Jövő év végére a medvevédelmi akció keretében felmérik a nagyvad-populációt Romániában (képünk illusztráció)
Fotó: Erdély Bálint Előd
Genetikai minta gyűjtésével mérik fel a barnamedve-populációt Romániában. Az országos szintű felmérés a medvevédelmi akcióterv keretében valósul meg, a szakemberek elkezdték a terepmunkát. Benedek Barna, a projekt koordinátora lapunknak elmondta, bíznak abban, hogy felmérések után reális esély mutatkozik a medveproblémát megoldó stratégia kidolgozására is.
2022. december 12., 14:162022. december 12., 14:16
Elkezdődött a terepmunka a medvevédelmi akcióterv keretén belül. A szakemberek a vadászegyesületek területén és a természetvédelmi övezetekben gyűjtik a mintákat medveürülékből és szőrből, a laboratóriumban elemzett genetikai minták alapján megbecsülik a barnamedve-populáció minimális létszámát, ugyanakkor a háziállatok, mezőgazdasági területek és egyéb javak védelmére villanypásztorokat telepítenek.
A tervek szerint jövő év végéig több mint húszezer mintát gyűjtenek be, ezek elemzését a brassói Marin Drăcea Erdészeti Kutatási és Fejlesztési Intézet (INCDS Marin Drăcea) genetikai laboratóriumában végzik.
A teljes folyamatot a GenUrs alkalmazás követi nyomon, a terepen történő gyűjtés valós időben rögzül a GPS-helyzettel, majd követi a minta útvonalát, amíg azt átveszi a laboratórium. A projekt keretében eddig 441 villanypásztort osztottak ki, és monitorozzák azok hatékonyságát.
A terepmunkát a szakmai vadgazdálkodási egyesület végzi, partnerségben a Buzău megyei vadász- és sporthorgász-egyesülettel. Benedek Barna, a vadgazdálkodási egyesület elnöke, a projekt koordinátora lapunknak elmondta, a megegyezés szerint az erdélyi megyékben ők gyűjtik a mintákat, a Buzău megyeiek a Kárpátokon túl, amely nagyobb terület ugyan, de ott kisebb a medvepopuláció.
Az erdélyi megyékben végzendő gyűjtésre 284 embert alkalmaztak, a többségük vadőr, van tapasztalatuk a terepmunkában a medveállomány felmérése terén, de külön kiképezték őket a felszerelések, mérőműszerek használatára.
„Újdonságnak számít ekkora területen ilyen hatalmas vadállomány genetikai feltérképezése. Az applikáció használata teljesen átláthatóvá teszi a folyamatot, kizárt a csalás lehetősége, a minták egy részét szúrópróbaszerűen külföldi laboratóriumokban is leellenőrzik” – részletezte Benedek Barna.
Medvecenzus. Vadgazdálkodási akciótervet dolgoznának ki, szabályoznák az állományt azokon a területeken, ahol túlszaporodtak a barna medvék
Fotó: Veres Nándor
Kifejtette, ha a mintavételi szakasz 2023 végén lezárul, meg tudják mondani, hogy mekkora a minimális medvelétszám. Az akcióterv alapján a gyűjtést ötévenként kell majd megismételni, hogy pontosan követni lehessen az állomány dinamikáját.
Már most megállapítható, hogy az etológiai, antropogén hatások miatt a medve élettere kitágult, megjelentek a síkvidéken is, ahol alig van erdő, mert a nagyvad könnyen alkalmazkodik, és alig van ellensége. Ezenkívül a populáció elterjedésére is pontosabb választ ad majd a tanulmány – véli az egyesület elnöke.
Romániában a medvetéma a korábbi években a politikai tőke kovácsolásának eszköze volt, ugyanakkor a természetvédő civil szervezetek bevételi forrásait is duzzasztotta – szögezte le Benedek Barna, aki abban bízik, hogy ha elkészül a tanulmány, kialakulhat a társadalmi konszenzus ebben a kérdésben.
Már most mindenki egyetért abban, hogy sokkal több a medve Romániában, mint Európa más országaiban, és hogy nálunk szabályozza legszigorúbban törvény a védelmét. A szakértő hangsúlyozta, a környezet eltartó képességéhez viszonyítva is túl sok a medve.
Benedek Barna felidézte, hogy 2017-ben Cristiana Paşca-Palmer akkori környezetvédelmi miniszter betiltotta a medvevadászatot, megszüntette a kilövési kvótát, azóta a gondok érezhetően megsokasodtak.
Egy évre rá a minisztérium megbízta a brassói kutatóintézetet, hogy dolgozza ki a medvevédelmi akciótervet, ez a természetvédelmi civil szervezetek, a vadászegyesületek bevonásával készült el, majd az alapján megjelent 2018-ban a 625-ös számú miniszteri rendelet, amely most is érvényben van.
Benedek Barna már akkor vadgazdálkodásban és vadbiológiai kutatásban jártas szakemberekkel létrehozta az egyesületet, készülve arra, hogy ha valóban elkészül a tanulmány, szükség lesz terepismerettel rendelkezőkre.
Szakszerűség
Fotó: Könczey Elemér karikatúrája
Az akciótervet azonban a környezetvédelmi minisztériumban elsüllyesztették egy fiókban, azt 2021-ban Tánczos Barna „vette elő”, amikor a tárca élére került, a terv gyakorlatba ültetését uniós és minisztériumi forrásokból támogatják.
A nagy költségvetésű projektből Brassóban felépítették a genetikai laboratóriumot, ugyanakkor terveznek egy medvemegőrzőt is, ahol a befogott és az erdőbe vissza nem engedhető, megváltozott viselkedésű medvéket elhelyezik.
– részletezte Benedek Barna. Abban bízik, a munkájukkal hozzájárulnak a tanulmány elkészítéséhez, körvonalazódik egy állománysűrűség-térkép, és azokon a területeken, ahol bebizonyosodik, hogy nagyon sok medve él, állományszabályozás céljából megengedik a vadászatot, jóváhagynak kilövési keretet, ami bevételt jelent a vadászegyesületeknek, amiből végső soron finanszírozni tudják a fenntartható vadgazdálkodást.
A bukaresti környezetvédelmi minisztérium megrendelésére 2019-ben készült állománybecslés szerint 6450 és 7200 között lehet a vadon élő medvék száma Romániában. Miközben szakértők úgy vélik, a rendelkezésre álló élettér hét-nyolcezer egyed megfelelő életminőségéhez lenne elegendő, más becslések szerint a 15 ezret is meghaladja a nagyvad-populáció.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Újabb állami kezdeményezés kínál legtöbb tízezer lejes támogatást a polgároknak: a kályhaprogram új, energiatakarékosabb fa-, brikett- vagy pellettüzelésű fűtőkészülék beszerzésére ösztönzi 27 megye csaknem 900 hegyvidéki településének lakosságát.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
szóljon hozzá!