Sötét kilátások. Prahova megye prefektusa szerint a medvetámadások növekedésére kell számítani
Fotó: Tuchiluș Alex
A jövőben csak szaporodni fog az emberek elleni medvetámadások száma – figyelmeztetett Emil Drăgănescu, Prahova megye prefektusa a vasárnap esti, predeáli incidenst követően.
2025. március 31., 13:032025. március 31., 13:03
„Várható volt (a medvetámadás valamely hegyvidéki város utcáin – szerk. megj.), nem meglepő, mi, a hatóságok, akik nagyon régóta szembesülünk ezzel a problémával, tudtuk, hogy idáig fog fajulni" – mondta a Digi24 hírcsatornának adott telefonos interjúban hétfőn a Brassó megyével szomszédps, és szintén medveproblémákkal küzdő megye kormánymegbízottja.
„Ezt a kvótát növelő jogszabály megjelenése óta mondom. Oké, ez egy lépés, többet lőnek ki, de nem eleget. A medvepopuláció sokkal, de sokkal nagyobb a normálishoz képest, ami azt jelenti, hogy véleményem szerint hamarosan felül kell vizsgálni a helyzetet, és növelni kell a kvótákat" – mutatott rá Prahova prefektusa.
Hegyimentőként dolgozik az a férfi, akit vasárnap este súlyosan megsebesített egy medve Predeál városában – közölte a Brassó megyei hegyimentő-szolgálat.
Drăgănescu emlékeztetett: vannak „mindenféle nem kormányzati szervezetek", amelyek azt állítják, hogy nem szabad növelni a veszélyes állatok kilövési kvótáját, de ő ennek ellenére is fenntartja álláspontját.
„Én, mint a prahovai hatóságok képviselője, megkongatom a vészharangot, és azt mondom, hogy
– mondta Prahova prefektusa.
A prefektus a predeáli eset kapcsán kifejtette, az eljárás egyszerű: a polgármesternek a helyi vészhelyzeti bizottság elnökeként össze kell hívnia az összes érintett intézmény képviselőit, beleértve a vadásztársaság helyi képviselőit is, és a medvét a lehető legrövidebb időn belül meg kell találni és ki kell lőni.
Súlyosan megsebesített a medve egy férfit vasárnap a Brassó megyei Predeálon. Az áldozatot a támadás nyomán kórházba szállították.
Mint arról beszámoltunk, a Brassó megyei Predeál egyik utcáján vasárnap este egy hazafelé tartó hegyimentőt sebesített meg súlyosan egy medve.
Jelenleg a kórházban géppel lélegeztetik, koponyája és arccsontja is eltört, emellett súlyos mellkasi és combsérüléseket is szenvedett.
Az orvosak visszafogottan nyilatkoztak a túlélési esélyeivel kapcsolatosan.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!