Megugrott népszerűség? Sok szavazatot kapott az RMDSZ a román többségű megyékben
Fotó: Veres Nándor
Cáfolja az RMDSZ, hogy a Szociáldemokrata Párttól „kölcsönkapott”, és az RMDSZ-re voksoló szavazóbiztosok állhatnak amögött, hogy a szövetség több tízezernyi voksot kapott a Kárpátokon túl.
2019. május 31., 08:262019. május 31., 08:26
2019. május 31., 08:352019. május 31., 08:35
Az RMDSZ és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is cáfolta, hogy a szövetség annak nyomán kapott volna közel 30 ezer szavazatot a Kárpátokon túli megyékben, ahol alig élnek magyarok, hogy a liberálisok „átirányították” volna szavazataik egy részét a magyar szervezethez. A PNL szerint a párt számára a megszerzett szavazatok „nem képezhetik adásvétel tárgyát”, ugyanakkor szerintük a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) valóban így járt el. „Információink szerint a PSD a szavazókörök 90 százalékában, ahol az RMDSZ-nek nem voltak képviselői, a szövetség számára fenntartott helyekre nevezett ki képviselőket. Ezért joggal hisszük azt, hogy az RMDSZ által kapott többletszavazat megszerzését a PSD tette lehetővé” – szögezte le a PNL.
A Pro Románia Neamţ megyei koordinátora, Liviu Harbuz csütörtökön a párt belső elemzésére hivatkozva szintén azt állította:
Tény, hogy az RMDSZ-nek a Kárpátokon túli megyékben román urnabiztosai voltak: Ialomiţa megyében például többek között Ioana Pletoianunak, Botoşani-ban Valeriu Aritonovici-nak, Buzăuban pedig Luminiţa Iuliana Mândrescunak hívták a szövetség szavazóbiztosát. A beszámolók szerint az RMDSZ-nek számos Kárpátokon túli faluban voltak szavazóbiztosai, rendszerint PSD-hez köthető személyek. Ezekben a falvakban egy-két-három voksot kapott a szövetség. A spekulációk szerint az állhat a háttérben, hogy a pártok által delegált szavazóbiztosok összesen mintegy 250 lejes napidíjat kapnak tevékenységükért. Ezért cserébe pedig ők maguk, illetve családtagjaik is az RMDSZ-re szavaztak a vasárnapi választáson. Mint megírtuk, a G4Media.ro portál szerint
Szerintük azért, hogy a szövetséget Bukaresthez „kössék”, és ne kerüljön végleg Budapest befolyása alá. Ugyanakkor valószínűbb az a verzió, hogy – főleg a PSD – ezzel szeretné biztosítani az RMDSZ jövőbeni támogatását a maga számára.
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke ugyanakkor vehemensen tagadta az erre vonatkozó vádakat. „Nem ez az első alkalom, hogy az RMDSZ moldvai, munténiai és olténiai megyékben kap szavazatokat. Vasárnap ezekben a megyékben 28 065 voksot kaptunk az előzetes eredmények szerint, ha nem számítjuk Bukarestet és Bákót, ahol jelentős magyar közösségek élnek. Olyan információ is megjelent, hogy nagyon sok szavazatot kaptunk olyan megyékben, ahol nem is láttak magyart. Például Teleormanban, Így igaz, ott 669 szavazatot kaptunk. Az újdonság az, hogy ez az eredmény kisebb, mint a 2007-es, amikor Tőkés László és az RMDSZ összesen 674 szavazatot kapott” – mondta Porcsalmi a Mediafax hírügynökségnek. Szerinte a jelenségnek több magyarázata van, az első pedig a legbanálisabb: románok is szavaznak az RMDSZ-re. Elmondta:
„ahol lelkes emberek élnek, akik rendkívüli erőfeszítést tesznek azért, hogy hozzájáruljanak az RMDSZ sikeréhez”. „Annak is fennáll a lehetősége, hogy ezek téves szavazatok, vagy általános tiltakozást jeleznek a román pártokkal szemben” – tette hozzá. Porcsalmi egyúttal cáfolta, hogy létezett volna előzetes megállapodás a PSD-vel vagy más párttal a szavazatok átirányításáról. Az ügyvezető elnök szerint amúgy sem ezek a szavazatok járultak hozzá ahhoz, hogy az RMDSZ átlépje a parlamenti küszöböt.
Hapenciuc Adriana, az RMDSZ Suceava megyei szervezetének elnöke csütörtökön azt mondta: egyet jelentenek a népszámlálási adatok, amelyek szerint Suceava megyében 183 személy vallotta magát magyarnak a „mérgezett légkör miatt, ami megakadályozza az embereket, hogy bevallják nemzetiségüket”, és más a helyzet az urnáknál. Ebben a megyében az RMDSZ 1485 voksot kapott. Szerinte a megyébe nagyon sok magyar érkezett gazdasági megfontolásból, és ott is él. Ugyanakkor
Szerinte a többi moldvai és havasalföldi megyében elért eredményekre is egyszerű a magyarázat. „Gorj megyében nagyon sok székely bányász volt, akik ott maradtak, Iași megyében létezik a Hargita és Kovászna megyéből egyetemre érkezett magyarok közössége, Konstanca megyében van egy megválasztott képviselőnk, akit ismernek a környéken. Miért ne szavazhattak volna az emberek az iránta érzett szimpátiából?” – mondta.
Az ügynek akár jogi következményei is lehetnek: az EP-választáson független jelöltként induló, de alig több mint 1 százaléknyi voksot kapó George Simion – aki azzal vált hírhedtté, hogy az úzvölgyi osztrák–magyar katonai temetőben provokálta a magyarokat, majd azt állította, hogy bántalmazták – csütörtökön
arra hivatkozva: az RMDSZ törvénytelenül járt el, amikor szavazatszerzésre használta fel a szavazóbiztosok javadalmazására szolgáló közpénzeket.
Állítása szerint hét megyében is beszélt olyan személyekkel, akik azt mondják: megkeresték őket, hogy a szavazataikért cserébe vállalják el a szavazóbiztosi tisztséget. A szavazatok „átirányításának” gyakorlata egyébként nem lenne példa nélküli: a gyanú szerint így nyert függetlenként európai parlamenti mandátumot Elena Băsescu, Traian Băsescu államfő lánya, akinek az államfőhöz közel álló Demokrata-Liberális Párt „szállította” a szükséges voksokat.
27 százalékkal győzött a PNL
Végzett a Központi Választási Iroda (BEC) a vasárnapi európai parlamenti választáson leadott összes bel- és külföldi szavazat megszámlálásával, így kialakult a megmérettetés végeredménye. Eszerint a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) a szavazók 27, a Szociáldemokrata Pártra (PSD) 22,51, az USR PLUS 2020 szövetségre 22,36 százaléka adta voksát. A sorban a Pro Románia következik 6,55, a Népi Mozgalom Párt (PMP) 5,55, majd az RMDSZ 5,44 százalékkal. Ezek a pártok jutottak be az uniós törvényhozásba, a kisebbik kormánypárt Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) a szavazatok 4,17%-át kapta meg. Peter Costea független képviselő 1,41, George Nicolae Simion 1,25%-ot, míg Gregoriana Carmen Tudoran 1,11 százaléknyi voksot kapott. Ennek nyomán a PNL 10, a PSD és az USR–PLUS 8-8, a Pro Románia, a PMP és az RMDSZ pedig 2-2 képviselőt küldhet az EP-be. Az igazságszolgáltatásról és a korrupcióellenes harcról Klaus Johannis által kiírt népszavazáson hat és félmillióan válaszoltak igennel az elnök által feltett kérdésekre.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
1 hozzászólás