Be kell lépni. A kivizsgálásokra rendszeresen járó állapotos nő magát és születendő babáját is megóvja a lehetséges tragédiától
Fotó: Mihály Csaba
A Mentsétek meg a Gyermekeket civil szervezet nemrég arra figyelmeztetett, hogy meredeken emelkedett a szüléssel kapcsolatos anyai halálozások száma Romániában: a 2018-ban jegyzett 8,5 ezrelékről 16,1 ezrelékre növekedett 2020-ban. Dr. Antal Álmos sepsiszentgyörgyi szülész-nőgyógyásznak, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház volt igazgatójának segítségével próbáltunk utánajárni, milyen okok állhatnak az európai uniós szinten magas számok hátterében.
2022. február 26., 17:112022. február 26., 17:11
A legfrissebb statisztikák szerint Romániában közel megduplázódott 2018-tól 2020-ig a szüléssel kapcsolatos anyai halálozások száma, a mutató 8,5 ezrelékről 16,1 ezrelékre nőtt. Számszerűsítve a 100 ezer főre kalkulált mutatót, első látásra kevésnek tűnik a 18 eset 2018-ban, illetve a 32 tragédia 2020-ban egy közel 20 millió lakosú országban, ám európai viszonylatban még így is magasak a számok.
Az anyaelhalálozást százezer élve szülésre vetítik; ha például a mutató egy adott megyében 8, de ott nem volt 100 ezer szülés, akkor a számot el kell osztani, így például 25 ezer szülésre 2 anyahalálozás jut. Ebből kifolyólag ha alacsony a születések száma, akkor egy-két eset is nagyon „megdobja” a statisztikát. Dr. Antal Álmos sepsiszentgyörgyi szülész-nőgyógyász a Krónikának ennek kapcsán kifejtette: akkor lehet még jobban érzékeltetni, hogy például Afrika bizonyos országaiban mennyire rossz a helyzet, ha megértjük, hogy ott a nagyon magas szülésszám mellett is magas az anyai halálozásra vonatkozó mutató. „Egy húszmilliós országhoz viszonyítva a 32 az sok, ez egy magas szám. Magyarország például sokkal jobban áll” – szögezte le a székelyföldi szakember.
Mindent látni kéne. Nagyon fontos, hogy a várandós nők részt vegyenek kivizsgáláson
Fotó: Gábos Albin
A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályának főorvosa az anyai halálozás okaira, illetve megelőzésének lehetőségeire kitérve „bevezetőként” úgy fogalmazott, hogy az anya elhunyta, valamint a gyermekhalandóság nemcsak Romániában, hanem Európa-szerte, sőt világszinten fontos kérdés, mindenhol a számok csökkentésére törekednek. Arra is
Van, ahova jó születni, de szülni nem jó, és van, ahol fordítva érvényes ez – idézte dr. Antal Álmos a téma kapcsán gyakran elhangzó mondatot, kiemelve, hogy például Luxemburgban meglepően magas az anyahalálozások száma, Csehországban pedig a csecsemőelhalálozás. Hozzátette, hogy
A szakorvos azt is hangsúlyozta, hogy az anyai halálozás szempontjából egyre jobb a helyzet, az utóbbi évtizedben világszinten felére csökkent az ilyen esetek száma: tíz éve még körülbelül évi 500 ezer ilyen haláleset volt, az utóbbi években már „csak” 280 ezer körüli volt a szám – ami azt jelenti, hogy világszinten még mindig napi körülbelül 800 anyahalál következik be. „Ezek a szülészetben-nőgyógyászatban a legsúlyosabb események, egyrészt mivel a családot érintik, fiatalokat, gyerekeket, másfelől nagyon nagy a társadalmi visszhangjuk” – hangsúlyozta dr. Antal Álmos hozzátéve, hogy a jó életszínvonal egyik mércéje is, hogy jó legyen a szülésekre vonatkozó statisztika.
A szakember leszögezte, hogy az anyai halálozás két kategóriáját szokták elkülöníteni. Az egyik, amikor direkt szülészeti okokhoz kapcsolódik az elhalálozás – terhesség alatt, szüléskor, szülés után következik be vérzés, szepszis, fertőzés stb. következtében, a másik kategóriát a nem direkt okok miatti halálozások jelentik – ez esetben az elhalálozás bekövetkezhet akár tüdőgyulladás miatt is. A tüdőgyulladást a Covid–19 világjárvány kontextusa miatt is aktuális említeni, hiszen a betegség súlyos formája okozhatja ezt. Antal Álmosnak nincs tudomása a térségben ilyen esetekről.
Leszögezte, hogy bár nem ismerünk konkrét számokat, tény, hogy történtek az elmúlt két évben a koronavírussal összefüggésbe hozható anyai halálozások.
Fotó: 123RF
Kovászna megyében legutoljára 2011-ben volt direkt szülészeti okokhoz kapcsolódó anyaelhalálozás, illetve a statisztikában szereplő legutolsó anyai halálozás 2018-ban történt nem direkt okok miatt. A szentgyörgyi szakorvos szerint fontos lenne még a szülés előtt kiszűrni azokat az eseteket, amikor a szülés nagy rizikót jelent az anyának. Szerinte nagyon nagy hiány, hogy ma már nem létezik az a védőnőhálózat, ami 1989 előtt még lehetővé tette, hogy a terheseket megfelelően számontartsák, kövessék.
Nem járnak orvoshoz, nincsen laborvizsgálatuk, az első vizsgálatuk a szülőszobán van. Ilyen esetekben, ha az anyának van egy fennálló betegsége, egy kór, amit a várandóság alatt nem kezeltek, az egy roppant nagy rizikót jelent” – magyarázta a szakember. Kiemelte példaként az alvadási zavart, mert a direkt okok között első helyen a vérzés áll, amit a magas vérnyomás és a fertőzés követ (itt általában már meglévő, gyakran elhanyagolt vizeletfertőzésekre kell gondolni).
„Fontos lenne, hogy ne csak nőgyógyász lássa őket, hanem gyerekgyógyász is, hiszen ők nem egyszerűen fiatalabb emberek, hanem más a szervezetük. 14 évesen már képes teherbe esni, de tulajdonképpen még gyermek. Gyermekszülészet külön nem létezik, de gyermekgyógyászat van, és ha legalább egy gyermekgyógyászhoz eljutnának, már az is fontos lépés lenne” – részletezte a szülész-nőgyógyász. Ezek a leányanyák sokszor vérszegényen, alultápláltan érkeznek a szülészetre, így a rizikófaktor is nagyobb.
A szakember elmondta, hogy bár néha jól követett terhességeknél is előfordulhat anyai halálozás, de kicsi az esélye, hiszen a vizsgálatok során kiszűrik a lehetséges veszélyeket, többnyire a szociálisan hátrányos helyzetű anyák esetében gyakori ez a tragikus esemény.
Dr. Antal Álmos hozzátette, hogy a járványhelyzet talán olyan szinten is befolyásolta a számokat, hogy az orvosi ellátás – mint például az onkológia, a krónikus betegek esetében is – bizonyos időszakokban nehezebben elérhetővé vált, illetve sokan hajlamosak voltak kevésbé gyakran, csak a legszükségesebb esetben orvoshoz fordulni, kivizsgálásra menni, és ez bizonyos mértékben érvényes lehet a terhes nőkre is.
Fotó: Gábos Albin
A szakorvos szerint az sem egy jó irány, hogy Romániában a népességnövekedést azzal próbálják ösztönözni, hogy növelik a kisgyerekek után járó pótlékot. Hiszen – ahogyan éppen a szülész-nőgyógyászok szembesülnek ezzel – mindez olyan eseteket is eredményez, hogy még az akár 7–8 gyerekes, szociálisan hátrányos helyzetű nők is azzal a kéréssel térnek be hozzájuk, hogy el szeretnék távolíttatni a fogamzásgátló spirált, hogy a megnövekedett anyagi támogatás miatt újra szülhessenek gyereket. Antal Álmos szerint lehet, hogy az állami támogatás feltételeként kellene megszabni azt is, hogy az anya eljár-e vizsgálatokra, felelősséget vállal-e a terhességért, vagy csak a gyerekpénz érdekli.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
szóljon hozzá!