Riasztó az anyai halálozások számának növekedése: szervezettebb egészségügy és átgondoltabb támogatás kellene

Be kell lépni. A kivizsgálásokra rendszeresen járó állapotos nő magát és születendő babáját is megóvja a lehetséges tragédiától •  Fotó: Mihály Csaba

Be kell lépni. A kivizsgálásokra rendszeresen járó állapotos nő magát és születendő babáját is megóvja a lehetséges tragédiától

Fotó: Mihály Csaba

A Mentsétek meg a Gyermekeket civil szervezet nemrég arra figyelmeztetett, hogy meredeken emelkedett a szüléssel kapcsolatos anyai halálozások száma Romániában: a 2018-ban jegyzett 8,5 ezrelékről 16,1 ezrelékre növekedett 2020-ban. Dr. Antal Álmos sepsiszentgyörgyi szülész-nőgyógyásznak, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház volt igazgatójának segítségével próbáltunk utánajárni, milyen okok állhatnak az európai uniós szinten magas számok hátterében.

Tóth Gödri Iringó

2022. február 26., 17:112022. február 26., 17:11

 A legfrissebb statisztikák szerint Romániában közel megduplázódott 2018-tól 2020-ig a szüléssel kapcsolatos anyai halálozások száma, a mutató 8,5 ezrelékről 16,1 ezrelékre nőtt. Számszerűsítve a 100 ezer főre kalkulált mutatót, első látásra kevésnek tűnik a 18 eset 2018-ban, illetve a 32 tragédia 2020-ban egy közel 20 millió lakosú országban, ám európai viszonylatban még így is magasak a számok.

Nagyon soknak számít harminckét eset

Az anyaelhalálozást százezer élve szülésre vetítik; ha például a mutató egy adott megyében 8, de ott nem volt 100 ezer szülés, akkor a számot el kell osztani, így például 25 ezer szülésre 2 anyahalálozás jut. Ebből kifolyólag ha alacsony a születések száma, akkor egy-két eset is nagyon „megdobja” a statisztikát. Dr. Antal Álmos sepsiszentgyörgyi szülész-nőgyógyász a Krónikának ennek kapcsán kifejtette: akkor lehet még jobban érzékeltetni, hogy például Afrika bizonyos országaiban mennyire rossz a helyzet, ha megértjük, hogy ott a nagyon magas szülésszám mellett is magas az anyai halálozásra vonatkozó mutató. „Egy húszmilliós országhoz viszonyítva a 32 az sok, ez egy magas szám. Magyarország például sokkal jobban áll” – szögezte le a székelyföldi szakember.

Mindent látni kéne. Nagyon fontos, hogy a várandós nők részt vegyenek kivizsgáláson •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Mindent látni kéne. Nagyon fontos, hogy a várandós nők részt vegyenek kivizsgáláson

Fotó: Gábos Albin

A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályának főorvosa az anyai halálozás okaira, illetve megelőzésének lehetőségeire kitérve „bevezetőként” úgy fogalmazott, hogy az anya elhunyta, valamint a gyermekhalandóság nemcsak Romániában, hanem Európa-szerte, sőt világszinten fontos kérdés, mindenhol a számok csökkentésére törekednek. Arra is

rámutatott, hogy a statisztikákban a két számadat között gyakran nincsen összefüggés: vannak olyan országok, ahol az egyik nagyon magas és a másik nagyon alacsony, és vannak országok, ahol ez épp fordítva van.

Van, ahova jó születni, de szülni nem jó, és van, ahol fordítva érvényes ez – idézte dr. Antal Álmos a téma kapcsán gyakran elhangzó mondatot, kiemelve, hogy például Luxemburgban meglepően magas az anyahalálozások száma, Csehországban pedig a csecsemőelhalálozás. Hozzátette, hogy

az Európai Unión belül mindkét szempontból Románia és Bulgária állnak a legrosszabbul, ebben a két országban a legmagasabbak a mutatók.

A szakorvos azt is hangsúlyozta, hogy az anyai halálozás szempontjából egyre jobb a helyzet, az utóbbi évtizedben világszinten felére csökkent az ilyen esetek száma: tíz éve még körülbelül évi 500 ezer ilyen haláleset volt, az utóbbi években már „csak” 280 ezer körüli volt a szám – ami azt jelenti, hogy világszinten még mindig napi körülbelül 800 anyahalál következik be. „Ezek a szülészetben-nőgyógyászatban a legsúlyosabb események, egyrészt mivel a családot érintik, fiatalokat, gyerekeket, másfelől nagyon nagy a társadalmi visszhangjuk” – hangsúlyozta dr. Antal Álmos hozzátéve, hogy a jó életszínvonal egyik mércéje is, hogy jó legyen a szülésekre vonatkozó statisztika.

A szakember leszögezte, hogy az anyai halálozás két kategóriáját szokták elkülöníteni. Az egyik, amikor direkt szülészeti okokhoz kapcsolódik az elhalálozás – terhesség alatt, szüléskor, szülés után következik be vérzés, szepszis, fertőzés stb. következtében, a másik kategóriát a nem direkt okok miatti halálozások jelentik – ez esetben az elhalálozás bekövetkezhet akár tüdőgyulladás miatt is. A tüdőgyulladást a Covid–19 világjárvány kontextusa miatt is aktuális említeni, hiszen a betegség súlyos formája okozhatja ezt. Antal Álmosnak nincs tudomása a térségben ilyen esetekről.

A Romániára vonatkozó 2021-es statisztika még nem elérhető, de azt tudja, hogy a közeli Magyarországon, Budapesten történtek koronavírus okozta tüdőgyulladás miatti elhalálozások.

Leszögezte, hogy bár nem ismerünk konkrét számokat, tény, hogy történtek az elmúlt két évben a koronavírussal összefüggésbe hozható anyai halálozások.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

Még szülés előtt ki kellene szűrni a nagy rizikókat

Kovászna megyében legutoljára 2011-ben volt direkt szülészeti okokhoz kapcsolódó anyaelhalálozás, illetve a statisztikában szereplő legutolsó anyai halálozás 2018-ban történt nem direkt okok miatt. A szentgyörgyi szakorvos szerint fontos lenne még a szülés előtt kiszűrni azokat az eseteket, amikor a szülés nagy rizikót jelent az anyának. Szerinte nagyon nagy hiány, hogy ma már nem létezik az a védőnőhálózat, ami 1989 előtt még lehetővé tette, hogy a terheseket megfelelően számontartsák, kövessék.

Idézet
„Nagyon sok kiskorú terhes van, illetve nagyon sok nem nyilvántartott terhes – itt is vannak kiskorúak vagy akár olyan felnőttkorú nők, akik akár a nyolc-tizedik gyerekkel várandósak.

Nem járnak orvoshoz, nincsen laborvizsgálatuk, az első vizsgálatuk a szülőszobán van. Ilyen esetekben, ha az anyának van egy fennálló betegsége, egy kór, amit a várandóság alatt nem kezeltek, az egy roppant nagy rizikót jelent” – magyarázta a szakember. Kiemelte példaként az alvadási zavart, mert a direkt okok között első helyen a vérzés áll, amit a magas vérnyomás és a fertőzés követ (itt általában már meglévő, gyakran elhanyagolt vizeletfertőzésekre kell gondolni).

Dr. Antal Álmos szerint fontos lenne, hogy minden várandós nő részt vegyen kivizsgáláson, sőt fontos lenne például külön figyelmet fordítani a kiskorú anyákra – akiknek száma Romániában nagyon magas.

„Fontos lenne, hogy ne csak nőgyógyász lássa őket, hanem gyerekgyógyász is, hiszen ők nem egyszerűen fiatalabb emberek, hanem más a szervezetük. 14 évesen már képes teherbe esni, de tulajdonképpen még gyermek. Gyermekszülészet külön nem létezik, de gyermekgyógyászat van, és ha legalább egy gyermekgyógyászhoz eljutnának, már az is fontos lépés lenne” – részletezte a szülész-nőgyógyász. Ezek a leányanyák sokszor vérszegényen, alultápláltan érkeznek a szülészetre, így a rizikófaktor is nagyobb.

A szakember elmondta, hogy bár néha jól követett terhességeknél is előfordulhat anyai halálozás, de kicsi az esélye, hiszen a vizsgálatok során kiszűrik a lehetséges veszélyeket, többnyire a szociálisan hátrányos helyzetű anyák esetében gyakori ez a tragikus esemény.

Az anyahalál esélyét az is csökkenti, ha a hely, ahol történik a szülés – a kórház, a klinika–, minél jobban felszerelt, a helyszínen áll rendelkezésükre vér, trombocitamassza stb.

Dr. Antal Álmos hozzátette, hogy a járványhelyzet talán olyan szinten is befolyásolta a számokat, hogy az orvosi ellátás – mint például az onkológia, a krónikus betegek esetében is – bizonyos időszakokban nehezebben elérhetővé vált, illetve sokan hajlamosak voltak kevésbé gyakran, csak a legszükségesebb esetben orvoshoz fordulni, kivizsgálásra menni, és ez bizonyos mértékben érvényes lehet a terhes nőkre is.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Egészségügyi és társadalmi megoldások

A sepsiszentgyörgyi szakorvos úgy véli, az alapellátást kéne helyreállítani, a háziorvosok mellett asszisztensnőnek és védőnőnek is dolgoznia kellene, utóbbi figyelhetné a terheseket, a született gyerekeket.

A szakorvos szerint az sem egy jó irány, hogy Romániában a népességnövekedést azzal próbálják ösztönözni, hogy növelik a kisgyerekek után járó pótlékot. Hiszen – ahogyan éppen a szülész-nőgyógyászok szembesülnek ezzel – mindez olyan eseteket is eredményez, hogy még az akár 7–8 gyerekes, szociálisan hátrányos helyzetű nők is azzal a kéréssel térnek be hozzájuk, hogy el szeretnék távolíttatni a fogamzásgátló spirált, hogy a megnövekedett anyagi támogatás miatt újra szülhessenek gyereket. Antal Álmos szerint lehet, hogy az állami támogatás feltételeként kellene megszabni azt is, hogy az anya eljár-e vizsgálatokra, felelősséget vállal-e a terhességért, vagy csak a gyerekpénz érdekli.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök
2025. június 30., hétfő

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián

Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián
2025. június 30., hétfő

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon

Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon
2025. június 30., hétfő

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg

Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg
2025. június 30., hétfő

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala

Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala
2025. június 30., hétfő

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron
2025. június 29., vasárnap

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”

Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”