A szakmabeliek által tett javaslatok közt olyanok is szerepelnek, amelyek az elemisták románnyelv-oktatására vonatkoznak
Fotó: Páva Adorján
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) és az RMDSZ. Ferencz-Salamon Alpár, az RMPSZ általános alelnöke a Krónikának elmondta, a szakmai előterjesztésre nagy szükség van annak érdekében, hogy módosításokat lehessen eszközölni a románnyelv-oktatás gyakorlatának különböző vetületein.
2024. október 25., 18:452024. október 25., 18:45
2024. október 26., 09:582024. október 26., 09:58
Szakmai ajánlattal fordult az oktatási minisztériumhoz a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) és az RMDSZ: a részletes javaslatcsomaggal – amelynek tartalmát pénteken közölt a sajtóval az RMPSZ –
Ferencz-Salamon Alpár: „a szakmai javaslatokra, amelyeket tankönyvírók, a tantervek összeállítói és pedagógusok állítottak össze közösen, nagy szükség van”
Fotó: Borbély Fanni
Mint fogalmazott, a szakmai javaslatokra – amelyeket tankönyvírók, a tantervek összeállítói és pedagógusok állítottak össze közösen – nagy szükség van annak érdekében, hogy módosításokat lehessen eszközölni a románnyelv-oktatás gyakorlatának különféle vetületein. Az erre vonatkozó tanácskozást Kihívások és lehetőségek a román nyelv oktatásában a magyar iskolákban címmel Szovátán, szeptember 27‒29. között tartották. „Az elmúlt 12 esztendőben megszületett a kisebbségi magyar iskolák számára írt román oktatási tananyag. Előbb az öt-nyolc osztályosok számára készült el az anyag, aztán az elemisták, majd a középiskolások számára.
Fotó: Haáz Vince
Példaként hozta fel, hogy 2020-ban az európai nyelvi keretrendszerbe bevették a közvetítői kompetencia fontosságát. „Úgy gondoltuk, és az a tapasztalat, hogy össze kell hangolni a különböző oktatási szintek kisebbségi román tananyagait a nyelvi kompetencia szintek szerint. Mert azt is a tapasztalat mutatta meg, hogy a nem anyanyelvi oktatásnak kifejlesztett 5-8-as tananyag az elemis és a középiskoláshoz képest kilóg kicsit a sorból: magasabb szinten kezeli a nyelvoktatást, mint amilyen szinten megköveteli a gyermekek nyelvi kompetenciáját.
Felgyűltek a tapasztalatok: a másodikosok az alfabetizációs folyamatok végén vannak, lényeges, hogy a felmérésben csak és kizárólag szóbeli kompetenciákat mérjenek, még ne az olvasás és írás utáni kompetenciákat – lévén, hogy a gyerekek még nem érik el ezt a szintet” – mutatott rá Ferencz-Salamon Alpár. Arra is kitért, hogy mi a helyzet a középiskolai tantervekkel.
Ott is rávilágítottunk egy-két korrigálni valóra, illetve arra, hogy még milyen plusz intézkedéseket látnánk foganatosítandónak annak érdekében, hogy a dolgok jól működjenek. Többek között olyat is, hogy kell egy olyan osztály a minisztériumon és az Országos Tananyagfejlesztési Ügynökségen belül, amely kimondottan a román mint nem anyanyelv módszertanával foglalkozik” – hívta fel a figyelmet az RMPSZ általános alelnöke.
Megkérdeztük tőle azt is, hogyan látja, mennyire fognak vajon gyorsan megvalósulni konkrétan a változtatások.
Például az ősszel elfogadott 2025-ös érettségi program módosítását mielőbb eszközölni kell, hogy a románt nem anyanyelvként tanuló gyerekek mérése korrekt és »fair play« legyen. Korrigálásról van szó, és nem teljesen új programról. Vannak rövid távú korrekciók a javaslatok között és vannak középtávú intézkedések is, és mivel a szakma részéről mi úgy gondoljuk, hogy a minisztérium erre jó eséllyel pozitívan fog reagálni” – fejtette ki kérdésünkre az RMPSZ általános alelnöke.
Fotó: Barabás Orsolya
Hozzátette, a tanügyminiszter asszonynak is eljuttatták a memorandumot, a szovátai tanácskozáson pedig jelen volt a román szakos főtanfelügyelő, a minisztériumból Kallós Zoltán oktatási államtitkár, tehát mindazoknak a kezébe került ez a javaslatcsomag, akik döntéshozói hatáskörrel rendelkeznek.
Amint az RMPSZ közleményében szerepel, a memorandumot szakértők bevonásával dolgozták ki és annak a szakmai találkozónak az eredménye, melyet a két szövetség partnerségben szervezett Országos szakértői konferencia a román nyelv mint nem anyanyelv oktatása‒értékelése témájában. Kihívások és lehetőségek a román nyelv oktatásában a magyar iskolákban címmel Szovátán, szeptember 27‒29. között.
A konferencia keretében a szervezők vitafórumot biztosítottak azoknak a szakembereknek, akik az utóbbi években a román nyelv mint nem anyanyelv tantárgy szakértőiként dolgoztak tananyagfejlesztésben, tételkidolgozásban, tankönyvek vagy oktatási segédanyagok szerkesztésében és értékelésében. Ugyanakkor a szakmai fórumon részt vettek az Oktatási Minisztérium és az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ szakemberei is.
A két szövetség oktatási szakemberei és a szakértői kör által megfogalmazott memorandum többek között a következő ajánlásokat, javaslatokat, kéréseket fogalmazza meg az országos értékelésekkel (tananyagokkal, tantervekkel stb.) kapcsolatosan:
• A II. osztályos tanterv csakis olyan oktatási tevékenységeket ír elő, amelyek a szóbeli kommunikációs képességeket fejlesztik. Ennek megfelelően, kérik, hogy a II. osztályosok országos értékelése keretén belül kizárólag szóbeli szövegértési képességeket mérjenek.
• Szorgalmazzák az V‒VIII. osztályos tanterv felülvizsgálatát, annak érdekében, hogy az elvárt nyelvi szintek terén összhangban legyenek az elemi és a líceumi szintek tanterveivel. Ez a tanterv ugyanis 2017-ben lépett érvénybe és azóta lényeges, tudományos eredményeken alapuló, európai referencia dokumentumok jelentek meg egy adott nyelvnek a nem anyanyelvként, vagy második nyelvként történő oktatás terén.
• Az új középiskolai tantervek szellemében, sürgősen ki kell dolgozni és közzé kell tenni a román mint nem anyanyelv tantárgy kompetenciafejlesztését központba helyező új, kisebbségi érettségi vizsgatételmintákat. A szakemberek kérik, hogy szakítsanak a hatóságok azzal a gyakorlattal, hogy a kisebbségi vizsgatételeket a román nyelv és irodalom mint anyanyelv tantárgy vizsgatételeihez viszonyítják.
• Rendkívüli mértékben sürgősnek és fontosnak tartják a már közzétett 2025-ös érettségi program felülvizsgálatát. A miniszteri rendelettel közzétett idei kisebbségi román érettségi program indokolatlan mértékben a közvetítői (competentele de mediere), és nem a szóbeli és írásbeli kommunikációs kompetenciák mérésére és értékelésére teszi a hangsúlyt.
Fotó: Veres Nándor
• A Minisztérium sajátos módszereivel népszerűsítse a (magyar) kisebbségi oktatással rendelkező megyei tanfelügyelőségek körében azoknak a módszertani útmutatóknak, oktatási segédanyagoknak és opcionális tananyagoknak az iskolai alkalmazását, amelyek a szaktárca 2021‒2023. közötti időszakban lezajlott strukturális projektje során lettek kifejlesztve (lásd: https://www.lrmin.ro/resurse-biblioteca-virtuala/).
• Fontosnak tartják, hogy az időszakosan megszervezett megyei és térségi tanári módszertani körök és tanácskozások tematikájába kerüljenek be információk a LRMIN projekt révén kifejlesztett oktatási segédanyagok alkalmazásának hasznosságáról és fontosságáról.
• Tekintettel a román mint második nyelv vagy nem anyanyelv oktatásának módszertani sajátosságaira, kérik, hogy a megyei tanfelügyelőségek román oktatásért felelős szakfelügyelői szervezzenek külön módszertani tanácskozásokat a differenciált tananyag szerint oktató pedagógusok számára. Ugyanakkor fontosnak látják, hogy a tanfelügyeletek szakellenőrzéseinek a tematikája tartalmazza annak a monitorizálását is, hogy mennyiben használatosak ezek az útmutatók a különböző oktatási szinteken.
• A szakértők javasolják, hogy minden pályakezdő pedagógus, aki román nyelvű kommunikációt vagy román nyelvet és irodalmat tanít magyar osztályokban, vegyen részt a román nyelv mint nem anyanyelv oktatásáról szóló képzéseken. Ennek finanszírozási keretét a szakértők az oktatási törvény által létrehozott A román nyelv és irodalom tanulását támogató országos programból javasolják biztosítani.
Ugyanakkor kérik az országos értékelések vizsgatételeinek olyan szakértők általi láttamozását is, akik a román mint nem anyanyelv tárgy szakavatottjai, és ők maguk nem vesznek részt a tételkidolgozásban.
A Memorandumot eljuttatták az oktatási minisztériumba, Ligia Deca miniszterasszonynak, illetve a témában még illetékes államtitkárságnak, szakosztályoknak, intézményeknek.
Ha szükség van rá, lehet alkalmazni fegyelmezési formákat, de a pedagógusoknak és diákoknak is a megelőzésre, a pozitív értékek felmutatására kellene törekedniük.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!