod váltani a világot, előbb rakj rendet a szobádban”. Úgy vélte: fel kell készülni mindenre mind az egyén, mind a család, mind a települések szintjén. Azt is említette, hogy az egyének a szavazatukkal alakíthatják az események menetét. Azt tanácsolta, hogy olyan politikusokra szavazzanak, akik nem elvont főneveket használnak a beszédeikben, hanem konkrétumokat mondanak, konkrét problémákat oldanak meg határidőre.
A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.
Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.
Kolozs megye díszpolgári címével tüntették ki Uray Zoltán erdélyi magyar biológust, radiológust, vívót és Bogdán László atlétát, nyugalmazott egyetemi tanárt pénteken kora délután Kolozsváron.
Átadta a munkaterületet a kivitelező cég képviselőinek pénteken a Kolozs megyei önkormányzat, így hosszú előkészítést követően elindul Kolozsvár új, egyúttal legnagyobb egészségügyi intézményének megépítése.
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.
Premier, hogy 3D-sen szkennelték a Románia legszebb barlangjának tartott Medve-barlangot: ennek köszönhetően lehetőség nyílik a földalatti környezetnek a legnagyobb pontossággal történő dokumentálására.
Nicușor Dan egy magányos farkas, aki államfőként nem fogja tudni jó irányban megváltoztatni az országot – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere.
Barabási Antal Szabolcstól, Maros megye nemrég hivatalába lépett prefektusától vár választ az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) arra, hogy a hivatalos román álláspont szerint „önálló, más állam-e” a Székelyföld.
Új lendülettel vágott neki a munkának az Aradi Magyar Ifjúsági Szervezet (AMISZ) új vezetősége. Május 2–3-án tartják meg az erdélyi magyar ifjúsági fesztiválok „szezonnyitó” táborát.
szóljon hozzá!