Össze kell hangolni az oktatási szinteket – A kisebbségi diákok románnyelv-tanításának módosítását javasolják a szakmabeliek

román nyelv oktatás

A szakmabeliek által tett javaslatok közt olyanok is szerepelnek, amelyek az elemisták románnyelv-oktatására vonatkoznak

Fotó: Páva Adorján

Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) és az RMDSZ. Ferencz-Salamon Alpár, az RMPSZ általános alelnöke a Krónikának elmondta, a szakmai előterjesztésre nagy szükség van annak érdekében, hogy módosításokat lehessen eszközölni a románnyelv-oktatás gyakorlatának különböző vetületein.

Kiss Judit

2024. október 25., 18:452024. október 25., 18:45

2024. október 26., 09:582024. október 26., 09:58

Szakmai ajánlattal fordult az oktatási minisztériumhoz a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) és az RMDSZ: a részletes javaslatcsomaggal – amelynek tartalmát pénteken közölt a sajtóval az RMPSZ –

a kisebbségi diákok románnyelv-oktatásán szeretnének változtatni rövid- és középtávon – mondta el megkeresésünkre Ferencz-Salamon Alpár, az RMPSZ általános alelnöke.

román nyelv oktatás, ferencz salamonalpar Galéria

Ferencz-Salamon Alpár: „a szakmai javaslatokra, amelyeket tankönyvírók, a tantervek összeállítói és pedagógusok állítottak össze közösen, nagy szükség van”

Fotó: Borbély Fanni

Mint fogalmazott, a szakmai javaslatokra – amelyeket tankönyvírók, a tantervek összeállítói és pedagógusok állítottak össze közösen – nagy szükség van annak érdekében, hogy módosításokat lehessen eszközölni a románnyelv-oktatás gyakorlatának különféle vetületein. Az erre vonatkozó tanácskozást Kihívások és lehetőségek a román nyelv oktatásában a magyar iskolákban címmel Szovátán, szeptember 27‒29. között tartották. „Az elmúlt 12 esztendőben megszületett a kisebbségi magyar iskolák számára írt román oktatási tananyag. Előbb az öt-nyolc osztályosok számára készült el az anyag, aztán az elemisták, majd a középiskolások számára.

Időközben számos, a nem anyanyelv, hanem második nyelv oktatását vizsgáló kutatás történt, így elérkezett az ideje annak, hogy a szakmabeliek konkrét javaslatokat fogalmazzanak meg” – ismertette lapunknak az RMPSZ általános alelnöke.

román nyelv oktatás Galéria

Fotó: Haáz Vince

Példaként hozta fel, hogy 2020-ban az európai nyelvi keretrendszerbe bevették a közvetítői kompetencia fontosságát. „Úgy gondoltuk, és az a tapasztalat, hogy össze kell hangolni a különböző oktatási szintek kisebbségi román tananyagait a nyelvi kompetencia szintek szerint. Mert azt is a tapasztalat mutatta meg, hogy a nem anyanyelvi oktatásnak kifejlesztett 5-8-as tananyag az elemis és a középiskoláshoz képest kilóg kicsit a sorból: magasabb szinten kezeli a nyelvoktatást, mint amilyen szinten megköveteli a gyermekek nyelvi kompetenciáját.

„Ezeket a szempontokat össze kell hangolni. Egy másik fontos dolog, hogy rá kellett világítani azokra az intézkedésekre is, amelyek ugyancsak az elmúlt évek tapasztalatából származnak és az értékelést érintik: a másodikos, negyedikes, hatodikos értékelést, a nyolcadikos vizsgát, valamint az érettségit.

Felgyűltek a tapasztalatok: a másodikosok az alfabetizációs folyamatok végén vannak, lényeges, hogy a felmérésben csak és kizárólag szóbeli kompetenciákat mérjenek, még ne az olvasás és írás utáni kompetenciákat – lévén, hogy a gyerekek még nem érik el ezt a szintet” – mutatott rá Ferencz-Salamon Alpár. Arra is kitért, hogy mi a helyzet a középiskolai tantervekkel.

„Nagyon jó tananyagaink születtek a 9-12-esek számára, de azt látják a szakértők, hogy túlságosan elmozdult az érettségi tananyag a közvetítői kompetencia mérése felé, és háttérbe szorult az olvasás, írás kompetenciájának mérése.

Ott is rávilágítottunk egy-két korrigálni valóra, illetve arra, hogy még milyen plusz intézkedéseket látnánk foganatosítandónak annak érdekében, hogy a dolgok jól működjenek. Többek között olyat is, hogy kell egy olyan osztály a minisztériumon és az Országos Tananyagfejlesztési Ügynökségen belül, amely kimondottan a román mint nem anyanyelv módszertanával foglalkozik” – hívta fel a figyelmet az RMPSZ általános alelnöke.

Megkérdeztük tőle azt is, hogyan látja, mennyire fognak vajon gyorsan megvalósulni konkrétan a változtatások.

„Nagyon optimisták vagyunk ebben a kérdésben, egyrészt mert ez egy teljesen politikamentes terület – annak ellenére, hogy az RMDSZ-szel fogtunk össze a memorandum és a javaslatok összeállításához. Tananyagírók, tankönyvírók, civilek, pedagógusok tanácskozták meg és írták le, hogy melyik intézkedéseknek milyen távon kellene megtörténniük.

Például az ősszel elfogadott 2025-ös érettségi program módosítását mielőbb eszközölni kell, hogy a románt nem anyanyelvként tanuló gyerekek mérése korrekt és »fair play« legyen. Korrigálásról van szó, és nem teljesen új programról. Vannak rövid távú korrekciók a javaslatok között és vannak középtávú intézkedések is, és mivel a szakma részéről mi úgy gondoljuk, hogy a minisztérium erre jó eséllyel pozitívan fog reagálni” – fejtette ki kérdésünkre az RMPSZ általános alelnöke.

•  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Fotó: Barabás Orsolya

Hozzátette, a tanügyminiszter asszonynak is eljuttatták a memorandumot, a szovátai tanácskozáson pedig jelen volt a román szakos főtanfelügyelő, a minisztériumból Kallós Zoltán oktatási államtitkár, tehát mindazoknak a kezébe került ez a javaslatcsomag, akik döntéshozói hatáskörrel rendelkeznek.

Amint az RMPSZ közleményében szerepel, a memorandumot szakértők bevonásával dolgozták ki és annak a szakmai találkozónak az eredménye, melyet a két szövetség partnerségben szervezett Országos szakértői konferencia a román nyelv mint nem anyanyelv oktatása‒értékelése témájában. Kihívások és lehetőségek a román nyelv oktatásában a magyar iskolákban címmel Szovátán, szeptember 27‒29. között.

A konferencia keretében a szervezők vitafórumot biztosítottak azoknak a szakembereknek, akik az utóbbi években a román nyelv mint nem anyanyelv tantárgy szakértőiként dolgoztak tananyagfejlesztésben, tételkidolgozásban, tankönyvek vagy oktatási segédanyagok szerkesztésében és értékelésében. Ugyanakkor a szakmai fórumon részt vettek az Oktatási Minisztérium és az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ szakemberei is.

Mintegy 15 tanfelügyelő és 30 tanár, a román nyelv oktatásának szakembere vett részt a konferencián.

A két szövetség oktatási szakemberei és a szakértői kör által megfogalmazott memorandum többek között a következő ajánlásokat, javaslatokat, kéréseket fogalmazza meg az országos értékelésekkel (tananyagokkal, tantervekkel stb.) kapcsolatosan:

• A II. osztályos tanterv csakis olyan oktatási tevékenységeket ír elő, amelyek a szóbeli kommunikációs képességeket fejlesztik. Ennek megfelelően, kérik, hogy a II. osztályosok országos értékelése keretén belül kizárólag szóbeli szövegértési képességeket mérjenek.

• Szorgalmazzák az V‒VIII. osztályos tanterv felülvizsgálatát, annak érdekében, hogy az elvárt nyelvi szintek terén összhangban legyenek az elemi és a líceumi szintek tanterveivel. Ez a tanterv ugyanis 2017-ben lépett érvénybe és azóta lényeges, tudományos eredményeken alapuló, európai referencia dokumentumok jelentek meg egy adott nyelvnek a nem anyanyelvként, vagy második nyelvként történő oktatás terén.

• A VIII. osztály végi országos értékelés kapcsán sürgősen szükséges az írásbeli tételek részét alkotó szövegek nehézségi fokának a B1-es szinthez való igazítása.

• Az új középiskolai tantervek szellemében, sürgősen ki kell dolgozni és közzé kell tenni a román mint nem anyanyelv tantárgy kompetenciafejlesztését központba helyező új, kisebbségi érettségi vizsgatételmintákat. A szakemberek kérik, hogy szakítsanak a hatóságok azzal a gyakorlattal, hogy a kisebbségi vizsgatételeket a román nyelv és irodalom mint anyanyelv tantárgy vizsgatételeihez viszonyítják.

• Rendkívüli mértékben sürgősnek és fontosnak tartják a már közzétett 2025-ös érettségi program felülvizsgálatát. A miniszteri rendelettel közzétett idei kisebbségi román érettségi program indokolatlan mértékben a közvetítői (competentele de mediere), és nem a szóbeli és írásbeli kommunikációs kompetenciák mérésére és értékelésére teszi a hangsúlyt.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A memorandum továbbá észrevételeket és javaslatokat is tartalmaz oktatásirányítási és oktatáspolitikai intézkedések foganatosítása érdekében, mint például:

• A Minisztérium sajátos módszereivel népszerűsítse a (magyar) kisebbségi oktatással rendelkező megyei tanfelügyelőségek körében azoknak a módszertani útmutatóknak, oktatási segédanyagoknak és opcionális tananyagoknak az iskolai alkalmazását, amelyek a szaktárca 2021‒2023. közötti időszakban lezajlott strukturális projektje során lettek kifejlesztve (lásd: https://www.lrmin.ro/resurse-biblioteca-virtuala/).

• Fontosnak tartják, hogy az időszakosan megszervezett megyei és térségi tanári módszertani körök és tanácskozások tematikájába kerüljenek be információk a LRMIN projekt révén kifejlesztett oktatási segédanyagok alkalmazásának hasznosságáról és fontosságáról.

• Ugyanakkor kérik az illetékes szerveket, hogy a fent említett strukturális projekt keretén belül kifejlesztett kisebbségi román nyelvoktatási módszertani útmutatók kerüljenek be a fokozati vizsgák, és a címzetes versenyvizsga hivatalos, kötelező vizsgakönyvészetébe.

• Tekintettel a román mint második nyelv vagy nem anyanyelv oktatásának módszertani sajátosságaira, kérik, hogy a megyei tanfelügyelőségek román oktatásért felelős szakfelügyelői szervezzenek külön módszertani tanácskozásokat a differenciált tananyag szerint oktató pedagógusok számára. Ugyanakkor fontosnak látják, hogy a tanfelügyeletek szakellenőrzéseinek a tematikája tartalmazza annak a monitorizálását is, hogy mennyiben használatosak ezek az útmutatók a különböző oktatási szinteken.

• A szakértők javasolják, hogy minden pályakezdő pedagógus, aki román nyelvű kommunikációt vagy román nyelvet és irodalmat tanít magyar osztályokban, vegyen részt a román nyelv mint nem anyanyelv oktatásáról szóló képzéseken. Ennek finanszírozási keretét a szakértők az oktatási törvény által létrehozott A román nyelv és irodalom tanulását támogató országos programból javasolják biztosítani.

Mindezek mellett a szakértők rendkívül fontosnak látják a minisztériumon belül egy a román mint nem anyanyelv tantárgynak szánt szakosztály létrehozását, illetve az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ (illetve átszervezés esetén utódintézményei) keretén belül minimum egy szaktanácsadói állás kialakítását.

Ugyanakkor kérik az országos értékelések vizsgatételeinek olyan szakértők általi láttamozását is, akik a román mint nem anyanyelv tárgy szakavatottjai, és ők maguk nem vesznek részt a tételkidolgozásban.

A Memorandumot eljuttatták az oktatási minisztériumba, Ligia Deca miniszterasszonynak, illetve a témában még illetékes államtitkárságnak, szakosztályoknak, intézményeknek.

korábban írtuk

Neveljen is az iskola, szükséges a következetes szabályozás – Szakértő az elkülönítő szobáról, az új iskolai előírásokról
Neveljen is az iskola, szükséges a következetes szabályozás – Szakértő az elkülönítő szobáról, az új iskolai előírásokról

Ha szükség van rá, lehet alkalmazni fegyelmezési formákat, de a pedagógusoknak és diákoknak is a megelőzésre, a pozitív értékek felmutatására kellene törekedniük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Cannesi-i filmfesztivál a romániai választások árnyékában: mintha Robert de Niro is hozzánk szólna

Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.

Cannesi-i filmfesztivál a romániai választások árnyékában: mintha Robert de Niro is hozzánk szólna
2025. május 16., péntek

Migrációellenes akciók Arad megyében magyar és német rendőrök részvételével

Nagyszabású migrációellenes akciókat szervezett a határrendészet két napon át Arad megyében, a román–magyar határhoz közeli utakon, amelyeken a magyar és a német rendőrség munkatársai is részt vettek.

Migrációellenes akciók Arad megyében magyar és német rendőrök részvételével
2025. május 16., péntek

Újra medvét láttak Bihar megyében

Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a környéken élőket a Bihar megyei katasztrófavédelmi felügyelőség pénteken reggel 6.30 óra környékén, miután medvét láttak a Kövesegyháza és Sástelek közötti erdőben – írja az Ebihoreanul.ro helyi portál.

Újra medvét láttak Bihar megyében
Újra medvét láttak Bihar megyében
2025. május 16., péntek

Újra medvét láttak Bihar megyében

2025. május 16., péntek

Az anyanyelvű oktatás jövője múlhat a vasárnapi választáson az erdélyi magyar egyetemek vezetői szerint

Az elnökválasztáson való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására kérik a volt és jelenlegi diákokat, pedagógusokat a magyar nyelven oktató romániai felsőfokú intézmények vezetői, vezetőségi tagjai.

Az anyanyelvű oktatás jövője múlhat a vasárnapi választáson az erdélyi magyar egyetemek vezetői szerint
2025. május 15., csütörtök

Tízéves a kolozsvári magyar református szakoktatás

Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.

Tízéves a kolozsvári magyar református szakoktatás
2025. május 15., csütörtök

Csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség, de a közelgő eső nem jó jel

Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.

Csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség, de a közelgő eső nem jó jel
2025. május 15., csütörtök

Tömegbaleset a dél-erdélyi autópályán – videón az ütközés pillanata

Három autó ütközött össze csütörtök délután a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.

Tömegbaleset a dél-erdélyi autópályán – videón az ütközés pillanata
2025. május 15., csütörtök

Tőkésék szerint is meg kell állítani Simiont és a magyarellenességet

Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.

Tőkésék szerint is meg kell állítani Simiont és a magyarellenességet
2025. május 15., csütörtök

Nőktől csalt ki jelentős összegeket egy Kolozsváron élő afrikai férfi

Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.

Nőktől csalt ki jelentős összegeket egy Kolozsváron élő afrikai férfi
2025. május 15., csütörtök

Medve bóklászik Kolozsvár közelében, de egyelőre nincs mitől félni

Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.

Medve bóklászik Kolozsvár közelében, de egyelőre nincs mitől félni