A vetítés után Mircea Geoană NATO-főtitkárhelyettessel (balra) beszélgettek a TIFF-en
Fotó: Képernyőmentés
Bár a 21. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál fődíjas alkotása, az Utama torokszorító és mély nyomokat hagy a nézőben azáltal, hogy egyszerre gyönyörű és nyomasztóan lehangoló, az idei filmfesztivál egyik legmeghatározóbb élménye mégis sokaknak a Navalnij-film, mely a sajtóból már jól ismert történetet meséli el – de annyira aktuális, annyira hihetetlen, hogy nem hagyja nyugodni a nézőt.
2022. június 26., 11:442022. június 26., 11:44
2022. június 26., 11:482022. június 26., 11:48
A 2022-es TIFF fesztivál egyik különleges eseménye volt pénteken Daniel Roher Navalnij című dokumentumfilmjének vetítése, melyen Mircea Geoană NATO-főtitkárhelyettes is részt vett, majd szombaton beszélgetés is zajlott vele a TIFF Lounge-ban a film apropóján.
Visszatért Moszkvába Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus, az őt szállító gép vasárnap este landolt a seremetyjevói repülőtéren. Az ellenzéki politikust őrizetbe is vették az orosz hatóságok, akárcsak számos szimpatizánsát a nap folyamán.
A történet részleteit bárki jól ismerheti, hiszen minden lényeges momentumáról beszámolt a nemzetközi sajtó is, mégis Roher dokumentumfilmje, amely bármely kémfilmmel vagy politikai thrillerrel felvehetné a versenyt izgalom terén, úgy rakja össze a szilánkokat, a darabkákat, hogy a végeredmény szinte sokkolja a nézőt – így, néhány hónappal az orosz-ukrán háború kitörése után, talán még inkább, mint annak előtte tette volna.
A filmből megismerjük a történések előzményeit, Navalnij kampányát, törekvéseit, családját, majd feltárulnak annak a szibériai útnak a részletei, ahonnan útban hazafelé rosszul lett a repülőn, mely leszállt vele, hogy sürgős orvosi ellátás kapjon. Két nap vita, huzavona után a felesége elérte, hogy férjét Németországba szállítsák, ahol elkezdődött a felépülése. Szervezetében kimutatták a Novicsok jelenlétét, mely mérget köztudottan csak Oroszország használ.
Felépülésével párhuzamosan profi stábja, illetve a bolgár Hriszto Grozev, a Bellingcat oknyomozó portál vezetőjének segítségével megpróbálja felgöngyölíteni az ügy részleteit, amiben bámulatosan messze jutnak, kiderítik a merénylet elkövetőinek nevét, Navalnij beszél telefonon Konsztantyin Kudrjavcevvel, aki a mérgezéséért felelős egyik személy.
De épp az ember megismerése által válik még hatásosabbá a film, hiszen Navalnij Call of Dutyt játszik, Netflixet néz (a Vezércsel című sorozatot emlegeti a filmben), a felesége almát „lop” a német falucskában, ahova visszavonultak. Ezekből érezzük, hogy igen, ez az ember mai, ez az egész nem egy film, nem távoli múlt, hanem nemrég történt, most történik.
– és itt nem csak azt kell megemlíteni, hogy egy oknyomozó a darknet és kriptovaluták segítségével szinte bármit kiderít, hanem azt is, ahogy Navalnij és családja (és stábja), mondhatni tudatosan, mindent rögzít, felvesz, megörökít, ha mással nem, egy mobiltelefonnal, hogy legyenek bizonyítékaik.
És épp ennek köszönhetően látjuk, hogy ez nem egy kreált történet (bár természetesen sok szempontból szubjektív, hiszen a rendező maximálisan Navalnij oldalán áll), hiszen látjuk a felvételeket, ahogy ezrek, tízezrek, talán százezrek tüntettek Navalnij letartóztatása ellen a reptéren, Moszkvában. És látjuk a filmben erős, humoros férfit, amint feltűnik felvételeken a börtönben töltött idő után, soványan, megviselten.
Kiemelte, a látottak jól érzékeltetik: a mai Oroszországban igenis létező jelenség, hogy az embert letartóztathatják, eltüntethetik, mert kifejezi a hatalommal nem egyező véleményét. Hozzátette, a NATO tudja, látja, hogy Navalnij esete nem egyedi, nem elszigetelt, ezek a módszerek használatban vannak Oroszországban. Kiemelte, hogy Navalnij visszatérése olyan volt, mint egy Shakespeare-dráma mozzanata, csak hogy ez valóság, egy történelmi jelentőségű tett, amihez valamiféle heroizmus, egyfajta misztikus hit és bátorság kellett, amit csak csodálni lehet.
A NATO-főtitkárhelyettes azt is elmondta, hogy az által képviselt szervezet egyik feladata hasonló ügyekkel foglalkozni. Felidézte, hogy például a háború előtt egy csehországi esettel foglalkoztak, amikor orosz ügynökök egy olyan fegyverraktárt robbantottak fel, ahonnan Ukrajnába kellett volna szállítsák a fegyvereket. Szintén vizsgálódtak egy bolgár üzletember oroszok általi halálos megfenyegetése ügyében, aki az ukrajnai, fekete-tengeri áruforgalomban, kereskedelemben fontos szereplő.
A beszélgetés a bevezető kérdések után eltávolodott a filmtől, és a háború, illetve a NATO-val kapcsolatos aktuális témákat boncolgatta – mindez csak még inkább nyomatékosította, hogy a filmben látottak valósak, hogy ez tényleg napjainkban, körülöttünk zajlik.
Mircea Geoană NATO-főtitkárhelyettes szombaton kijelentette, a védelmi költségvetésnek a GDP 2,5 százalékára való növelése olyan beruházás, amelynek a múltbeli hiányosságokat is pótolnia kell.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!