Nem ma, nem holnap, de kitörhet a székelyföldi Csomád-vulkán

A székelyföldi Csomád-vulkán •  Fotó: Csomád Vulkánexpedíció

A székelyföldi Csomád-vulkán

Fotó: Csomád Vulkánexpedíció

Egy frissen publikált tanulmány szerint a székelyföldi Csomád-vulkán kőzeteiben lévő cirkonkristályok azt mutatják, hogy a hegy alatt lévő magmatározóban még mindig lehet folyékony magma. Ennek alapján nem lehet kizárni a jövőbeli kitöréseket.

Krónika

2021. június 03., 17:062021. június 03., 17:06

2021. június 03., 17:182021. június 03., 17:18

A Csomád-hegység a Keleti-Kárpátokban található, a Hargita Olton átnyúló része. Kovászna megye és Hargita megye határán fekszik. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Vulkanológiai Kutatócsoportja már régóta kutatja a székelyföldi Csomád vulkánt. Bár a tűzhányó utolsó kitörése mintegy 30 ezer évvel ezelőtt volt, nem tekinthető kihunytnak – olvasható az MTA lapunkhoz eljuttatott közleményében.

Harangi Szabolcs, az MTA levelező tagja, egyetemi tanár, a ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója 2002-ben hallott először arról, hogy nem zárható ki az erdélyi Csomád-vulkán kitörése a jövőben. Minthogy a Kárpát-medencében már több tízezer éve nem volt tűzhányókitörés (az utolsót 30 ezer évvel ezelőtt éppen a Csomád produkálta), a kutató erre a felvetésre felkapta a fejét.

Ezzel kezdődött a lassan két évtizede tartó kutatássorozat, amelynek révén a magyar vulkanológusok rendkívüli részletességgel megismerték a Csomád földtörténeti múltját, jelenét, és képesek előrejelzéseket tenni a jövőre vonatkozóan is, derül ki a Magyar Tudományos Akadémia közleményéből.

korábban írtuk

Magmát találtak a Csomád-vulkán alatt – magyar, román, francia és svájci kutatók vizsgálták évekig a Hargita megyei tűzhányót
Magmát találtak a Csomád-vulkán alatt – magyar, román, francia és svájci kutatók vizsgálták évekig a Hargita megyei tűzhányót

Meglepően sok olvadék lehet a székelyföldi Csomád-vulkán alatti magmatározóban. Mindez azonban nem azt jelenti, hogy kis időn belül kitör, hanem, hogy olyan rég szunnyadó tűzhányóról van szó, amely alatt van még magmakása, ezért fennáll az aktiválódás lehetősége.

Egy nemrég publikált tanulmány szerint a Csomád kőzeteiben lévő cirkonkristályok azt mutatják, hogy a hegy alatt lévő magmatározóban még mindig lehet folyékony magma.

Ennek alapján nem lehet kizárni a jövőbeli kitöréseket. A vulkanológusok szerint más kialudtnak hitt tűzhányók gyomrában is lehet kristályokban gazdag magma, azaz kristálykása, így azok sem tekinthetők inaktívnak, csak szunnyadnak.

Szakértők hangsúlyozzák, nem arról van szó, hogy a Csomád holnap vagy akár a mi életünkben kitörne. Ugyanakkor kétségtelen, hogy megvan a lehetősége egy jövőbeli kitörésnek.

„A geofizikai méréseknek köszönhetően a vulkán alá is le tudtunk nézni. Csak úgy ismerhetjük meg igazán a vulkánok természetét, ha megértjük az alattuk található magmatározó rendszert. Ehhez a vulkáni kőzeteket kell segítségül hívni: a korábbi kitörések során a felszínre került anyagot vizsgáljuk. Egyszerre nézzük a benne lévő kristályok megjelenését, illetve a kémiai összetételüket, és e mozaikdarabkákból rakjuk össze a teljes történetet” – mondta Harangi Szabolcs.

A 2015-ben publikált újszerű geofizikai vizsgálatok eredményeként olyan fizikai anomáliákra derült fény, amelyek eltértek a földkéreg szokványos jellemzőitől.

A legárulkodóbb az elektromos vezetőképesség volt, amely akkor nő meg egy kőzettestben, ha ott, a föld mélyén folyadék (pl. kőzetolvadék) található. Vagyis arra következtettek, hogy még ma is lehet magma a vulkán alatt. Ezzel párhuzamosan kezdődött a múltbeli kitörések idejének meghatározására irányuló vizsgálatsorozat.

Az elszenesedett növénymaradványok tanulmányozásából akkor azt már lehetett tudni, hogy mikor történt a legutolsó kitörés: 30-32 ezer évvel ezelőtt. De ezzel a módszerrel csak a legutolsó kitörés időpontját tudták megállapítani. Ugyanakkor a korábbi kitörések ismeretére is szükségük volt ahhoz, hogy megtudják, ez a 30 ezer év hosszú vagy rövid idő a vulkán kitörési gyakoriságának fényében.

Ehhez is merőben új megközelítésre volt szükség, és a kutatócsoport ezzel a céllal a világon az elsők között kezdte meg a vulkáni kőzetekben lévő cirkonásványban található héliumizotópok vizsgálatát.

A most publikált kutatásban a tanulmány vezető szerzője, Lukács Réka több mint 500 cirkonkristályban határozta meg az izotóparányt. E kristályokat a Csomád számos kitöréséből származó kőzetekből izolálták, így a minták magukban foglalták a vulkán teljes aktivitástörténetét.

Harangi Szabolcs kutató, egyetemi tanár •  Fotó: Facebook Galéria

Harangi Szabolcs kutató, egyetemi tanár

Fotó: Facebook

A közlemény szerint a vulkánkitörések idejének meghatározása mellett arra is sikerült bizonyítékot találni, hogy az egyes kitörések között nagyon hosszú, akár 100 ezer éves szunnyadási időszakok is voltak. És aztán megint kitört a vulkán. A Csomád legutolsó aktív időszaka 160 ezer évvel ezelőtt kezdődött, és ekkor is voltak hosszabb szünetek a működésében. „Mindezek alapján úgy értékeltük, hogy a Csomád egy tipikusan hosszan szunnyadó tűzhányó” – fejtette ki Harangi Szabolcs.

A cirkonkristályok izotóptartalmának vizsgálata alapján a magyar-román-svájci-német kutatási konzorcium munkatársai megállapították, hogy a cirkon nagy része jóval több mint 160 ezer évvel ezelőtt keletkezett. A hegy alatti magmatározó pedig még sokkal régebben, félmillió évvel ezelőtt vagy még régebben alakulhatott ki – írják az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport honlapján.

Mivel a kitörési képződményekben az egymástól több százezer év különbséggel kialakult cirkonkristályok keveredtek, a kitörések alkalmával a kristálykása mindig jól felkeveredett. Vagyis a kőzetolvadék folyamatosan jelen volt, akkor is, amikor a tűzhányó a jelenleg is tartó szunnyadási időszakánál sokkal hosszabb ideig nyugodott.

Minden okunk megvan tehát feltételezni, hogy a jelenlegi is csak egy időleges szunnyadási periódus.

Bár a kutatók szerint az újraaktivizálódáshoz vezető folyamatok félelmetesen gyorsan is bekövetkezhetnek, hangsúlyozták, hogy ez nem jelenti azt, hogy a Csomád belátható időn belül kitörne. Jelenleg nem látszik jele annak, hogy a tűzhányó aktivizálódna. Ugyanakkor kizárni sem lehet, hogy ez a jövőben bekövetkezik.

Idézet
Számos olyan nagy vulkánkitörés történt a múltban, amelynek nem volt igazán előjele. Vagy nem ismerték fel az előjeleket. Ezért kell kutatnunk a tűzhányókat: hogy minél pontosabban előre tudjuk jelezni a jövőbeli viselkedésüket”

– vélekedett Harangi Szabolcs.

A Csomád legutóbbi kitörése óta eltelt 30 ezer év csak emberi léptékben hosszú idő, a vulkán életében nem az. A Föld 1500 potenciálisan aktív vulkánja közül legalább 1000 alatt van magma, jelenleg azonban mégsem kitörésképesek. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 13., péntek

Új külsővel jelenik meg, lélegzetelállító látványvilággal áll elő a mesterséges intelligencia Bíró Adája a közmédiában

Új évaddal jelentkezik szeptember 15-től a közmédia tudományos-ismeretterjesztő műsora, a Delta, amelynek műsorvezetője Bíró Ada, a mesterséges intelligencia segítségével életre hívott képi és nyelvi modell.

Új külsővel jelenik meg, lélegzetelállító látványvilággal áll elő a mesterséges intelligencia Bíró Adája a közmédiában
2024. szeptember 12., csütörtök

Amerikai sztárénekes beszélte le a halálba ugrani készülő nőt (VIDEÓ)

Lebeszélt szándékáról köszönhet Jon Bon Jovi egy nőt, aki hídról leugorva akart véget vetni az életének az Egyesült Államokban.

Amerikai sztárénekes beszélte le a halálba ugrani készülő nőt (VIDEÓ)
2024. szeptember 12., csütörtök

Már az 5 éves gyereknél is jelentős mértékű a közösségi oldalak használata egy felmérés szerint

Minden harmadik 8 és 17 év közötti gyermeknél előfordult az elmúlt két évben valamilyen érzelmi zavar, például szorongás vagy depresszió a közösségi oldalak hosszas használata miatt.

Már az 5 éves gyereknél is jelentős mértékű a közösségi oldalak használata egy felmérés szerint
2024. szeptember 11., szerda

Magyar nemzeti színekkel díszített, több mint 80 éves székelyföldi festett ágyat állítanak ki Budapesten

Egy több mint 80 éves siklódi festett ágy mutatkozik be nemsokára Budapesten a Székelyek – Az örökség formái című kiállítás részeként.

Magyar nemzeti színekkel díszített, több mint 80 éves székelyföldi festett ágyat állítanak ki Budapesten
2024. szeptember 11., szerda

Gyönyörű, de mérgező a gomba, ami ebben az időszakban is fellelhető a természetben

Gyönyörű, de mérgező a légyölő galóca (Amanita muscaria), ami ebben a periódusban is fellelhető a természetben – hívta fel a figyelmet a Romsilva állami erdészet.

Gyönyörű, de mérgező a gomba, ami ebben az időszakban is fellelhető a természetben
2024. szeptember 11., szerda

Szörényi, Bródy és a többiek: 60 éves az Illés együttes, a Duna tévé is közvetíti majd a zenekar előtt tisztelgő koncertet

A hatvan éve alakult legendás Illés együttes előtt tisztelgő koncertet rendeznek 2025. január 11-én a Papp László Budapest Sportarénában kilenc mai népszerű zenekar részvételével.

Szörényi, Bródy és a többiek: 60 éves az Illés együttes, a Duna tévé is közvetíti majd a zenekar előtt tisztelgő koncertet
2024. szeptember 09., hétfő

Személyes hangvételű videóban számolt be kemoterápiás kezeléséről a walesi hercegné

Befejeződött Katalin walesi hercegné kemoterápiás kezelése. Ezt személyesen Katalin, Vilmos brit trónörökös felesége jelentette be hétfőn.

Személyes hangvételű videóban számolt be kemoterápiás kezeléséről a walesi hercegné
2024. szeptember 09., hétfő

(Báb)színház az egész világ: 30 ezren voltak kíváncsiak a kolozsvári WonderPuck fesztivál előadásaira (VIDEÓ)

Három napig gyerekzsivalytól volt hangos Kolozsvár főtere, belvárosa, szeptember 6. és 8. között zajlott ugyanis a már hagyományosnak számító WonderPuck Utcaszínházi Fesztivál.

(Báb)színház az egész világ: 30 ezren voltak kíváncsiak a kolozsvári WonderPuck fesztivál előadásaira (VIDEÓ)
2024. szeptember 07., szombat

Székelyföld tengerszemét, a Szent Anna-tavat mutatja be a magyar közmédia műsora (VIDEÓ)

A természet hatalmáról regélő Szent Anna-tavat mutatja be a magyar közmédia Vár a Kárpát-medence című műsorának új része.

Székelyföld tengerszemét, a Szent Anna-tavat mutatja be a magyar közmédia műsora (VIDEÓ)
2024. szeptember 06., péntek

Erdélyben csap a húrok közé Magyarország első számú alternatív rockzenekara, a Kiscsillag

A készülő új lemez dalain kívül a legnagyobb slágerekkel érkezik szeptember végén erdélyi, székelyföldi városokba a Kiscsillag zenekar.

Erdélyben csap a húrok közé Magyarország első számú alternatív rockzenekara, a Kiscsillag